Jezdecké středisko Zmrzlík

Anglický plnokrevník

Na britských ostrovech se koně chovali už od dob Keltů. Po válce růží byl na konci 15. století v Anglii kritický nedostatek koní, tak jejich vývoz král Jindřich VII. zakázal. Jeho syn Jindřich VIII. začal podporovat dovoz zahraničních koní, především španělských, dokonce nařídil šlechtě a církevním hodnostářům, aby – podle hodnosti – musela vlastnit určitý počet jezdeckých koní. Také založil hřebčín v Elthamu, kde choval nejen těžké a pomalé rytířské koně, ale i koně poštovní a lovecké. Na začátku 17. století byl rychlý a ovladatelný kůň chovatelskou prioritou, hlavně kvůli kočárové dopravě. Velmi žádaní (ale těžko dostupní a drazí) byli orientální koně (arabský plnokrevník).

Za vlády Karla II. byl pro chov plnokrevníků velmi významný vrchní podkoní John Fenwick, který přímo od beduínů přivezl celé stádo arabských klisen, tzv. Royal Mares, které se staly nejdůležitějšími pramatkami anglického plnokrevníka.

Na konci 17. století byla Evropa napadána Turky, jejich hřebec Byerley Turc, ukořistěný Robertem Byerleyem v roce 1687, se stal prvním z hřebců – zakladatelů anglického plnokrevníka (značka A1/1). Druhým je Darley Arabian, dovezený v roce 1704 ze Sýrie, a třetím Godolphin Barb, darovaný francouzskému králi, ale později prodaný do Anglie. Z těchto tří praotců pochází všichni dnešní plnokrevníci.

Anglický plnokrevník je kůň vysoký, štíhlý s dlouhým, nízko nasazeným krkem a výrazným kohoutkem. Tělo je svalnaté, silné, a přesto jemné. Hlava je ušlechtilá s rovným profilem
a s bystrým okem. Hřbet je kratší a pevný. Záď je silná a bývá rovná nebo mírně sražená. Pod jemnou kůží jsou zřetelně znát cévy, samotná srst je hedvábně jemná a krátká. Výška nesmí přesáhnout 170 cm. Anglický plnokrevník (A1/1) se vyskytuje ve všech základních barvách. Anglický plnokrevník se hodí i do terénu pro delší vyjížďky. Jeho cval je velmi pohodlný
a rychlý. Řadí se mezi velice inteligentní koně a dokáže být věrný.

Nejvyšší a nejdelší skok
Parkúrové skákání je jezdecký sport, ve kterém se jezdec na koni snaží buďto v co nejkratším čase a s co nejmenším počtem chyb projet trasu s překážkami nebo se trefit do časového limitu či hodnocení na styl. Za svůj vznik vděčí nejvíce důstojníkům britské kavalerie, kteří skoky přes různé překážky považovali za vynikající trénink jak jezdce, tak i koně.
Irský cob
O vznik tohoto atraktivně skrvnitého typu koně se zasloužili irští cikáni již ve středověku. Tinker v překladu znamená dráteník, což bylo právě povolání cikánů a chudých kočovníků. Koně s nestálou barvou ve formě velkých barevných ploch střídající bílou barvu s hnědou, černou i rezavou. Byli bez výjimky mezi tehdejšími, často vznešenými, chovateli zcela opomíjeni a nežádáni.
Jezdecký areál
Náš areál se nachází v Praze 5 - Řeporyjích, dostanete se k nám autobusem 246 z metra Luka nebo vlastním vozem. Poznáte nás díky našemu barevnému logu DDM hl. m. Prahy.
Dlouhomladí

Na jaře 2017 byly na střediscích DDM hl. m. Prahy otevřeny kurzy pro seniory – vždy podle zaměření střediska (počítače na Stanici techniků, zahradničení na Stanici přírodovědců, cvičení na Stadionu mládeže...). V tvůrčím, komunitním prostředí bylo jen přirozené rozšířit nabídku aktivit napříč generacemi.
Kolik stojí kůň?
Na otázku kolik stojí kůň, není jednoduché odpovědět. Podle směru využití koně se pohybuje také jeho cena. Ať už se chystáme jezdit jen rekreačně, nebo počítáme s tím, že budeme závodit, měli bychom do nutných nákladů připočítat i základní vybavení pro koně (sedlo, uzdečku, ohlávku, kamaše, apod.).
Dostihy v Čechách
Dostih je závod koní, ve kterém se účastníci snaží dostat do cíle jako první, a prokázat tak výkonnost koně, která je následně důležitá pro případné zařazení do chovu. Dostihy se pořádají i klusácké, ale tento článek se věnuje pouze dostihům cvalovým. Dostihy se v dnešní době pořádají na dostihových závodištích, každý dostih má určité propozice. Dostihový sport je samostatné sportovní odvětví, které se odlišuje od jezdeckého sportu.
Skijöring
Skijöring je zimní sport, při kterém je člověk na lyžích připoután tažným lanem ke koni, psu (nebo více psům) či motorovému vozidlu. Název pochází z norského slova skikjøring, které znamená doslova "řízení na lyžích".
Jaké oblečení ke koním
Při výběru správného obleční pro jízdu na koni je třeba dbát na praktičnost, pohodlnost a bezpečnost. Kromě dlouhého rukávu, přiléhavých kalhot a vysokých bot je nedílnou součástí vybavení jezdce jezdecká helma a vesta. Vhodně zvolené oblečení je důležité.
Oldenburský kůň
Oldenburg je teplokrevné německé plemeno koně, které pochází z okolí města Oldenburgu a provincie Východní Frísko. Jeho předky byli starofríští koně, kteří byli chováni v oblasti mezi řekou Vezerou a holandskou hranicí. Anton Günther dovezl španělské a neapolské koně s berberskou krví, které následně křížil mezi sebou. Ke šlechtění používal i koně Kranicha, který měl pravděpodobně v rodokmenu i starokladrubského koně.