Informační centrum pro mládež
Informační centrum pro mládež
Informační centrum pro mládež

Cestování v zahraničíUžitečné odkazy:

www.eurodesk.cz/cestovani/prakticke-informace

www.couchsurfing.com

www.travelportal.cz

Slevy pro studenty v těchto zemích:

Slovensko
Určitě jste zaregistrovali, že v rámci politické kampaně bylo na Slovensku zavedeno jízdné zdarma pro studenty. Může to využít i Čech. Jízdné zdarma totiž platí pro studenty z celé Evropy.
S fotkou a potvrzením o studiu si nezbytnou průkazku vyřídíte na kterékoliv pokladně na počkání do pěti minut a můžete začít cestovat po Slovensku zdarma. Samotná průkazka nestačí – vždy je třeba mít volnou jízdenku na trasu, po které chcete cestovat, v případě rychlíku či expresu navíc vázanou na vybraný vlak.

Polsko
Jednou z nejatraktivnějších nabídek pro cestování vlakem v celé Evropě vůbec jsou polské síťové jízdenky Bilet weekendowy nebo Bilet weekendowy plus. Platí ve všech dálkových vlacích TLK (rychlíky) nebo IC (InterCity), v případě varianty „plus“ též v rychlých vlacích EIC (Express InterCity) a za příplatek 10 zł i ve vlacích EIP (Express InterCity Premium) od pátečních 19.00 do pondělních 6.00 hod. Jízdenky se dají koupit jak do druhé, tak i do první vozové třídy.

Rakousko
Věděli jste, že se dá jet vlakem z Prahy až do Alp za pouhých 524 Kč? Tuto možnost vám nabízí akční jízdenky – České dráhy ve spolupráci s těmi rakouskými zavedly velmi levné mezinárodní jízdenky v tarifních pásmech. Levné akční jízdenky však nabízí i samotné rakouské železnice, např. z Vídně do Innsbrucku za 19 eur, do Linze za 9 nebo do Benátek 19 eur. 
Opět zde platí pravidlo nakupovat předem a přes internet, v případě akčních jízdenek z Česka se pak ještě dá ušetřit dělením jízdného podle jednotlivých pásem. Akční jízdenky platí i do nočních vlaků a dají se k nim dokupovat příplatky do spacích vozů.

Německo
Ačkoliv jsou německé vlaky v základu velmi drahé, všemožné akční jízdenky jejich cenu snižují na minimum, občas i pod cenu nákladů na jejich provoz. Německé dráhy nabízí obecně dva druhy levných jízdenek – vnitrostátní Sparpreis a mezinárodní Europa-Spezial. Podmínkou je nákup přes internet, tedy zhruba stejná pravidla jako ve zbytku Evropy (ač německé dráhy byly v této oblasti průkopníkem).

více informací na http://nicm.cz/oblasti/cestovani/cestovani-v-zahranici