Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy

Festival vědy 2018

Ve středu 5. září proběhl na “Kulaťáku” v pražských Dejvicích již 6. ročník oblíbené akce Festival vědy. Na zelené ploše u Vítězného náměstí a letos i v přilehlé Technické ulici až k Národní technické knihovně nabídl festival 102 expozic vysokých škol, volnočasových středisek či pracovišť Akademie věd.
Dům dětí a mládeže hl. m.  Prahy, jako hlavní organizátor, kromě produkčního zajištění, ukázal, že není zájmovou institucí jen pro děti a mládež, ale má mnoho co nabídnout i dospělým.

Téma letošní populárně věděcké laboratoře pod širým nebem bylo „Technologie hýbou světem“.

A bylo se skutečně na co dívat a co si vyzkoušet. Česká firma Kuberg přivezla na akci elektromotorky, které si mohli vyzkoušet jak děti, tak dospělí. Projížďku elektroautem Volkswagen e-Golf nabídla firma Schrack Technik, firma Valeo představila automobil, který sám zaparkuje.

Jako každý rok i letos bylo možné nahlédnout do auta záchranky, vyzkoušet si resuscitaci či jak pomocí defibrilátoru zachránit život.

Pracovníci Ústavu hematologie a krevní transfúze zájemcům pod mikroskopem ukázali, jak vypadají zdravé bílé a červené krvinky a krevní destička a jak se změní při leukémii. To bylo zajímavé hlavně pro budoucí doktory nebo ty, kteří toto záslužné zaměstnání zvažují.

Naopak těm, kteří se chtějí v budoucnu věnovat sportu, přiblížila Česká televize populární technologii „elektronické tužky“ známé ze sportovních přenosů fotbalu a hokeje. Každý mohl tuto zajímavou technologii sám vyzkoušet. V jednom z mnoha stánků Univerzity Karlovy jste se zase mohli zkusit přečíst zprávy ze čtecího zařízení a stát se tak moderátorem zpráv.

Česká zemědělská univerzita v Praze představila ve svém stánky projekt na záchranu velmi ohrožené antilopy Derbyho. Projekt obnáší vzdělávání obyvatel Senegalu, kde žije posledních 500 kusů této vzácné antilopy, hlavně pak tamních dětí. Vysvětlit jim, jak je důležité, aby se v přírodě zachovalo co nejvíce druhů.

Stanice techniků DDM hl. m. Prahy prezentovala na Festivalu vědy řezání laserem pomocí infračerveného záření. Velký úspěch mělo mezi dětmi “odpalování raket”, což v praxi znamená naplnit pet lahev, která je polepená a vyzdobená jako raketa, částečně vodou a poté ji pomocí hadice s pumpičkou natlakovat vzduchem a odpálit. Dále zde bylo speciální zařízení, na kterém si příchozí mohli vyzkoušet, jak funguje vzájemná spolupráce.

Na stáncích Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy si zejména menší děti vyzkoušely odlévání trilobitů, ty starší potom poznávání krystalů či známých plynů a tekutin v připravených zkumavkách.

V posledních letech velmi oblíbená PaVěda, jejíž kroužky probíhají na několika střediscích Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy, nabídla hned několik pokusů. Děti si voskovkami vybarvily vytištěného tučňáka a poté ho postříkaly z rozprašovačů vodou. Voskovky vodu nepropustí, stejně jako tučňákovi nenavlhne peří, jelikož je mastné. Vzlínavost potravinářské barvy v kostkách cukru předvedl další pokus.

Doprovodný program probíhal rovněž v Národní technické knihovně, kde bylo na program několik přednášek.

Akce Festival vědy je určena nejen dětem a studentům, ale i zvídavé veřejnosti. Letos byla účast opravdu veliká, zejména v dopoledních hodinách, kdy na akci dorazily děti z vyšších ročníků základních škol. Tito žáci zde mají jedinečnou možnost poznat, co nabízejí vysoké školy nejen technického směru, ale třeba i různé fakulty Univerzity Karlovy, například lékařská.