Informační centrum pro mládež
Informační centrum pro mládež
Informační centrum pro mládež

Kam v Praze 

 • PRAŽSKÝ FESTIVAL NEZÁVISLÝCH FILMŮ – 5.–7. 8. 2018 
  Pražský festival nezávislých filmů (Prague Independent Film Festival – PIFF) otevírá potřetí své dveře
  3. srpna. Během 4 dnů budou moci návštěvníci a obyvatelé Prahy zhlédnout to nejlepší ze světa moderní kinematografie.
  Festival bude zahájen nezávislým americkým snímkem „I May Regret“, jehož režie se ujal Graham Streeter, oceňovaný režisér a kameraman z Los Angeles. Jedná se o napínavé drama o komplexních vztazích mezi postarší dámou a její zdravotní sestrou. Graham Streeter plánuje svůj další film natočit v řadě evropských měst, včetně Prahy a zve všechny, kteří mají zájem pracovat na jeho dalším filmu, aby se s ním potkali před samotnou projekcí „I May Regret“.
  Dále festival uvede snímky „Ivanov“, „Octav“ a „The Ballad of a Righteous Merchant”.
  Na festivalu bude k dispozici široký výběr krátkometrážních filmů a hudebních klipů.
  Kino Lucerna
  Vodičkova 36, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • PRAGUE PRIDE 2018 – 6.–12. 8. 2018
  K pražskému létu neodmyslitelně patří festival Prague Pride zaměřený na gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematiku. Je akcí nejen pro LGBT komunitu, ale i pro širokou veřejnost.
  Festival Prague Pride letos vstupuje již do 8. ročníku. V týdnu od 6. do 12. srpna v Praze nabídne kulturní akce, diskuse, sport, duchovní akce a samozřejmě sobotní duhový průvod Prahou. Přiveze řadu zahraničních hostů z umělecké i lidskoprávní oblasti. Těšit se můžete například na Heather Small z populárních M People, která vystoupí v pátek 10. srpna v rámci hudební show Dance Divas. 
  Program LGBT festivalu opět představí přes stovku akcí. Vrcholem Prague Pride bude tradičně průvod Prahou v sobotu 11. srpna, který vyjde z Václavského náměstí ve 12.30 směrem do Letenských sadů, kde se bude konat hudební odpoledne se třemi stagemi a jarmarkem neziskových organizací. V neděli vše zakončí oblíbený Pride Piknik na Střeleckém ostrově. 
  Užijte si cestu na jarní hrnčířské slavnosti stylovou parní lokomotivou jako za časů Ferdinanda Zdenka, 10. knížete z Lobkowicz! Vlak vyjíždí z nádraží Praha Braník v sobotu 21. dubna v 8.50 a ze zámku odjíždí v 17.09. Ať už přijedete parní lokomotivou nebo jiným vlakem Českých drah, při předložení jízdenky získáte 30% slevu na vstupné. 
  Prague Pride o.s.
  Rybná 24, Praha 1
  Zdroj: https://www.praguepride.com/cs/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • LETNÍ TÝDENNÍ WORKSHOP METODY JACQUES LECOQ – 6.–11. 8. 2018
  Připravili jsme pro vás týdenní praktickou dílnu metody Jacques Lecoq OD INSPIRACE K TVORBĚ.Workshop metodou, jež akcentuje hru a tvorbu, je určen jak neprofesionálům, tak profesionálům. Pomůže uvolnit stereotyp hereckého projevu, posune hranice fyzických možností.
  Budilova divadelní škola jako jediná v ČR a na Slovensku aplikuje výuku metodou Jacques Lecoq.
  Metoda zaměstnává tělo jako první element, který se ztotožňuje se vším, co se hýbe – v životě i v divadle. Výuka aplikuje základní zákony pohybu pro dramatickou tvorbu a hereckou interpretaci. Zkoumá divadelní styly ustálené v historii divadla a přetváří je do vnímání současného života. Výuka se stává žákům živou oporou – která přesahuje formy – v souladu s neustálým rytmem života.
  Po absolvování našeho týdenního workshopu můžete obdržet výstupní doporučení k dalšímu studiu metody Jacques Lecoq u nás i v zahraničí! Cena: 4800 Kč.
  Kavárna Citadela
  Klimentská 16, Praha 1
  Zdroj: http://www.budil.cz/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • LETNÍ LETNÁ – MEZINÁRODNÍ FESTIVAL NOVÉHO CIRKUSU A DIVADLA – 15. 8.–2. 9. 2018 (10.00–18.00)
  Letní Letná – festival nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění přiváží do Prahy ty nejlepší soubory z celého světa. Letos se festival bude odehrávat od 15. 8. do 2. 9. 2018 v Letenských sadech a nabídne zahraniční i domácí soubory nového cirkusu, pohybového divadla či klaunerie, dětská představení i posezení v příjemné kavárně, která se každý večer změní v pulzující bar. Těšit se můžete na, českému publiku již známý, francouzský soubor Akoreacro, který přiveze do Prahy svou novinku "Dans ton cœur". Představení kombinuje akrobacii, humor, pouťovou poetiku a živou hudbu. Dále se můžete těšit na francouzský soubor Bêtes de foire – petit theatre de gestes, který ve svém malém rodinném šapitó kombinuje klaunskou komiku, žonglování, kouzla i loutky, soubor Baro d’Evel Cirk Cie s představením Bestias nebo Cirque Inextremiste s novým představením Extensions.
  Hlavní festivalové městečko s cirkusovými stany a občerstvením najdete v Letenských sadech. Každý den tu na diváky čekají divadelní představení, kabarety, hudební vystoupení, výtvarné dílny a další kreativní aktivity – a to vše v letní a příjemné, až starosvětské cirkusové atmosféře.
  Letenské sady, Praha 7
  Zdroj: http://www.letniletna.cz/2018/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • LETNÍ SLAVNOSTI STARÉ HUDBY 2018 – 10. 7.–8. 8. 
  Letošní 19. ročník Letních slavností staré hudby nese podtitul „Mediterraneo“ a nabídne sedm fascinujících hudebních cest po krajích, kde olivovníky lemují mořské břehy a kde jsou uloženy kořeny dávných kultur, které spoluvytvářely a ovlivňovaly nejrůznější evropské tradice a historii.
  Zahraniční i naši špičkoví sólisté a soubory připomenou, že mýty a bájné příběhy ze Středomoří byly odedávna inspirací skladatelům a básníkům. Zvlášť silný byl tento vliv v období renesance či baroka, kdy také u středozemních břehů od Španělska přes Itálii až po Orient vznikala celá řada hudebních forem a stylů, které pak přejímali skladatelé napříč Evropou.
  Program slavnostně otevře v úterý 10. července v Divadle na Vinohradech koncert s názvem Královny Středomoří. Pohnuté osudy krásných hrdinek starověkých bájí, ztvárněné v barokních operách J.-B. Lullyho, J.-Ph. Rameaua, J.-M. Leclaira a jubilanta F. Couperina (letos uplyne 350 let od jeho narození), vyzpívá svým uhrančivým sopránem přední francouzská pěvkyně Véronique Gens, již doprovodí výtečný soubor Les Ambassadeurs v čele s flétnistou Alexisem Kossenkem.
  Letní slavnosti staré hudby
  Štěpánská 47, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • FRANCOUZSKÝ TRH NA KAMPĚ – LE MARCHÉ DU 14 JULLIET – 11.–15. 7. 2018
  Ve dnech od 11.–15. července se náměstí Na Kampě opět promění v pulzující francouzskou čtvrť, která milovníkům jídla zprostředkuje neobyčejný gurmánský a kulturní zážitek. Malebné náměstí pod Karlovým mostem se stane dějištěm Francouzských trhů a návštěvníci se mohou těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně a výtečné víno.
  Trhy návštěvníkům nabízejí možnost ochutnat a zakoupit zajímavé a nevšední produkty. Najdete zde širokou nabídku sýrů, klobásek, paštik, oliv a olivového oleje, vína a sladkostí v podobě zmrzliny či francouzských palačinek a řadu dalších produktů jako např. výrobky z levandule.
  Zážitky budou umocněny poslechem francouzských melodií a živých vystoupení. Vstupné zdarma.
  Kazak Communications
  Na Kampě, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • ALFONS MUCHA – SLOVANSKÁ EPOPEJ V PRAZE – 15. 7.–31. 10.
  Při příležitosti oslav stého výročí od založení Československa bude v Obecním domě v Praze k vidění výběr obrazů Muchovy Slovanské Epopeje. Výstava bude otevřena cca od poloviny července do konce října 2018, ovšem přesné datum zahájení a ukončení zatím není známo.
  Slovanská epopej je cyklus velkoformátových obrazů, kterým chtěl Alfons Mucha shrnout dějiny Čechů a dalších slovanských národů. Mucha jej po dokončení věnoval městu Praze, která měla pro tento monumentální cyklus vystavět samostatné a důstojné místo. Slovanská epopej jednoznačně patří mezi největší kulturní klenoty České republiky, a proto byla zařazena do projektu 7 divů Česka v kategorii Umění a kultura.
  Obecní dům
  Nám. Republiky, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • MEZINÁRODNÍ FESTIVAL POULIČNÍHO DIVADLA ZA DVEŘMI – 16.–20. 7.
  Desátý ročník letního festivalu pouličního divadla bude opět probíhat v areálu Výstaviště Praha a zřejmě také v centru města (informace budou upřesňovány v průběhu roku). Jako každý rok se bude lítat ve vzduchu, tančit na chůdách, zpívat a muzicírovat!
  Ve večerních hodinách po posledních divadelních blocích nebude chybět ani hudební doprovodný program.
  Vstup na festival je zdarma.
  ART PROM s.r.o.
  Sokolovská 10, Praha 8
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • PRAŽSKÉ FOLKLORNÍ DNY 2018 – 19.–22. 7.
  12. ročník tradičního folklorního festivalu je největší lidovou taneční akcí ve střední Evropě.
  Festival je otevřen pro amatérské folklorní soubory všech typů – pěvecké a taneční skupiny s živou či reprodukovanou hudbou, ale i mažoretky, skupiny v historických vojenských kostýmech, pochodující kapely, karnevalové skupiny a mnohé další.
  Vystoupení budou probíhat na pódiích v centru města. Akce se zúčastní přes 60 tanečních souborů ze zemí Evropy, Asie a Jižní Ameriky. Celkem v Praze vystoupí přes 1700 zpěváků, tanečníků a hudebníků. Vystoupení souborů se uskuteční na venkovních pódiích v centru Prahy (Alšovo nábřeží před Rudolfinem, Hradčanské náměstí a náměstí Republiky).
  Praha
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • EUROBASKET EUROPE IN PRAGUE – 25. 6.–1. 7. 
  Globasket Europe je první událostí svého druhu, která se odehraje v Praze. Soutěže se zúčastní týmy z více než 22 zemí světa.
  Globasket kombinuje basketbal, tréninky, odborné vedení coache a turismus. Na turnaji bude 96 týmů. Soutěží se v kategorii U11 a U12, zvlášť chlapecké a dívčí týmy.
  ČVUT – sportovní centru
  Pod Juliskou 4, Praha 6
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI V PRAZE – 26. 6.–7. 9. 2018
  Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší divadelní přehlídkou pod širým nebem v Evropě zaměřenou na uvádění děl Williama Shakespeara.
  Hlavní festivalovou novinkou je komedie Dobrý konec všechno spraví. Méně známý shakespearovský titul  je něžně melancholická komedie plná dobrodružství, lásky a zázraků. Představení láká na hvězdné obsazení, v hlavních rolích uvidíte Annu Fialovou, jednu z nejvýraznějších hereček nejmladší generace, vedle které zazáří zvučná jména jako Ondřej Pavelka, Martin Dejdar, Jan Vlasák nebo David Novotný. V jedné z hlavních rolí se objeví i talentovaný brněnský herec Martin Siničák. Komedii režíruje legenda českého divadla, Jan Antonín Pitínský, několikanásobný držitel ceny Alfréda Radoka. Hudbu k představení zkomponoval Vladimír Franz, scénu navrhl Jan Štěpánek a kostýmy Jana Preková. Dobrý konec všechno zpraví má mezi Shakespearovými hrami výjimečné postavení, je to jedno z jeho rozloučení se žánrem komedie. V této hořké komedii hraje klíčovou roli tzv. postelový trik – promyšlený svůdcovský plán dopadne úplně jinak, než byl původně zamýšlen. Vstupné 200–990 Kč.
  Nejvyšším purkrabství Pražského hradu a nádvoří Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí 13
  Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • VODA JE ŽIVOT – VODA, ZELEŇ VE MĚSTĚ – 27. 6. (9.00–18.00)
  Zveme vás všechny na akci Voda je život do parku Stromovka. 
  Akce je určena pro školní kolektivy (dopoledne) i pro širokou veřejnost (odpoledne).
  Čekají vás dvě komentované prohlídky Stromovky ZDARMA (10:30 a 14:00 h), zábavné hry o ceny, divadélka pro děti a celým dnem nás bude provázet moderátor Olda Burda! Během akce budou probíhat workshopy (např. s bublinářem Václavem Strasserem), prezentace různých přírodních jevů, koloběhu vody v přírodě nebo o tom, jak vodu šetřit a jak s ní řádně hospodařit.
  A co víc – celý den bude možné si ZDARMA prohlédnout Maroldovo panoráma.
  Hostivařská přehrada
  K Jezeru 1, Praha 10
  Zdroj: kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • ODJEZD PREZIDENTSKÉHO VLAKU – 28. 6. 2018 (9.45)
  Dne 28. června 2018 vyrazí na svou neopakovatelnou jízdu po České a Slovenské republice speciální „Prezidentský vlak“, který Národní technické muzeum připravilo ve spolupráci s Národním dopravcem Českými drahami a se Železnicemi Slovenské republiky.
  Vlak bude složen ze železničních vozů, které v různých etapách sloužily československým prezidentům. Zprovozněním historického „Prezidentského vlaku“ se Národní technické muzeum a České dráhy připojují k oslavám 100. výročí založení Československé republiky.
  Vlak na svou dvouměsíční pouť vyjede ve čtvrtek 28. června v 10 hodin z Masarykova nádraží v Praze.
  Cena zdarma.
  Národní technické muzeum
  Havlíčkova 2, Masarykovo nádraží, Praha 1
  Zdroj: http://www.ntm.cz/vlak_NTM_oteviraci_doba
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • PRAGUE PROMS 2018 – MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL –19. 6.–19. 7. 
  V pořadí již čtrnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms, který pořádá Český národní symfonický orchestr, proběhne letos v termínu 19. 6.–19. 7.
  Festival doplňuje letní Prahu sérií kvalitních koncertů, které berou v úvahu roční dobu, naladění obyvatel i turistů.
  Slavnostní mše Messa di Gloria zahájí 19. června 14. ročník mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms. V jeho rámci vystoupí oscarový skladatel Ennio Morricone, pianista Chick Corea nebo zpěváci Kurt Elling a Monica Manciniová. Přehlídku klasické, jazzové a filmové hudby uzavře 19. července tradiční Hollywoodská noc. Vstupenky od 400 Kč.
  Divadlo Hybernia
  Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • JEN ZPŮSOB JAK NEŘÍCT, CO DOOPRAVDY CHCI – 19. 6.–17. 8.
  Petr Brožka, Kateřina Burgertová, Eliška Fialová: Jen způsob jak neříct, co doopravdy chci.
  Projekt představuje práce, které pojí asociativní metoda a otevírání psychických vrstev v procesu vytváření uměleckého díla. Jakkoli se nejedná o žádnou psychoanalytickou či terapeutickou činnost, princip vyvěrání podprahově dotěrných motivů do znakové struktury (verbální či vizuální) umožňuje umělci nahlížet „vnitřní obrazy“ a „podělit“ jimi svět. Tři autoři, jakkoli uplatňují stejná východiska, produkují formálně a kanonicky odlišná díla. Kateřina Burgertová doplňuje snovou skutečnost obrazu o místa nahromaděných symbolických vzkazů. Intenzivní práce s detaily vytváří dusivou atmosféru. Eliška Fialová naopak introspekci kóduje do dekorativních her, které nelze sémanticky rozečíst, ale lze se do nich vcítit. Petr Brožka představuje automatické malby tuší a část ze série prací zkoumající principy symetrie. Vstupné dobrovolné.
  Pragovka Art District
  Kolbenova 34, Praha 7
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • IRON MADEN – LEGACY OF THE BEAST EUROPEAN TOUR 2018 – 20. 6.
  Zdá se to neuvěřitelné, ale legendární britská kapela pluje ve vodách heavy metalu neskutečné tři desetiletí a úspěch střídá úspěch. 20. června navštíví Prahu.
  Historie kapely Iron Maiden se začala psát v roce 1975, kdy se spolu poprvé setkali Steve Harris a Dave Murray, kteří později vytvořili základní pilíř této legendární heavy metalové kapely. Během své existence prošli Iron Maiden celou řadou personálních změn. Ta důležitá nastala roku 1982, kdy přišel do kapely Bruce Dickinson, nejlepší zpěvák tohoto uskupení, aby nahradil Paula Dianna. V roce 1993 se Dickinson začal věnovat sólové dráze, do kapely se vrátil až o několik let později a setrval v ní dodnes.
  Iron Maiden natočili šestnáct studiových alb, kterých se prodalo několik desítek milionů kopií. S programem plným vizuálních efektů vystupovali po celém světě.
  Letiště Letňany
  Hůlkova 35, Praha 9
  Zdroj: https://www.livenation.cz/artist/iron-maiden-tickets
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • Sportival 2018 – 22. 6.
  Festival netradičních sportů proběhne na Stadion mládeže DDM hl. m. Prahy v pátek 22. června od 9 do 17 hodin.
  Festival nabídne všem návštěvníkům možnost poznat a vyzkoušet si širokou škálu netradičních sportů.
  Výběr bude zahrnovat rozmanitou nabídku, aby každý návštěvník našel sport vhodný pro sebe. Objeví se tak atraktivní, akční a adrenalinové sporty, ale i sporty a hry vhodné pro seniory.
  V nabídce budou sporty jako:
  KanJam · Spikeball · Pétanque · Kubb · Mölkky · Discgolf · Ultimate frisbee · Softball · Baseball · Freestyle frisbee · Kinball · Ladder golf · Rollors · Cornhole
  Stadion mládeže DDM hl. m. Prahy
  Na Kotlářce 1, Praha 6
  Zdroj: https://ddmpraha.cz/stadion-mladeze/Kalendar_akci
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • BIO NA VZDUCHU – LETNÍ KINO V PRAŽSKÉ STROMOVCE – 12. 6.–25. 9. 2018 
  Tiskárna na Vzduchu letos pořádá letní kino: Bio na Vzduchu. Promítá se každé úterý od 20.30 a vstupenky se kupují na místě.
  Bio na Vzduchu je kombinace zajímavých filmů, podnětných besed, skvělého občerstvení a atmosféry večerní Stromovky.
  Během letních měsíců se v areálu kulturního baru Tiskárna na Vzduchu budou promítat snímky současné produkce z různých koutů světa, které v běžném kině jen tak neuvidíte. Téměř každý z nich se může pyšnit alespoň jedním oceněním z mezinárodních festivalů.
  Tiskárna na Vzduchu
  areál Výstaviště 67, Praha 7
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • KONCERT KARLA GOTTA V PRAŽSKÉ O2 ARÉNĚ – 12. 6.
  Karel Gott se vrací do O2 areny v Praze! Po čtyřech letech se příznivci legendárního českého zpěváka mohou těšit na jeho samostatný koncert.
  Ten se uskuteční v úterý 12. června od 19 hodin a Karel Gott za doprovodu Boom!Bandu Jiřího Dvořáka zazpívá své nestárnoucí hity.  
  Na koncertě se jako hosté představí Ewa Farna, Markéta Konvičková a Marek Ztracený.
  Koncert Karla Gotta v O2 areně nebude pouze hudebním zážitkem, doprovodí ho také prvotřídní světelná technika, velkolepé LED obrazovky a projekce.
  O2 aréna
  Českomoravská 17, Praha 9
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • 1000 MIL ČESKOSLOVENSKÝCH – 13.–16. 6.
  Závod historických vozidel „1000 mil československých“ proběhne ve dnech 13. až 16. června ve spolupráci s Vetaran Car Club Praha. Tento závod je jednou z legend v dějinách domácího automobilového sportu, který byl pořádaný Autoklubem Republiky československé v letech 1933, 1934 a 1935.
  Letošní soutěže, kterou pořádá Veteran Car Club Praha ve spolupráci s Národním technickým muzeem při příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky, se zúčastní rekordních 100 automobilů. Zveme všechny milovníky automobilové historie na sobotu 16. června před Národní technické muzeum, kde bude cíl závodu.
  Národní technické muzeum
  Kostelní 42, Praha 7
  Zdroj: http://www.ntm.cz/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • OPEN AIR FESTIVAL DIVADLA BRATŘÍ FORMANŮ – 14.–24. 6.
  Druhý ročník open air festivalu ARENA Divadla Bratří Formanů proběhne na Smíchovské náplavce u železničního mostu od 14. do 24. června. Přijďte se podívat na představení osobně vybraná Petrem Formanem!
  Poprvé se v Praze objeví švýcarský provazochodec David Dimitri, který vystupoval i v nejznámějším cirkusovém uskupení Cirque du Soleil. Jeho představení L´Homme Cirque je v současnosti nejslavnější one-man show ve světě nového cirkusu. V programu je i jedno z nejoriginálnějších představení na poli nového cirkusu: L´Absolu, unikátní metafyzický cirkus o vztahu člověka a přírody se odehrává v naprosto výjimečném prostoru pro diváky. Světovou premiéru bude mít na festivalu představení Alea připravené přímo pro Prahu letošními absolventy známé cirkusové školy FLIC v Toríně. A nejen na nejmenší čeká Aladin z dílny Matěje Formana.
  Smíchovská náplavka u železničního mostu
  Hořejší nábřeží 5, Praha 5
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • LETNÍ KINO PŘED KLUBEM CROSS V HOLEŠOVICÍCH – 6. 6. –29. 8. 2018 
  Každou středu čeká filmové fanoušky promítačka před holešovickým Crossem. Promítat se bude zdarma a v případě špatného počasí se projekce přesouvá do kavárny klubu Cross. Projekce budou pravidelně každou středu od 21 hodin, v letních měsících se začátek posune na 21.30.
  Kino Cross Club
  Plynární 23, Praha 7
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • VÝSTAVA TBA21NGP – 6. 6. (10.00–18.00)
  V červnu 2018 zahájí Národní galerie v Praze partnerství s Thyssen-Bornemisza Art Contemporary (TBA21). Otevření nového centra současného umění v Salmovském paláci bude výsledkem spolupráce, která svým rozsahem nemá ve více než dvou set leté historii státní kulturní instituce obdoby.
  Během pěti let se v rámci partnerství představí sbírka současného umění světového významu, vzniknou nová umělecká díla, programy pro veřejnost včetně nové studijní a badatelské iniciativy. Mimořádné partnerství si s podporou Ministerstva kultury ČR a Ministerstva kultury Rakouska klade za cíl aktivovat historický Salmovský palác uměleckou kreativitou, umístěním projevů současného umění a smýšlení přímo do ikonického sídla národní identity.
  Klíčovým prvkem spolupráce bude pravidelně se obměňující instalace sestávající výhradně ze sbírky současného umění TBA21.
  Národní galerie v Praze – Salmovský palác
  Hradčanské náměstí 1, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • VELETRH VĚDY 2018 – 7.–9. 6.
  Více než 80 vystavovatelů se letos představí na Veletrhu vědy, který se uskuteční od 7. do 9. června 2018 na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech. Během tří dnů nabídne přes 100 expozic, mezi nimiž nebude chybět 40 pracovišť Akademie věd ČR, vysoké školy a další vědecké instituce i firmy.
  Některé stánky budou připomínat improvizované laboratoře, jiné doplní interaktivní exponáty. Zájemci si vyzkoušejí experimenty v různých vědeckých oborech a zapojí se do workshopů a vědeckých dílen, zkusí si práci ve fotokomoře a nahlédnou pod ruce vědců v improvizované laboratoři analytického chemika.
  PVA EXPO PRAHA
  Beranových 667, Praha 9
  Zdroj: http://www.veletrhvedy.cz/cz/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • WALDCAMP 2018 – 8.–10. 6.
  Víkendový tábor proběhne v druhém červnovém víkendu, od pátku 8. do neděle 10. června 2018. Waldcamp se tradičně koná na louce, kde děti spí ve stanech, a vše probíhá v klasickém táborovém duchu: noční bojovka, hry a soutěže, táborák i večerní diskotéka. Odjezd z Prahy v pátek 8. června v ranních hodinách, návrat v neděli 10. června ve večerních hodinách.
  ICM při DDM hl. m. Prahy
  Karlínské nám. 7, Praha 8
  Zdroj: https://ddmpraha.cz/ddm/Kalendar_akci?seo=7415
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • 90 LET OD ZTROSKOTÁNÍ VZDUCHOLODI ITALIA A ZÁCHRANY JEJÍCH TROSEČNÍKŮ – 30. 5. 
  Srdečně vás zveme na seminář pořádaný v přednáškovém sále Národního technického muzea, který se koná v rámci připomenutí výročí 90 let od ztroskotání vzducholodi ITALIA a záchrany jejích trosečníků. Seminář se koná 30. května. Vstupné na seminář je zahrnuto v rámci běžné vstupenky do NTM.
  Letos uplyne 90 let od ztroskotání vzducholodi ITALIA na severním pólu. Společně s výpravou ztroskotal roku 1928 také český vědec František Běhounek. Profesor Běhounek se zabýval výzkumem elektřiny a kosmického záření v polárních oblastech a o své mimořádné zážitky se podělil, v dnes již legendárním díle, Trosečníci polárního moře.
  Se synovcem pilota Einara Lundborga, jednoho ze zachránců trosečníků, švédským radioamatérem Einarem Lundborgem SM5CBC, navázali radioamatéři 20. 3. z budovy NTM na Letné krátkovlnnou telegrafní relaci a pozvali také všechny na příjmu na seminář do Národního technického muzea, konaný u příležitosti této události. Na semináři proběhne několik krátkých přednášek, k vidění budou dobové vysílačky nebo replika červeného stanu trosečníků.
  Národní technické muzeum
  Kostelní 42, Praha 7
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • DEN DĚTÍ V ZOO PRAHA – 1. 6. 2018
  Mezinárodní den dětí bude v Zoo Praha plný her a soutěží. V pátek 1. 6. budou mít děti do 15 let vstup za 1 Kč a těšit se mohou na zábavný program, který pro ně zoologická zahrada připravila ve spolupráci s Městskou policií hl. m. Prahy.
  Den plný zábavy a her vyplní i oblíbená komentovaná krmení a setkání na více jak dvaceti místech po celé zoo. Počínaje červnem se totiž program komentovaných krmení a setkání rozšiřuje na celý týden.
  Zoo Praha
  U Trojského zámku 12, Praha 7
  Zdroj: https://www.zoopraha.cz/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • HASIČSKÁ FONTÁNA PRAHA – 2. 6. (22.00–22.30)
  Více než 1000 hasičů ze všech krajů České republiky zamíří do hlavního města, aby zde vzdali poctu československému státu a na motivy symfonické básně Vltava z cyklu Má Vlast společně vytvořili největší hasičskou vodní fontánu na světě.
  Vltava se díky hasičským stříkačkám doslova vzedme do vzduchu a za doprovodu světel a hudby vytvoří unikátní a dosud nevídaný vizuální zážitek, kdy se před diváky odehraje světelný koncert a vodní balet několika tisíců kubických metrů vody v jednom okamžiku.
  Hasiči se po staletí utkávají s dvěma nejvýznamnějšími přírodními živly, ohněm a vodou. Vltava se v sobotu 2. června přesně ve 22.00 hodin stane místem, kde hasiči společně, bez ohledu na to, jestli jsou to hasiči dobrovolní, profesionální, z Čech, Moravy, nebo Slezska, ovládnou pod taktovkou dirigenta gigantické množství vody a vytvoří unikátní umělecké dílo.
  Hasičský záchranný sbor ČR
  Kloknerova 26, Praha 4
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • STREET FOOD JAM – 3. 6.–26. 8. 2018
  Street Food Jam se koná každou druhou neděli před klub Cross v Holešovicích. Street food je festiválek, který v duchu street food festivalu klade důraz na originalitu, kvalitu, ekologii a dobročinnost.
  Každou druhou neděli probíhá na zahradě klubu Cross akce s názvem „Street Food Jam“, kde se nacházejí ty nejrozmanitější chutě světa. Najdete tady Japonsko, Mexiko, Spojené státy americké, Itálii a spoustu dalších kulinářských velmocí.
  Chuťové pohárky si můžete naladit na hot dog, sushi nebo spoustu jiných specialit orientální kuchyně, sendviče, těstoviny, burgery a mnohé další pokrmy, na své si rozhodně přijdou i milovníci sladkého. K dostání jsou například vafle a v letních tropických vedrech zaručeně osvěží ručně dělané nanuky. Nechybí zde ani různorodé kávové speciality, nealko drinky a pivo.
  Club Cross
  Plynární 23, Praha 7
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • POCTA RYCHLÝM ŠÍPŮM V GALERII LUCERNA – 22. 5.–28. 6. 2018 
  Výstava Pocta Rychlým šípům se bude těšit na vaši návštěvu v Galerii LUCERNA (palác Lucerna, naproti kinu a kavárně). Otevřeno bude od pondělí do pátku vždy od 16 do 21 hodin, vstup je zdarma.
  Čeká na vás kolekce zbrusu nových příběhů Rychlých šípů z knihy Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství  Padesát skvělých ilustrátorů a scenáristů z Česka i Slovenska nabízí prostřednictvím svých komiksů různorodý pohled na Rychlé šípy a jejich odkaz v dnešní společnosti. S Rychlými šípy se podíváme do minulosti, ale i budoucnosti, dozvíme se, jaký osobní vztah k Mirkovi Dušínovi a jeho hochům autoři mají. Na velkoplošných panelech zde návštěvníci uvidí nové kreslené příběhy, které autoři vytvořili z podnětu našeho předního komiksového odborníka Tomáše Prokůpka a se souhlasem Skautské nadace Jaroslava Foglara pro knihu Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství, kterou vydalo 10. května nakladatelství Akropolis. Návštěvníci se tak například nově dozví, odkud znal Červenáček bratry Mašíny, zda uspěje Bratrstvo kočičí pracky v soutěži swingových orchestrů nebo co zažili Mirek Dušín a jeho přátelé v New Yorku.
  Na výstavě kromě panelů s novodobými komiksy najdete i několik reprodukcí originálních příběhů poskytnutých Památníkem národního písemnictví a další materiály o slavném klubu a jeho historii.
  Skautská nadace Jaroslava Foglara
  Galerie Lucerna
  Štěpánaká 61, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • 90 LET HARLEY-DAVIDSON CLUBU PRAHA – 23. 5.–28. 10. 2018
  Výstava Národního technického muzea představí dějiny nejstaršího bez přestávky fungujícího Harley-Davidson klubu na světě, který letos slaví 90. výročí založení.
  V dopravní hale muzea bude k vidění šestnáct motocyklů této značky včetně stroje Petra Hapky. Vernisáž se koná v úterý 22. května 2018 v 18 hodin v dopravní hale NTM.
  Vstupné zdarma.
  Národní technické muzeum
  Kostelní 42, Praha 7
  Zdroj: http://www.ntm.cz/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • MEZINÁRODNÍ FESTIVAL NÁMOŘNICKÝCH SOUBORŮ – SHANTYFEST – 24.–27. 5.
  Muzikanti v pestrých námořnických oblecích zpívají veselé písně o moři, o vodě a o všem, co k ní patří.
  Předchozích ročníků mezinárodního festivalu SHANTYFEST 2008–2016 v Praze navštívilo na 2350 muzikantů z Belgie, Dánska, Finska, Holandska, Německa, Nového Zélandu, Norska, Švýcarska  a USA.
  Jejich krásným písním naslouchali Pražané i návštěvníci nejkrásnějších historických míst Prahy – Staroměstského a Václavského náměstí.
  Svou roli sehrála i opěvovaná řeka Vltava se svými parníky a mostními oblouky. Shanty zpěváci v pestrých oblecích, s nápadnými barevnými šátky a čepicemi, se spoustou tradičních nástrojů i se zcela zvláštními instrumenty vždy zcela okouzlí všechny posluchače svých koncertů.
  Vstupné zdarma.
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • DEJVICKÝ DEN DŘEVA A ŘEMESEL – 26. 5. (10.00–16.00)
  V sobotu 26. května se před budovou Stanice techniků uskuteční druhý ročník akce Dejvický den dřeva a řemesel.
  Můžete se těšit na stavbu roubenky kryté šindeli, ukázku práce tesaře, šindelářem předvedenou ruční výrobu šindelů, workshop výroby ze dřeva pro rodiče s dětmi, výstavu výrobků dřevodílny.
  Akce vzniká ve spolupráci s Fakultou lesnickou a dřevařskou České zemědělské univerzity v Praze a za podpory Městské části Praha 6.
  Stanice techniků DDM hl. m. Prahy
  Pod Juliskou 2a, Praha 6
  Zdroj: https://ddmpraha.cz/stanice-techniku/aktuality/Dejvicky_den_dreva_a_remesel
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • MEZINÁRODNÍ FESTIVAL STUDENTŮ TEORIE AUDIOVIZE ZLATÝ VOČI – 16.–17. 5. 2018 
  23. ročník mezinárodního filmového festivalu studentů teorie audiovize Zlatý voči se uskuteční 16.–17. května v kavárně Zázemí v historickém centru Prahy, kde bude představena nejnovější sklizeň filmovědeckého režisérského umu. Bez obalu, bez zábran, bez ostychu. Na plátno i mimo něj se v letošním roce navrátí FETIŠ.
  Filmový program je sestaven z audiovizuálních jednohubek (do maximální stopáže příjemných 20 minut)
  z univerzit z celého světa. Snímky jsou obskurní, zábavné, divné, šokující, neuchopitelné, mnohdy nepochopitelné, zneklidňující, fascinující. V odborné porotě, která vybere ty nejvýraznější počiny, zasedne filmový historik David Čeněk, režisér Olmo Omerzu, filmová teoretička a kurátorka Andrea Slováková, filmová kritička a studentka filmové vědy Anna Krejčířová.
  Odborná část (ne)filmového programu přinese dvě odborné debaty, v nichž se propojí teoretický pohled s pohledem praktickým. Vstupné zdarma.
  Klub Celetná
  Celetná, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • EL GRECO – 17. 5. (16.30–17.30)
  Prof. Pavel Štěpánek představí dílo malíře El Greca, jehož slavný obraz Modlící se Kristus je součástí sbírky Národní galerie v Praze. Věnovat se bude také reflexi El Grecovy tvorby v českém malířství 20. století.
  V úvodu přednášky promluví doc. Adam Pokorný o technologii El Grecovy malby a právě dokončeném restaurování obrazu Modlící se Kristus. Vstupné zdarma.
  Národní galerie v Praze, Šternberský palác
  Hradčanské náměstí 15, Praha 1
  Zdroj: https://www.ngprague.cz/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • MEZINÁRODNÍ DEN MUZEÍ A GALERIÍ 2018 – VELETRŽNÍ PALÁC – 18. 5. (10.00–18.00)
  Národní galerie v Praze v rámci Mezinárodního dne muzeí a galerií zve návštěvníky nejen do všech svých stálých expozic, ale také na bohatý doprovodný program, jehož součástí budou například komentované prohlídky. Vstup do sbírkových expozic a na doprovodné programy bude zdarma.
  Národní galerie v Praze, Veletržní palác
  Dukelských hrdinů 47, Praha 7
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • OPEN HOUSE PRAHA 2018 – 19.–20. 5.
  Světoznámý festival architektury Open House, který probíhá ve městech Evropy, Ameriky a Austrálie, proběhne opět také v České republice. Praha bude hostit čtvrtý ročník festivalu.
  Open House je dvoudenní svátek městské architektury a prostor kolem nás. Do veškerých budov bude vstup zdarma. Dále budou připraveny přednášky a workshopy pro děti.
  Světoznámý festival architektury otevře více než tři desítky architektonicky významných budov a dá možnost prohlédnout si je i zevnitř.
  „Open House” představuje jednoduchou, ale silnou myšlenku: zpřístupňovat běžně nepřístupné pražské budovy zvídavé a zvědavé veřejnosti.
  Open House Praha, z.ú.
  Zdroj: http://openhousepraha.cz/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • SVĚT KNIHY PRAHA – SEVERSKÝ LITERÁRNÍ VEČER – 10. 5.
  Svět knihy Praha je největším knižním veletrhem v České republice s bohatým doprovodným programem, který zahrnuje nejen literární festival, ale také filmovou a divadelní přehlídku děl, která vznikla na základě literární předlohy.
  Hned čtyři severští autoři se představí na Severském literárním večeru, který v rámci veletrhu Svět knihy pořádá Skandinávský dům. S finskou spisovatelkou Sofi Oksanen, se švédským autorem Jonasem H. Khemirim, s Dánem Larsem Husumem a s finskou komiksovou autorkou Kati Närhi se milovníci severské literatury a komiksu setkají už ve čtvrtek 10. května.
  Svět knihy
  Výstaviště, Praha 7
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • SNĚZ TU ŽÁBU – FESTIVAL FRANCOUZSKÉHO DIVADLA – 10.–13. 5.
  Festival francouzského divadla/Festival du théâtre français. Čtvrtý ročník festivalu současného francouzského divadla proběhne od 10. do 13. Května ve studiu ALTA v Praze.
  Během čtyř dnů se v různých formátech představí mimo jiné doposud nepřeložené texty současné francouzské dramatické tvorby, experimentální krátké filmy i současná témata francouzské dramatiky. Organizátoři festivalu kladou důraz na spolupráci českých a francouzských autorů a tvůrců, veškeré akce jsou tlumočeny do češtiny či francouzštiny.
  Sněz tu žábu se tak stává unikátním festivalem, který uměleckým způsobem propojuje divadelní tendence obou zemí.
  Studio Alta
  U Výstaviště 21, Praha 7
  Zdroj: http://sneztuzabu.cz/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • LHOTKA 1918–2018 – 12. 5.
  Pražské domy dětí a mládeže vás zvou v sobotu 12. května od 10 do 16 hodin na rodinný výlet plný zábavy do krásného prostředí táborové základny DDM hl. m. Prahy Lhotka u Mělníka.
  Tématem letošního ročníku jsou oslavy 100. výročí samostatného Československa. Budete moci navštívit více jak 20 atraktivních stanovišť, díky kterým se ponoříte do úspěchů, které naše vlast za posledních 100 let nasbírala. Těšit se můžete např. na tatrovku s Lopraisem, Baťu, Laternu Magicu, Věru Čáslavskou a gymnastiku, vodáctví, hokejovou partu z Nagana a mnoho dalšího. V areálu dále najdete skákací hrady, historický klikový kolotoč, projížďku na koních, na pódiu se představí akrobatická a street dance představení, divadelní spolek Podkroví s pohádkou Fialka a Fabián a speciální představení k oslavám 100. výročí. Moderátorem akce bude Pavel Wieser. Celé odpoledne uzavře tombola o zajímavé ceny.
  Táborová základna Lhotka u Mělníka
  Zdroj: https://ddmpraha.cz/ddm/Kalendar_akci?seo=7417
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • VLASTIVĚDNÉ PROCHÁZKY PRAHOU – 3.–31. 5. 2018
  Pražská informační služba připravila na květen 2018 velký výběr vlastivědných vycházek po pražských památkách a zajímavých místech. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější.
  Uvidíte dvory, dvorky, dvorečky a pražská zákoutí Nového Města, Hanspaulku, Staroměstskou radnici ve středověku, vodní mlýny Starého města a Malé Strany, zahrady Pražského hradu a další.
  Pražská informační služba
  Arbesovo náměstí 4, Praha 5
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • VOLSWAGEN MARATON PRAHA – 5.–6. 5. 2018
  Jeden z nejkrásnějších maratonů světa. Start i cíl je na proslulém Staroměstském náměstí, trať vede srdcem metropole, podél Vltavy i různými pražskými čtvrtěmi. Na první maratonské metry za doprovodu Smetanovy Vltavy nezapomene snad žádný závodník a více než dvacet kapel podél trati vás doprovodí.
  Mezi největší favority budou jako tradičně patřit afričtí vytrvalci v čele se Sisayem Lemmou. Sedmadvacetiletý Etiopan zaběhl v lednu v Dubaji osobní rekord 2:04:08 a k překonání rekordu závodu (2:05:39) by mu měla pomoci také kvalitní konkurence v podobě jeho krajana Bazu Worku a Stephana Chemlany z Keni. Po roce se do Prahy opět vrací také nejlepší americký maratonec a dvojnásobný olympijský medailista Galen Rupp, který by zde rád překonal svůj osobní rekord 2:09:20.
  Staroměstské náměstí, Praha 1
  Zdroj: www.runczech.com
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • HANAMI NA VÝSTAVIŠTI – 6. 5. (15.00–17.00)
  Hanami je tradiční japonská oslava krásy rozkvětlých květů stromů Sakur. V době Hanami se lidé navzájem navštěvují a setkávají se se svou rodinou, přáteli či kolegy v parcích. Pořádají se pikniky, jedí se tradiční pokrmy, pije se saké a občas se i zpívá.
  Na Výstavišti se pořádá nultý ročník této akce, kde budou vysazeny kvetoucí sakury, s účastí velvyslance Japonska v ČR a primátorky Adriany Krnáčové.
  Přijďte strávit příjemné odpoledne s rodinou či přáteli na Výstaviště a budete odcházet s jedinečným zážitkem.
  Výstaviště Praha, a.s.
  U Výstaviště 7, Praha 7
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • LEHKOST MOTÝLÍCH KŘÍDEL – TROPIČTÍ MOTÝLI VE FATA MORGANĚ – 3. 4.–20. 5. 2018 
  Každoroční motýlí akce je unikátní jednak svým rozsahem, ale především skutečností, že jsou vystavovány živé exponáty (žádné přišpendlené mrtvolky nehledejte!). Návštěvníci uvidí největší motýly světa i jejich líhnutí z kukel.
  Budete si nejspíše připadat jako ve vílí zemi, nebo možná jako ve Snu noci svatojánské. Aby ne, vždyť tropičtí motýli, kteří se budou pohybovat po tropickém skleníku Fata Morgana, pocházejí ze Stratfordu nad Avonou. Ano, z toho Stratfordu, který proslavil William Shakespeare. Motýli z pražské botanické zahrady možná nejsou celosvětově proslulí, krásou se ale Shakespearovým veršům rovnat mohou.
  Kromě atraktivních modrokřídlých zástupců rodu Morpho či nočních druhů z rodu Attacus spatří zájemci i některé dosud neviděné druhy. Zajímavá babočka druhu Tithorea harmonia patří do stejné podčeledi jako známí stěhovaví motýli monarchové. Tento druh se v přírodě vyskytuje od Mexika po Jižní Ameriku, v 25 poddruzích a je jedovatý, protože se jeho housenky živí jedovatými rostlinami z čeledi toješťovitých. Vstupné 150 Kč, snížené 75 Kč.
  Botanická zahrada hl. m. Prahy
  Nádvorní 134, Praha 7
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • LEGIOVLAK 2018 – 15. 3.–2. 12. 2018
  Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.
  Legiovlak se skládá z 13 zrekonstruovaných vagonů, které vám představí život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky a vlastní krví.
  Pro co největší přiblížení podoby legionářských vlaků a životních podmínek, bojové činnosti a zvyklostí našich dobrovolců byly vybrány pro rekonstrukci nejčastěji používané vozy. Vlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, kovářského s obráběcí dílnou (zrekonstruován na Slovensku), krejčovského, zdravotního, štábního, velitelského, obrněného (který je po zuby vyzbrojený dělem a kulomety) a dvou vozů plošinových s materiálem včetně obrněného automobilu Austin.
  Československá obec legionářská
  Sokolská 33, Praha 2
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová