Téměř pět stovek hřáčů, kteří přišli poměřit své síly mezi sebou ve stopovací hře Prahou křížem krážem, se sešlo v neděli 5. 11. 2017 ráno nebo po obědě před Planetáriem na pražském Výstavišti. Co celé hře předcházelo a jak si účastníci vedli?

Loňští účastníci jsou tahouny akce

Vytáhnout rodiče s dětmi ven, aby pobíhali skoro tři hodiny po městě, se nám podařilo již pošesté. Uplynulý ročník, který jsme umístili z velké části na Vyšehrad, sklidil velký úspěch i díky lokaci. Z osmdesátky zpětných vazeb, které nám účastníci poskytli, jsme si vzali poučení a hru upravili tak, aby se přiblížila ideálnímu stavu. V letošním roce jsme hru umístili zcela mimo zastavěné území. Díky tomu jsme eliminovali automobilový provoz, takže rodiny mohly po Stromovce pobíhat téměř bez omezení.

Již od počátku plánování akce jsme si stanovili hranice počtu týmů, které je hra schopna pojmout. Vždy počítáme s rodinami, které se nám pár dní před akcí odhlásí z důvodu nemoci, nebo nedorazí vůbec. Náš cíl pro odpolední část byl naplněn za dva dny. Nadpoloviční většina týmů se neúčastnila poprvé – chtěli znovu zažít akci na vlastní kůži.

Jak jsme přišli k tématu vynálezů a objevů?

Po loňské detektivce jsme chtěli zvolit něco oddechovějšího – ze zpětných vazeb se nám nabízelo několik témat. Jednoho jsme se chytili, protože nám přišlo dostatečně poutavé a zajímavé. V dnešní době není problém demonstrovat spoustu zajímavých pokusů a vynálezů tak, aby bavily především děti. Díky silnému zázemí vědeckého oddělení Karlínského Spektra jsme dostali solidní materiální základ, se kterým se dalo pracovat. Vzniklo tak stanoviště s elektřinou nebo kyselin a zásad.

Kolik týmů letos doběhlo do cíle?

Skvělá práce našich vědeckých asistentů na stanovištích byla klíčem k úspěchu – i nával soutěžících zvládali s přehledem a tak dopolední část nedokončily pouze dva týmy, které se nám cestou zatoulaly. Odpoledne bylo ztrátovější, vzhledem k frontám na dvou stanovištích soutěž zřejmě vzdalo devět týmů. Ostatní se ctí dorazili do cíle na vyhlášení výsledků. A také pro drobnou odměnu pro všechny dětské účastníky. Úsměvným bodem byl jeden z týmů, který dorazil tři čtvrtě hodiny po předposledním – cestou do cíle minul červené fábory a hledal nás po celém areálu Výstaviště. Našli nás až ve fázi balení, po vyhlášení. To ale rozhodně nebránilo tomu, aby dostali zaslouženou odměnu.

Co si vyslechl Albert Einstein?

Samotný Albert Einstein dostal přes stovku otázek. Dopoledne se překvapivě často opakovala otázka „Kolikátí jsme dorazili?“ V odpolední části soutěže byla znát nejistota účastníků, na co se mají slavného vědce zeptat. Tatínkové dětem ve velkém radili, na co se zeptat: zda vyhraje Slavie či detaily k teorii relativity. I přes dobře míněné rady se zeptala dívenka z jednoho týmu: „Kolik budu mít dětí?“

Co organizátoři slibují do dalšího ročníku?

Další skvělou akci pro rodinné týmy. Místo logicky prozradit nemůžeme, to se dozví jen registrované týmy. A sami ještě nevíme, kam účastníky vyšleme. Máme za sebou Staré Město, Malou Stranu, Stínadla, Vyšehrad. Je možné, že se do některých míst vrátíme. A téma? Každý rok se objevuje ve zpětné vazbě sousloví „Star Wars.“ Je však krajně nepravděpodobné, že se vydáme touto cestou.

Výsledky celé hry nabízíme ke stažení zde:
DOPOLEDNÍ HRA
ODPOLEDNÍ HRA