Květnové novinky

Rybníček je plný života. Jako každé jaro se sem vracejí ropuchy obecné a čolci naklást svá vajíčka. Letos se jejich putování oproti minulým rokům opozdilo, protože bylo chladno. 
 

DUBNOVÉ NOVINKY

Co se děje v zavřeném Skleníku?

Vyřadili jsme stará a nefunkční akvária a zakoupili nová. Bude následovat jejich obkládání, osvětlování, zajištění nového substrátu a další práce, která bude odměněna novou expozicí biotopového akvária.
 

Na bylinkové zahradě je nově instalovaný "Motýlovník", místo, kde mohou najít úkryt zástupci hmyzu (např. slunéčko sedmitečné).

Vylíhla se mláďata agamy vousaté (Pogona vitticeps).

V inkubátoru je snůška pěti vajec od krajty královské (Python regius).

 

Ve Skleníku právě kvete:

Fylokaktus

"Pařížská kopretina"

Brunfelsie

BŘEZNOVÉ NOVINKY

Klívie (řemenatka)

Květenství fuchsie stromkovité, v přírodě může dosahovat výšky až 8 m.

Bílé kaly (kornoutice)

Bohatě kvetoucí štětkovec (Callistemon citrinus) se nachází v expozičním Skleníku Stanice přírodovědců už 25 let a každým rokem touto dobou krásně vykvétá. Pochází z Austrálie.

Novorozená háďata hroznýšovce kubánského
Po delší době se ve Stanici přírodovědců podařilo odchovat 2 mláďata hroznýšovce kubánského.
Epicrates angulifer je druh hada z čeledi hroznýšovití. Vyskytuje se především na Kubě a přilehlých ostrovech. Loví hlavně hlodavce, ptáky, neváhá se plazit do stromů a jeskyní, kde se jeho kořistí stávají netopýři. Je vejcoživorodý, samice je březí cca 7 měsíců a poté přivádí na svět 2–10 mláďat.

Železnec (Metrosideros) je rod rostlin z čeledi myrtovité. Jsou to stromy a keře, řidčeji i dřevnaté liány s tuhými jednoduchými listy. Květy jsou nápadné, nejčastěji červené. Je rozšířen zejména v Tichomoří a na Novém Zélandu. Železnec se vyznačuje velmi tvrdým a pevným dřevem.

Slizoplod (Pittosporum) je rod rostlin z čeledi slizoplodovité. Jsou to stromy a keře s jednoduchými, zpravidla kožovitými, listy a pravidelnými pětičetnými květy. Plodem je pukavá tobolka, semena bývají charakteristicky obalená lepkavou hmotou. Je rozšířen v tropech a subtropech Starého světa od Afriky po Japonsko, Austrálii a Tichomoří. Plody některých druhů mají význam v domorodé medicíně.

Mračňák (Abutilon) je rod vyšších dvouděložných rostlin z čeledi slézovité (Malvaceae). Jsou to byliny i dřeviny s nápadnými květy a jednoduchými listy s dlanitou žilnatinou, rozšířené zejména v tropech a subtropech. Mračňák Theophrastův je v Asii pěstován pro vlákna. Mračňáku se říká také "podslunečník".