DDM hl. m. Prahy
PaVěda
PaVěda

PaVěda 3

Sobotní tematicky zaměřené půldenní bloky pro všechny zvídavé děti od 4. do 7. třídy!

PaVěda (Parádní věda) 3 má za cíl rozšířit teoretické vědomosti a praktické dovednosti spojené s přírodními vědami (biologie, fyzika, chemie, geografie, geologie) a základními technickými obory s přímou návazností pro absolventy předchozích ročníků tohoto odborného zájmového útvaru. Během připravených lekcí se účastníci seznámí s rozšířeným používáním laboratorní techniky a základního vědeckého vybavení. PaVěda 3 nabízí široké množství aktivit i díky svému pořádání v čase sobotního dopoledne, kdy lze využívat kompletní zázemí a kvalitní vybavení areálu Stanice přírodovědců, Stanice techniků a Karlínského Spektra DDM hl. m. Prahy, včetně specializovaných laboratoří sloužících potřebám biologů a chemiků. Na vybraná témata budou navíc zváni i odborníci v daném oboru. Účastníci jednotlivých lekcí se dostanou také do terénu a pracoviště vysokých škol.

PaVěda 3 je tu jak pro absolventy vědeckých kroužků, tak pro nové zájemce. Děti se budou moct   přihlásit   na celý kurz anebo na jednotlivé bloky.

Rezervace jednotlivých lekcí přes email chabova@ddmpraha.cz, nejpozději v pátek do 10.00 před danou lekcí.
Lekce trvají buď od 9 do 12 hodin nebo od 13 do 16 hodin.

Rozvrh nejbližších lekcí ve školním roce 2018/19:

16.02.2019 – Hlodavci (Stanice přírodovědců)
Společně si budeme povídat o této zajímavé skupině savců, o jejich těle, chování i způsobech života. V druhé polovině programu si řekneme základní věci k jejich chovu v domácím prostředí, představíme si nejběžnější druhy a na závěr se o hlodavce chované ve Stanici přírodovědců postaráme. 

23.02.2019 – Poznáváme stopy zvířat (Stanice přírodovědců)
Vydáme se společně do zimní přírody (zahrady Stanice přírodovědců), budeme objevovat pobytové stopy i samotné volně žijící zvířata. Budeme si povídat o různých strategiích živočichů přežívat zimu. Společně se naučíme jak – s důrazem na ohleduplné chování – poznávat a pozorovat přírodu. 

02.03.2019 – Může genetika zachránit lidstvo před hladem? (Akademie věd ČR, Praha 1)
Přední český genetik prof. Jaroslav Doležel se zabývá otázkami na téma genetická modifikace již řadu let. Jeho týmu se povedlo přečíst celý genom pšenice a nyní máme možnost náhlednout do pozadí v podobě výstavy, která se koná při Akademii věd ČR.

09.03.2019 – Základní chemické reakce I (Stanice techniků)
Chemie je všude kolem nás, občas ani netušíme, jaké chemické reakce se kolem nás dějí a čím jsou způsobeny. Pojďme společně náhlednout pod slupku této vědě a dozvědět se něco víc o její kráse s názornými ukázkami chemických reakcí.

16.03.2019 – Arduino (Karlínské Spektrum, dopoledne začátečníci, odpoledne pokročilí)
Dopoledne
Už jste možná někde slyšeli o Arduinu a zajímá vás více? Během našeho workshopu mu zkusíme vdechnout život, rozblikat ledku, postavit silniční semafor a vyzkoušet některé další periferie. K dispozici budou displeje, serva, led diody, ultrazvuková čidla, teploměry.
Odpoledne
Máte už nějaké zkušenosti s Arduinem (umíš do arduina nahrát program, rozsvítit vestavěnou ledku)? Zkusíme společně sestavit složitější projekt – digitální teploměr a samozřejmě bude příležitost vyzkoušet další čidla a periferie, která budou na místě k dispozici.

23.03.2019 – Základní chemické reakce II (Stanice techniků)
Volné pokračování předchozí lekce (23.02.2019), které se bude zaměřovat na další chemické reakce, které by žákům měly přiblížit chemii a ukázat jim, jak je zábavná. Zaměření na katalytické reakce.

30.03.2019 – Co žije ve vodě a okem to nevidíme (Stanice přírodovědců)
Ve vodě okolo nás žije mnohem víc než jen ryby – i samotná kapka skrývá neuvěřitelné množství organismů, které tvoří svůj vlastní svět. Pod mikroskopem se můžeme na tento svět podívat zblízka a dozvíme se spousty zajímavých věcí o těchto vodních obyvatelích.

06.04.2019 – Putování vesmírem (Stanice přírodovědců)
Fascinuje tě vesmír a chceš se o něm dozvědět něco víc? Přijď si k nám poslechnout spoustu zajímavostí, vyrobit si vlastní raketu, nebo "uvařit" vlastní kometu. Mimo zajímavé pokusy tě čeká spoustu kamarádů a nové poznání.

13.04.2019 – Jak mluvit před druhými (Stanice techniků)
Vytrénuj svou dovednost mluvit před druhými, oslovit a zaujmout posluchače, prezentovat své myšlenky a projekty.

27.04.2019 – Programování s Pepou (Karlínské Spektrum)
Programování je vesměs matematika spojená s logickým myšlením. Pokud dobře znáte své počítače a rádi byste je naučili poslouchat, je tu pro vás programování s Pepou. Seznámíte se s historií i současností programování, a to hned ve dvou podobách. Během dopoledne se naučíte přemýšlet jako počítač. Programátor Pepa se na vás už těší.

04.05.2019 – Pozorování cytoskeletu a pitvání žížaly obecné (Stanice techniků)
Příroda kolem nás je pozoruhodná. Víte, co to je cytoskelet? A jak se chovají plastidy vystavené zdroji světla? A už jste někdy prováděli pravou pitvu? Těšíme se na vás při lekci plné poznání trochu jiným pohledem na biologii než jste zvyklí.

11.05.2019 – Já, robot (Karlínské Spektrum)
Co je stroj, co je počítač? A co, když se to spojí do jedné umělé inteligentní bytosti? Seznámení s roboty a legorobotikou. Postavíme a naprogramujeme si vlastního robota.

          Cena: 1 lekce / 210 Kč; permanentka na 5 lekcí / 850 Kč. Kapacita 1 lekce je 10 účastníků.

Také by vás mohlo zajímat:

 • Jízdárenské cviky

  VÍCE INFORMACÍ
 • Rozšiřujeme nabídku výuky hry na hudební nástroje

  VÍCE INFORMACÍ
 • Klientské účty a přihlašování do kroužků a na tábory

  VÍCE INFORMACÍ
 • Celoroční kurzy jezdectví

  VÍCE INFORMACÍ
 • Potvrzování elektronických přihlášek do kroužků na rok 2019/20

  VÍCE INFORMACÍ