DDM hl. m. Prahy
Karlínské Spektrum
Karlínské Spektrum
přihlášení (kroužky, tábory)

Breakdance aneb nejen „takové to točení na hlavě“Break dance, taneční styl známý také pod názvy breaking nebo b-boying, se těší ve světě velké oblibě již od 70. let. Jelikož popularita breaku stále roste, snažíme se reagovat na poptávku mládeže a nabízíme již několikátým rokem kroužek, ve kterém se děti naučí základní taneční kroky a principy tohoto tance.

Breaking však není jen o točení na hlavě a akrobatických prvcích, jak si mnoho lidí myslí. Abychom tanec přiblížili i širší veřejnosti, zeptali jsme se na několik otázek ohledně tohoto tanečního stylu b-boye Davida (vystupujícího pod přezdívkou Pinty Van), který je momentálně naším lektorem.

                                                                                                                

Co je to vlastně breakdance? 

Pro mě je to způsob, jak můžu vyjádřit sám sebe. Tanečník, který tancuje break, se nazývá b-boy, protože tancuje na specifický beat. Je to zkratka z Beat boy. Dívce se pak říká b-girl. Velký vliv na tento tanec měly třeba kung-fu filmy, gymnastika, kroky Jamese Browna a mnoho dalšího. Cílem je najít si svůj vlastní styl, neustále se zlepšovat a vymýšlet nové věci. Tančí se hlavně na specifickou hudbu nazývanou breakbeat, ale dá se v podstatě tancovat na cokoliv, co se komu líbí (hiphop, rnb, funk atd.). Třeba já si klidně na tréninku pustím Linkiny.

PintyVan

Tanci se profesionálně věnuje již šestým rokem. Patří do Pražské taneční crew jménem Sklepní Chapter. Se svojí crew jezdí pravidelně na breakové soutěže a vystoupení v Česku i v zahraničí.

V současné době se věnuje výchově dětí k tanci v podobě lekcí
a pravidelných tréninků. Od roku 2015 pořádá taneční akce určené jak pro mladé, tak pro dospělé tanečníky. 

Cílem je co nejvíce podpořit zdejší taneční scénu a vybudovat silnou mladou generaci, která bude v jejich úsilí pokračovat. 
 

Úspěchy:

2.místo – Time for Streetdance 2015 (crew vs crew)

 

Organizované soutěže:

Král Ulice 2015

Wake up Jam private session 

Bboyacademy Jam 2016

Quality Check 2017

 

Spolupráce:

Decathlon, Mana, Bboyacademy

 

Lektorská činnost:

Bboyacademy – Háje

DDM Praha 6

DDM hl. m. Prahy

Takže to není jen točení na hlavě?

Točení na hlavě je jen jeden trik z tohoto tance. Nejdůležitější věcí je tancovat do hudby. Breaking se skládá ze 4 hlavních prvků a ty se snažíme do hudby aplikovat. Top Rock (kroky nahoře, než se b-boy dostane na zem), Footwork (kroky na úrovni země), Freezes (pozice ve kterých se tanečník zastaví – na nohou, na ruce, na hlavě) a Powermoves (všechny pohyby které vyžadují sílu, takže různé přetoče, skákání na ruce a třeba i to ,,točení na hlavě“)

Co se Ti na tomto stylu nejvíc líbí? Proč bys ho doporučil ostatním?

Svoboda. Po naučení základních věcí, které by se měly dodržovat, si můžu tvořit svoje vlastní věci a tancovat tak, jak já chci. Otevřelo mi to hodně nových dveří – cestování do jiných měst nebo i zemí, nové přátele, kteří mají stejný či podobný cíl, nabídky spolupráce na různých projektech… Celkově mě baví ten lifestyle a všechno, co se kolem toho motá. V normálním světě máme různá povolání a podle toho se lidé často soudí. Tady se mi líbí, že jsme si všichni rovni. Proč bych ho doporučil ostatním? Pokud vás nebaví pamatovat si dlouhé choreografie a chcete si to tvořit podle sebe, tak zkuste break. A taky jestli nechcete kroutit zadky a tančit jako holky.  

Jaké jsou základní vstupní předpoklady? 

Vědět, že to chcete dělat a že to chcete umět. Stává se mi často, že děti ani neví, proč se přihlásily, protože je tam donutili rodiče. To samozřejmě nikam nevede.

Mají tanečníci tohoto stylu nějaké sdružení, pravidelné setkávání nebo soutěže?

V Česku se pořádají breakové soutěže různých kategorií. Jsou to „souboje“ 1 vs 1 až po crewbattly. Dále se pořádají různé taneční párty anebo prostě „jam,“ kde se všichni sejdou a zatrsají si.

Na jaké akce nebo vystoupení pro veřejnost bys čtenáře pozval? 

Určitě bych doporučil CatchtheFlava, což je něco jako breakový tábor, kde ti nejlepší b-boys předávají zkušenosti dalším tanečníkům. Každoročně pořádáme v Praze společně s mojí taneční skupinou jménem Sklepní Chapter akci QualityCheck, která rozhodně stojí za návštěvu. A samozřejmě Roztančené Spektrum zde v Karlíně, kde vystupují děti z tanečních kroužků Karlínského Spektra.

Chtěl bys ještě něco na závěr vzkázat čtenářům?

Na závěr bych chtěl říct, že ať už je to cokoliv (break, bojové sporty, jízda na koni, plavaní či kuželky), tak dělejte to, co vás baví a neztrácejte zbytečně čas za počítačem nebo poflakováním po venku.

Podobné články

Karlínský masopust 2016
V sobotu 06.02.2016 ožilo Karlínské náměstí masopustním veselím. Od jedné hodiny zde proběhl již 13. ročník Karlínského masopustu. A jak to dopadlo? Po symbolickém odemknutí masopustu v Kaizlových sadech prošel karlínskými ulicemi slavnostní průvod, ve kterém se objevily nejen tradiční masky a postavy, ale i koňský povoz s kapelou, která se po celou dobu starala o rozjařenou náladu. Na Karlínském náměstí čekal na návštěvníky masopustu bohatý program, stánky s mnoha pochutinami, ukázky lidových řemesel a soutěže pro malé děti. Neméně zajímavý program probíhal i v Karlínském Spektru.
Dlouhomladí

Na jaře 2017 byly na střediscích DDM hl. m. Prahy otevřeny kurzy pro seniory – vždy podle zaměření střediska (počítače na Stanici techniků, zahradničení na Stanici přírodovědců, cvičení na Stadionu mládeže...). V tvůrčím, komunitním prostředí bylo jen přirozené rozšířit nabídku aktivit napříč generacemi.
Roztančené Spektrum
Přehlídka toho nejlepšího, co se v Karlínském Spektru za školní rok urodilo.
Dvouhodinový taneční festival kroužků a souborů tanečního oddělení Karlínského Spektra.
Lednové akce Karlínského Spektra
Leden do Karlína přinese pětici akcí pro veřejnost, které by vám neměly uniknout.
Čeká nás muzikálový workshop a setkání nad deskovými hrami. Tentokrát dokonce i s přespáním v Karlíně.
Zastávka volný čas 2015
Kaizlovy sady začátkem září 2015 ožily tradiční akcí Zastávka volného času. Pedagogové Karlínského Spektra zde ukazovali část činnosti ze svých oddělení a ochotně pomohli s výběrem kroužků.
Stepařský sál
Malý taneční sál se zrcadlem, plovoucí podlahou a audiotechnikou