DDM hl. m. Prahy
Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy
Fakultní zařízení Univerzity Karlovy
Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy
DDM hl. m. Prahy

Poznávání přírody (7 - 15 let)

Sobotní kroužek s možností přihlašování na jednotlivé lekce. K zakoupení jsou jednotlivé vstupy za 200 Kč, nebo permanentka na 4 vstupy za 600 Kč (lze využít po celý školní rok). Program na každý měsíc je vždy vyhlášen předem a zahrnuje např. péči o naše zvířata, laboratorní pokusy, práci na zahradě, přírodovědnou exkurzi apod. Lektoři se ve vedení střídají dle zaměření lekce.

Březnové lekce proběhnou na tato témata:

7. 3.   Uhlíková stopa s Katkou Šimáčkovou
Co je to uhlíková stopa? Jak souvisí s lidskou činností na planetě a jakým způsobem ji může ovlivnit každý z nás? To všechno a mnoho dalšího se děti dozví na sobotním kroužku!

14. 3.   Výroba lapače snů s Míšou Pánkovou
Děti se dozví zajímavosti o lapačích snů - jak a proč se vyrábějí. Vlastnoručně vyrobený lapač snů si odnesou domů. 

21. 3.   Orientační běh s Martinem Hrbkem
Více informací a přihlašování na https://ddmpraha.cz/stanice-prirodovedcu/Krouzky?seo=9273.

28. 3.  Malování na hedvábí s Míšou Pánkovou
Přihlášení účastníci se seznámí s technikou malby na hedvábí a vlastní výrobek si odnesou domů. Vše potřebné děti dostanou na místě. 

Kroužky se scházejí ve Stanici přírodovědců, lektorka si děti vyzvedne před brankou od ulice Drtinova (od OC Nový Smíchov), v 9 hodin. Ve 12 hodin je přivede tamtéž.

Rezervace míst je možná nejpozději do čtvrtka do 12 hodin před danou sobotou na mailu marie.roubickova@ddmpraha.cz. Pokud nestihnete své dítě včas přihlásit, můžete jej zkusit dohlásit i později – pokud kroužek proběhne a bude volné místo, rádi Vám místo rezervujeme ještě během pátečního dopoledne. Lekce proběhne při přihlášení min. 4 účastníků!


Únorové lekce proběhly na níže vypsaná témata:

1. 2. Pololetní prázdniny – kroužek se nekoná

8. 2.   Pečení sušenek s Míšou Pánkovou
Děti se naučí, jak na pečení vlastních sušenek a vlastnoručně vyrobené dobrůtky si odnesou domů (pokud je dříve nesnědí :) ). Počet míst je omezen! 

15. 2. a 22. 2. se sobotní kroužek nekoná z důvodu jarních prázdnin Prahy 1–5.

29. 2.  Recyklace – Výroba dekorace z CD s Míšou Pánkovou
Další kroužek z cyklu upcyclingu – vdechování nového života a funkce starým a nepotřebným věcem. Děti nemusí nic střádat, vše potřebné na kroužku dostanou a domů si odnesou své výrobky.


Lednové lekce proběhly na níže vypsaná témata:

11. 1.   Upcycling – Výroba svícnů a váz ze skleněných lahví s Míšou Pánkovou
První letošní sobota se ponese v tvořivém duchu trendu upcyclingu. Použité věci dostanou novou tvář a s ní i novou funkci. Z použitých skleněných lahví si přihlášení členové vyrobí osobité kousky dle vlastního vkusu a fantazie! 

18. 1.  Zvířata žijící v naší blízkosti s Katkou Šimáčkovou
Víte, která zvířata se kolem nás i ve městě v tichosti pohybují? Jak to zjistit a případně jim i pomoci? Objevme svět zvířat v naší nejtěsnější blízkosti s lektorkou Katkou Šimáčkovou

25. 1.  Ohrožená zvířata s Kristýnou Sedláčkovou
Co ohrožuje faunu u nás i ve světě a jakým způsobem můžeme i my pomoci záchraně jednotlivých zvířat i celých živočišných druhů? Nejen na tyto otázky naleznete odpovědi společně s oblíbenou odbornicí Kristýnou Sedláčkovou. Lektorka spolupracuje s mnoha organizacemi, včetně pražské zoologické zahrady, můžete si připravit zvídavé dotazy! 


Prosincové lekce proběhly na níže vypsaná témata:

7. 12.  Chování zvířat s Kristýnou Sedláčkovou
Je vážně liška lstivá a lev udatný? Naše přední odbornice na etologii, Kristýna Sedláčková, seznámí děti s chováním zvířat a vyvrátí mnohé mýty. Společně si na zvířatech ve Stanici přírodovědců předvedou, co pozorování zvířat obnáší a na co se zaměřit, aby děti dokázaly samostatně pozorovat živočichy ve svém okolí a zjistit tak více o jejich životě.

14. 12.  Krmení zvířat v zimě s Katkou Šimáčkovou
Jak na správné přikrmování volně žijících živočichů v zimním období? Nejen aby zvířátka měla plná bříška, ale zároveň jim krmivo prospělo? To si děti ujasní na sobotním kroužku. Nebude chybět výroba dobrot pro ptáčky ani procházka k petřínským jezírkům.


Listopadové lekce kroužku proběhly na níže uvedená témata:

9. 11.  Orientační běh s Martinem Hrbkem 
Kroužek 9. 11. se ponese ve znamení sportu – zveme vás na první ze série orientačních běhů pod vedením Martina Hrbka. Přijít může celá rodina, mladší děti s sebou mohou vzít dospělý doprovod zdarma :) Více informací na https://ddmpraha.cz/stanice-prirodovedcu/aktuality/Novy_krouzek_orientacniho_behu!.
Přihlašování zde: https://ddmpraha.cz/stanice-prirodovedcu/Krouzky?seo=9273.

16. 11.  Mikroskopování s Katkou Šimáčkovou
Máte doma zvídavé dítko? Pošlete ho na mikroskopování s Katkou Šimáčkovou! Děti si připraví vlastní preparáty a budou zkoumat všemožné zajímavosti pod sklíčkem. Možná se seznámí i s nejmenšími obyvateli našich akvárií :-D 

23. 11.  Pečení a zdobení perníkových chaloupek s Míšou Pánkovou – OBSAZENO
Vánoce se blíží a děti vám mohou pomoci s přípravou té pravé předvánoční atmosféry. Míša Pánková na sobotním kroužku s dětmi upeče a sestaví pravé perníkové chaloupky, které si děti nazdobí dle vlastní fantazie a odnesou domů.

30. 11.  Chovatelské činnosti s Marií Roubíčkovou
Chce vaše dítko domů zvířátko? Na sobotním kroužku se dozví, jak si vybrat správného zvířecího kamaráda a na vlastní kůži si vyzkouší, co péče o domácího mazlíčka obnáší. Spousta práce – čištění ubikací, příprava krmení, u vybraných péče o srst, drápky… a nakonec samozřejmě pomazlení.

Kroužky se scházejí ve Stanici přírodovědců (vyjma orientačního běhu 9. 11.), v hlavní budově – místnost bude upřesněna před konáním kroužku. Čas konání kroužku je 9–12 hod.  

Rezervace míst je možná nejpozději do čtvrtka do 12 h. před danou sobotou na mailu marie.roubickova@ddmpraha.cz. Pokud nestihnete své dítě včas přihlásit, můžete jej zkusit dohlásit i později – pokud kroužek proběhne a bude volné místo, lze místo rezervovat ještě během pátečního dopoledne. 


Říjnové lekce proběhly na níže vypsaná témata:

5. 10.  Koření: Nejen chutě a vůně, výroba bylinkové soli s Katkou Šimáčkovou
Oblíbená lektorka Katka Šimáčková si pro vaše ratolesti připravila voňavý program. Děti se seznámí se základy aromaterapie a zvláštními vlastnostmi vybraných bylinek, možnostmi jejich zpracování a využití. Očichají a ochutnají mnohé exempláře z naší bylinkové zahrádky a odnesou si vlastnoručně připravenou bylinkovou sůl! 

12. 10.  Chovatelství savců v praxi s Vandou Klimešovou
Usměvavá lektorka Vanda vaše děti seznámí se základními náležitostmi chovu savců, a to tím nejlepším způsobem – prožitkem „na vlastní kůži“. Děti se na jedno dopoledne stanou chovateli a zakusí, co obnáší denní péče o naše zvířata. Přihlášené děti budou mít možnost se osobně seznámit s vybranými zvířaty, vyčistit jejich výběhy a samozřejmě je i pomazlit.
Je vhodné děti vybavit odpovídajícím oblečením (nebo jim dát s sebou něco na převlečení). 

19. 10.  Celopražská okresní výstava drobného zvířectva s Evou Karbanovou
Eva Karbanová, nadšená chovatelka mnoha rozličných druhů zvířat, děti zasvětí do aktivity, která je součástí života většiny aktivních chovatelů. Tou je návštěva okresní výstavy drobného zvířectva, která proběhne v Praze-Modřanech. Přihlášené děti nejen provede výstavou, ale osvětlí jim i důležitost setkávání chovatelů a vystavené zvláštnosti okomentuje. S radostí bude k dispozici zvídavým dětským dotazům.


Ceny a termíny

Cena za vstup: 200 Kč
SO 09:00-12:00


Adresa a kontakt

Stanice přírodovědců, Praha 5
Laboratoř
marie.roubickova@ddmpraha.cz

Lektoři

Podobné

Teraristika 1
Teraristika 2
Chovatelství s akvaristikou
Keramika (čt 14.30)
Paleontologie
Entomologie
Teraristika 3
Chovatelství pro starší 2
Chovatelství pro starší 4
Přírodověda v praxi