Klub Klamovka

Straší, straší na Klamovce naší

Snad každý, kdo byl někdy na Klamovce, to zažil. Při scházení točitého schodiště vás najednou přepadne zvláštní pocit, nevysvětlitelná obava či mravenčení v zádech. A důvod? Nikde žádný. Někdo nad tím mávne rukou, někdo to přičte své špatné náladě či nepříjemným schodům vedoucím do tmy a někdo si řekne, že starý dům má svou starou atmosféru a spoustu zapomenutých příběhů, které se nám tak připomínají.

Jak je to doopravdy asi nikdo neví, ale pravdou zůstává, že zdi Klamovky mohou vyprávět. Ostatně posuďte sami.

Jak asi všichni víte, budova Klamovky má bohatou historii. Co možná nevíte, je fakt, že Klamovka a její blízké okolí má i své strašidlo. Stará pověst vypráví o košířském starostovi Matěji Hlaváčkovi, který koupil celou usedlost s velkými plány. Tyto plány dokázal i uskutečnit a v červnu roku 1897 byl jeho zásluhou zahájen provoz elektrické dráhy Smíchov – Košíře. Asi nikoho nenapadlo, že tento velkolepý plán platil Hlaváček z vypůjčených peněz, které nedokázal splatit. Bezvýchodnou situaci se rozhodl vyřešit sebevraždou. Někteří místní lidé vyprávějí, že při procházkách parkem potkali záhadného zasmušilého muže, který nesl v dlani hrst mincí, které stále počítal. Prý by to mohl být duch nešťastného starosty, který se ani po smrti nemohl dopočítat svých peněz.1

My sice nešťastného Hlaváčka v parku nikdy nepotkali, ale o jeho přítomnosti na Klamovce skoro nepochybujeme.

Občas večer slyšíme, jak se pomalu prochází z místnosti do místnosti. V prázdné budově začnou vrzat dřevěné schody pod neviditelnými kroky. To asi starosta stále přemýšlí, jak vyřešit svůj finanční problém. A snad proto, že pořád počítá peníze, chce, abychom šetřili i my. A tak nám čas od času zhasne žárovku, kterou pak nemůžeme nějaký čas rozsvítit. Když ho dostatečně nerespektujeme, shodí ze stěny celé světlo. Tu a tam nás vystraší, občas nám naopak pomůže. Skoro každý večer nám svou přítomnost připomene zvláštním zvukem nebo právě jen tím zvláštním pocitem, který v nás vyvolá.

A ač je to možná zvláštní, jsme na Klamovce rádi, že ho máme. Protože, co by to bylo za starou budovu bez pořádného strašidla?

Hlaváček navíc není jediné strašidlo v okolí. Ale o těch dalších zase až příště.

1 DAVID, Petr a Vladimír SOUKUP. Za strašidly po Praze. Ilustroval Miloslav DISMAN, ilustroval Libuše LADIANSKÁ. V Praze: Ikar, 2008. 100 rodinných výletů. ISBN 978-80-249-1066-6.

Dlouhomladí

Na jaře 2017 byly na střediscích DDM hl. m. Prahy otevřeny kurzy pro seniory – vždy podle zaměření střediska (počítače na Stanici techniků, zahradničení na Stanici přírodovědců, cvičení na Stadionu mládeže...). V tvůrčím, komunitním prostředí bylo jen přirozené rozšířit nabídku aktivit napříč generacemi.
Sázavské pádlo 2018
Měli jste jako děti nějakou akci, na kterou jste se těšili celý rok dopředu, a když skončila už jste se nemohli dočkat dalšího roku? Většina mých přátel se takto těšila na letní tábor, kde zase uvidí své kamarády, či na Vánoce a kupu nových dárků. Samozřejmě tábory a pečení cukroví s mamkou jsou fajn, ale já se vždy těšila na Sázavské pádlo.
Prahou křížem krážem 2014
Třetí ročník Prahou křížem krážem se vydal na Malou Stranu, kde se všech zhruba padesát týmů pokoušelo odhalit všechna strašidla, která bloudila místními uličkami. Cestou měli možnost soutěžit ve vedlejší hře - lov balónků.
Prahou křížem krážem 2016
Loupež století! Roku! No minimálně měsíce! KDO ukradl vzácný obraz? KDE je schovaný? CO je na obraze? Detektivní práce je činnost mravenčí, drobné stopy vedou k větším a dohromady tvoří velký příběh, který se za zločinem schovává.
Prahou křížem krážem 2017
Šestý ročník dobrodružné hry Prahou křížem krážem pro 2–5členné detektivní týmy. Dobrodružná hra v Praze pro děti a jejich rodiče, dětské skupinky, amatéry i profíky. A. Einstein (Leonardo da Vinci) vymyslel převratný vynález, ale bál se...