DDM hl. m. Prahy
Karlínské Spektrum
Karlínské Spektrum

Paní učitelko, kde se bere med?Děti se rády dozvídají, jak funguje svět okolo nich. Mají na to škálu speciálních slov, kterými zkouší dospělé od chvíle, kdy se naučí mluvit. Po období věty: „Co je to?“ nejen u dvouletých dětí, je asi nejčastější otázka: „Proč?“, hlavně u dětí tříletých. Za zmínku ale stojí jistě i slova: „kde, kdo, jak, kdy a kolik.“ Otázky kladou především batolata tak často, že dospělák mnohdy nestíhá odpovídat. Obvykle má dospělý tendenci využít zmíněnou slovní zásobu a začít se také ptát. Jeho otázky jsou ale mnohdy ještě komplikovanější. Nejčastější otázky ve vyšších vývojových stádiích člověka jsou pak možná: „Za kolik?“ nebo „Co za to?

Kde se bere med?

V DDM hl. m. Prahy – Karlínském Spektru již po mnoho let funguje jako kroužek Centrum pro předškolní děti Kostička, ve kterém se přijímají děti ve věku od 2 a půl roku. Náplní práce pedagogů v Kostičce je mimo jiné i odpovídat na otázky dětí a ukazovat jim, jak funguje svět. Když tedy přijde otázka: „Paní učitelko, kde se bere med?“, je nutné dodat odpověď. Ale prosté: „Od včel“ děti většinou neuspokojí, neboť skoro jistě bude následovat: „A proč?“ Pro tento případ jsme s Kostičkou letos zapojeni do projektu Medová snídaně.

Medová snídaně

Projekt Ministerstva zemědělství ČR s názvem Medová snídaně probíhá po celé republice. Cílem projektu je podporovat zdravý životní styl, jehož součástí je i snídání, a propagovat zdravé potraviny, jako například med. Školská zařízení navštěvují samotní včelaři, kteří dětem povídají o oboru včelařství a o významu chovu včel pro zemědělství a zachování biodiverzity krajiny. Ministerstvo zemědělství zajišťuje potraviny, které děti po přednášce posnídají. Když jim odborník přiblíží včelařství, namažou si děti chléb medem, o kterém už v tu chvíli ví, odkud se bere. A když se pak s dětmi pobavíte o včelách, určitě vám o nich už budou schopné říct víc, než jen to, že bzučí.

Brzy se děti zase na něco zeptají, a to je moc dobře. Jak jinak by totiž zjistily, jak funguje svět okolo nich. Že snídaně je důležitou součástí dne, že včely nejsou nepřátelé a že chléb padá na zem vždy namazanou stranou, zvláště když jde o chléb namazaný medem. „Bzzzzzzzzzzzzzzzzzzz.

 

Více o projektu Medová snídaně: http://zsmze.cz/marketing/
Více o CPD Kostička: https://ddmpraha.cz/karlinske-spektrum/Projekty_a_dalsi_aktivity/Predskolaci/Centrum_pro_predskolni_deti_Kosticka

Podobné články

ZŠ A. Čermáka
Zájmová činnost Stanice techniků na ZŠ A. Čermáka. Nabídka pro školní rok 2017 / 2018
Zahájení pravidelné činnosti kroužků
Většina kroužků Klubu Klamovka začíná pravidelnou činnost v týdnu od 17. 9. 2018. Dopolední kroužky rodičů s dětmi budou zahájeny od října. ZÁPISY DO KROUŽKŮ PROBÍHAJÍ I V PRŮBĚHU ZÁŘÍ, DO NAPLNĚNÍ KAPACITY JEDNOTLIVÝCH AKTIVIT.
Divadelní – hudební sál
Kinosál – víceúčelový sál s pódiem a projektorem
rozměry:
sálu: 4,8x12m, pódia: 4x4,8m, (50 míst k sezení)
cena:
200 Kč/h místnost, 50 Kč/h projektor, 100 Kč blok flipchartových papírů (25 ks)

Klamovka dokořán!
Co to znamená? Že v termínu 17.–27. 9. můžete navštívit Klub Klamovka a nahlédnout "pod pokličku" jakéhokoliv kroužku. Pokud to zaměření a kapacita kroužku dovolí, můžete se aktivně zúčastnit navštívené lekce. Vstup je zdarma.
Rodinný den
Den plný her a soutěží pro celou rodinu na atraktivním místě.
Karlínský masopust 2015
Masopustní veselí ovládlo v roce 2015 Karlínské náměstí. Kromě průvodu ulicemi Karlína na návštěvníky čekal bohatý pódiový program, staročeské stánky i projížďky na koňském povoze.