DDM hl. m. Prahy
Karlínské Spektrum
Karlínské Spektrum
přihlášení (kroužky, tábory)

Paní učitelko, kde se bere med?Děti se rády dozvídají, jak funguje svět okolo nich. Mají na to škálu speciálních slov, kterými zkouší dospělé od chvíle, kdy se naučí mluvit. Po období věty: „Co je to?“ nejen u dvouletých dětí, je asi nejčastější otázka: „Proč?“, hlavně u dětí tříletých. Za zmínku ale stojí jistě i slova: „kde, kdo, jak, kdy a kolik.“ Otázky kladou především batolata tak často, že dospělák mnohdy nestíhá odpovídat. Obvykle má dospělý tendenci využít zmíněnou slovní zásobu a začít se také ptát. Jeho otázky jsou ale mnohdy ještě komplikovanější. Nejčastější otázky ve vyšších vývojových stádiích člověka jsou pak možná: „Za kolik?“ nebo „Co za to?

Kde se bere med?

V DDM hl. m. Prahy – Karlínském Spektru již po mnoho let funguje jako kroužek Centrum pro předškolní děti – Kostička, ve kterém se přijímají děti ve věku od 2 a půl roku. Náplní práce pedagogů v Kostičce je mimo jiné i odpovídat na otázky dětí a ukazovat jim, jak funguje svět. Když tedy přijde otázka: „Paní učitelko, kde se bere med?“, je nutné dodat odpověď. Ale prosté: „Od včel“ děti většinou neuspokojí, neboť skoro jistě bude následovat: „A proč?“ Pro tento případ jsme s Kostičkou letos zapojeni do projektu Medová snídaně.

Medová snídaně

Projekt Ministerstva zemědělství ČR s názvem Medová snídaně probíhá po celé republice. Cílem projektu je podporovat zdravý životní styl, jehož součástí je i snídání, a propagovat zdravé potraviny, jako například med. Školská zařízení navštěvují samotní včelaři, kteří dětem povídají o oboru včelařství a o významu chovu včel pro zemědělství a zachování biodiverzity krajiny. Ministerstvo zemědělství zajišťuje potraviny, které děti po přednášce posnídají. Když jim odborník přiblíží včelařství, namažou si děti chléb medem, o kterém už v tu chvíli ví, odkud se bere. A když se pak s dětmi pobavíte o včelách, určitě vám o nich už budou schopné říct víc, než jen to, že bzučí.

Brzy se děti zase na něco zeptají, a to je moc dobře. Jak jinak by totiž zjistily, jak funguje svět okolo nich. Že snídaně je důležitou součástí dne, že včely nejsou nepřátelé a že chléb padá na zem vždy namazanou stranou, zvláště když jde o chléb namazaný medem. „Bzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.

 

Více o projektu Medová snídaně: http://zsmze.cz/marketing/
Více o CPD Kostička: https://ddmpraha.cz/karlinske-spektrum/Projekty_a_dalsi_aktivity/Predskolaci/Centrum_pro_predskolni_deti_Kosticka

Podobné články

Karlínský masopust 2015
Masopustní veselí ovládlo v roce 2015 Karlínské náměstí. Kromě průvodu ulicemi Karlína na návštěvníky čekal bohatý pódiový program, staročeské stánky i projížďky na koňském povoze.
Karlínský masopust 2016
V sobotu 06.02.2016 ožilo Karlínské náměstí masopustním veselím. Od jedné hodiny zde proběhl již 13. ročník Karlínského masopustu. A jak to dopadlo? Po symbolickém odemknutí masopustu v Kaizlových sadech prošel karlínskými ulicemi slavnostní průvod, ve kterém se objevily nejen tradiční masky a postavy, ale i koňský povoz s kapelou, která se po celou dobu starala o rozjařenou náladu. Na Karlínském náměstí čekal na návštěvníky masopustu bohatý program, stánky s mnoha pochutinami, ukázky lidových řemesel a soutěže pro malé děti. Neméně zajímavý program probíhal i v Karlínském Spektru.
ZŠ A. Čermáka
Zájmová činnost Stanice techniků na ZŠ A. Čermáka. Nabídka pro školní rok 2017 / 2018
Naše akce
Karlínské Spektrum nabízí široké spektrum akcí pro veřejnost. Na našich akcích jsou vítání předškoláci, školáci, rodiny s dětmi i senioři.