Klub Klamovka

Smíchovská strašidla se smějí

V článku Straší, straší na Klamovce naší jsme vám představili naše osobní strašidlo, se kterým v klidu a míru žijeme již spoustu let. A jak jsme slíbili, nezůstane jen u jednoho strašidla. Veděli jste například, že i název celé oblasti Smíchov je odvozen od duchů a strašidel? Nevěděli? V tom případě se pohodlně usaďte a čtěte.

Stará pověst vypráví o zlém a ukrutném Rohovici, který v dávných dobách řádil a plenil v širokém dalekém okolí. Každý se ho bál a měl strach, co bude. I proto se tehdejší panovník rozhodl, že si Rohovice nechá zavolat, aby se mu vyzpovídal ze svých skutků. Ten si z toho ale nic nedělal, vyslaného posla nechal setnout a ještě se knížeti vysmál. To byla ona pověstná poslední kapka a kníže vydal rozkaz, že Rohovice musí stůj co stůj dostat. Zlomení odporu Rohovce trvalo víc jak třicet dní. Ale nakonec se povedlo. Stanovený trest byl vskutku přísný: smrt vlastní rukou. Rohovic se musel sám oběsit. Poté, co tento čin dokonal, ozval se ze všech míst mohutný chechtot. To se zlí duchové přišli vysmát škůdci, který tak špatně dopadl. A právě od tohoto smíchu je prý odvozen místní název Smíchov. 1

Dodnes se tu prý duchové zjevují a rádi se všem vysmívají. Takže pokud někdy při procházce místním parkem uslyšíte smích, tak jste asi právě narazili na místního ducha, který se všem směje a dobře se baví. Tak ho nechte, s duchy nejsou žerty, a kdo se směje, nezlobí.

1DAVID, Petr a Vladimír SOUKUP. Za strašidly po Praze. Ilustroval Miloslav DISMAN, ilustroval Libuše LADIANSKÁ. V Praze: Ikar, 2008. 100 rodinných výletů. ISBN 978-80-249-1066-6.

Zažít Karlín jinak
Jsme rádi, že jsme součástí Karlína. Jsme na to hrdí. Podporujeme iniciativy na území naší městské části, které zvyšují kvalitu života pro obyvatele Karlína.
Rozsvěcení vánočního stromu
I letos se rozzáří vánoční strom na Karlínském náměstí. V rámci doprovodného programu se můžete těšit i na dílny Karlínského Spektra.
Divadelní – hudební sál
Kinosál – víceúčelový sál s pódiem a projektorem
rozměry:
sálu: 4,8x12 m, pódia: 4x4,8 m, (50 míst k sezení)
cena:
250 Kč/h místnost, 50 Kč/h projektor, 100 Kč blok flipchartových papírů (25 ks)

Dotace MČ Praha 5
Za podpory Městské části Prahy 5 se nám daří udržovat naši zahradu, připravovat rozmanité výukové programy pro školy a pořádat tematická odpoledne pro veřejnost.
Stepařský sál
Malý taneční sál se zrcadlem, plovoucí podlahou a audiotechnikou
Zahájení pravidelné činnosti kroužků
Většina kroužků Klubu Klamovka začíná pravidelnou činnost v týdnu od 17. 9. 2018. Dopolední kroužky rodičů s dětmi budou zahájeny od října. ZÁPISY DO KROUŽKŮ PROBÍHAJÍ I V PRŮBĚHU ZÁŘÍ, DO NAPLNĚNÍ KAPACITY JEDNOTLIVÝCH AKTIVIT.