Dubnové číslo Zahradnických listů

Zahradnické listy si můžete obstarat v naší recepci či si pro ně zajít do skleníku. V dubnovém čísle se můžete např. dozvědět něco o známém broukovi a jeho ponravách. Jako malý dárek najdete v dubnovém výtisku Zahradnických listů semínka a poprvé také naučné kartičky o léčivých rostlinách, které budou i nadále součástí každého nového výtisku.

Copak to máte v kompostu?

Také nacházíte na zahradě v kompostu v hojném počtu tyto larvy? Jedná se o ponravy zlatohlávka zlatého. Tento brouk s krásnými kovově zelenými krovkami obývá naše zahrady, kde vyhledává slunečná místa. Je výborný letec a létá se zavřenými krovkami. Živí se přezrálým ovocem, nektarem z květů či květy samotnými. Jako všichni brouci prochází složitým vývojem s proměnou dokonalou. Dospělí zlatohlávci vylétávají na konci jara, páří se a poté samičky nakladou vajíčka do hnijícího organického materiálu (trouchnivějící dřevo, tlející listí, hnojiště či kompost) a uhynou. Z vajíček se líhnou larvy, které se tímto organickým materiálem živí a v kterém též přezimují. Larva se během svého vývoje dvakrát svlékne, aby mohla narůst do větších rozměrů. Tvar jejího měkkého těla připomíná písmeno C, má malou hlavu i končetiny a docela velká kusadla. Ke konci třetího, posledního larválního stadia přestane přijímat potravu a z okolního materiálu si postaví kokon, kde se larva promění v kuklu a následně v dospělého jedince.

Lidé často larvy zlatohlávků z neznalosti ničí, domnívají se, že jim na zahradě škodí. Larvy ale v žádném případě nepoškozují podzemní části rostlin, a proto si zaslouží naši ochranu. Za odměnu se pak můžeme těšit z přítomnosti těchto krásných brouků na naší zahradě a pozorovat jejich nádherné zbarvení.

Zajímavost

Zlatohlávkovitých brouků je celosvětově známo asi 3600 druhů, v České republice až 16 druhů.

Autor: Alena Žbirková

Dotace MČ Praha 5
Za podpory Městské části Prahy 5 se nám daří udržovat naši zahradu, připravovat rozmanité výukové programy pro školy a pořádat tematická odpoledne pro veřejnost.
Výstava Tajuplné ostrovy
Rezervujte si ve vašem diáři některý den v týdnu od 23. 4. do 29. 4. 2018, ať můžete navštívit naši výstavu na téma "Fauna a flóra exotických ostrovů". Otevřeno bude denně od 9 do 18 h. Vstupenky můžete vyhrát na našem facebooku.
PaVěda
Baví vaše dítě zkoušet experimentovat nebo sestavovat roboty z čehokoli, co najde doma? Právě pro vás otevíráme nové badatelské kroužky PaVěda – Parádní Věda, které startují od září v DDM hl. m. Prahy a jsou určeny dětem již od pěti let. Parádní věda probíhá ve Stanici techniků, Stanici přírodovědců a v Karlínském Spektru DDM hl. m. Prahy, a to ve dvou úrovních – PaVěda 1
Komentovaná prohlídka Stanice přírodovědců
Exkurze v areálu s odborným výkladem přizpůsobeným věku a zájmu skupiny. K vidění jsou expozice ve skleníku, tropickém teráriu, venkovní výběhy a klubovny s drobnými savci, ptáky a klubovna teraristiky.