Informační centrum pro mládež
Informační centrum pro mládež
Informační centrum pro mládež

Kam v Praze • FASHION FOR FOCUS 2018 – 24. 4. 2018 (19.00–22.00) 
  Charitativní módní přehlídka na podporu lidí se zkušeností s duševním onemocněním se uskuteční v Českém muzeu hudby.
  Zveme všechny na večer plný módy a světel, do světa, ve kterém je jinakost a nekonvenčnost předností, ve kterém se propojí svět módy a duševního zdraví. Přijďte spojit příjemný zážitek s dobrou věcí – s podporou lidí s duševním onemocněním.
  Uměleckou část připravuje Denisa Slavíková – ředitelka modelingové agentury Faible group, která razí heslo: „nezáleží na proporcích, ale na osobnosti“. Můžete si být jistí, že uvidíte krásné osobité ženy, jejichž jedinečnost podtrhnou modely návrhářek La femme MiMi a Ivany Follové. Netradičním zpestřením bude kolekce Upcyklace, kde nám módní designérky ukážou, jak umějí vdechnout nový atraktivní vzhled odloženému nebo nepadnoucímu oblečení, které by jinak již nemělo šanci stát se "módními kousky".
  Vstupné 300 Kč.
  České muzeum hudby
  Karmelitská 2, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • FENOMÉN FAVORIT – VÝSTAVA V NÁRODNÍM TECHNICKÉM MUZEU – 25.–30. 4.
  Výstava představuje fenomén jízdních kol značky Favorit, vyráběných od 50. do 90. let 20. století v rokycanském závodě. K vidění je zde na 60 kol, jak oblíbené, ale nedostatkové, běžné modely, tak závodní speciály určené pro sportovce všech cyklistických disciplín včetně kol reprezentantů.
  Výstava představuje Favority všech typů od počátků výroby včetně miliontého Favoritu, tandemu trojnásobných mistrů světa Kučírka s Martínkem, bicyclebalového kola dvacetinásobných mistrů světa bratrů Pospíšilových i dráhovky Jiřího Dalera, který v roce 1964 v Tokiu získal jako náš první cyklista zlatou olympijskou medaili. Tuto zlatou olympijskou medaili návštěvníci uvidí v trezorové vitríně ve vstupní hale muzea.
  Vystavená kola jsou v původním autentickém stavu. Zapůjčilo je celkem dvacet sběratelů, muzeí a firem. Součástí výstavy jsou dále dobové dresy a také kopie čtyřiceti plakátů, které dokumentují Závod míru. Jeho pořádání z velké míry iniciovalo výrobu závodní kol v Rokycanech. Z tehdejšího ideologického hlediska bylo vyloučené, aby domácí jezdci reprezentovali na kolech západoevropských značek.
  Výstavu uzavírají současné modely znovu oživené značky.
  Národní technické muzeum
  Kostelní 2, Praha 7
  Zdroj: www.ntm.cz
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • JARNÍ SLAVNOSTNÍ NASVÍCENÍ VRTBOVSKÉ ZAHRADY – 26. 4. (20.00–22.00)
  Vrtbovská zahrada jak ji neznáte! Je to pouze jedna ze dvou možností za rok. Přijďte poznat zahradu, jak ji neznáte, a obdivovat nasvícené sochy M. B. Brauna, fresky V. V. Reinera, ateliér Mikoláše Alše a nezvyklé pohledy na Prahu, které vám vezmou dech.
  Do terasovité zahrady italského typu je vstup přes Vrtbovský palác z Karmelitské ulice. Zahrada se zařezává do svahu Petřína a táhne se z nádvoří paláce směrem na jihozápad. Využijte mimořádnou příležitost navštívit Vrtbovskou zahradu, která vás překvapí kouzlem a mystikou tohoto místa, a to za cenu běžného vstupného. Zahrada bude nasvícena 26. dubna od 20 do 22 hodin. Spojení: tram 12, 20, 22, st. Malostranské nám. Vstupné: 65 Kč, snížené 55 Kč.
  Vrtbovská zahrada
  Karmelitská 25, Praha 1
  Zdroj: www.vrtbovska.cz
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • GALLERU WEEKEND PRAGUE – 27.–29. 4.
  Druh ročník si klade za cíl dát vědět široké veřejnosti o aktuálním dění v pražských galeriích. Kromě prohlídky jednotlivých výstav budou mít návštěvníci možnost vybrat si z nabídky doprovodných programů a zúčastnit se komentovaných prohlídek, besed nebo setkání s umělci a kurátory.
  Po vzoru berlínského Gallery Weekendu se otevřou návštěvníkům zdarma desítky pražských výstavních prostor.
  Galerie v Praze
  Dukelských hrdinů 27, Praha 7
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • LEHKOST MOTÝLÍCH KŘÍDEL – TROPIČTÍ MOTÝLI VE FATA MORGANĚ – 3. 4.–20. 5. 2018 
  Každoroční motýlí akce je unikátní jednak svým rozsahem, ale především skutečností, že jsou vystavovány živé exponáty (žádné přišpendlené mrtvolky nehledejte!). Návštěvníci uvidí největší motýly světa i jejich líhnutí z kukel.
  Budete si nejspíše připadat jako ve vílí zemi, nebo možná jako ve Snu noci svatojánské. Aby ne, vždyť tropičtí motýli, kteří se budou pohybovat po tropickém skleníku Fata Morgana, pocházejí ze Stratfordu nad Avonou. Ano, z toho Stratfordu, který proslavil William Shakespeare. Motýli z pražské botanické zahrady možná nejsou celosvětově proslulí, krásou se ale Shakespearovým veršům rovnat mohou.
  Kromě atraktivních modrokřídlých zástupců rodu Morpho či nočních druhů z rodu Attacus spatří zájemci i některé dosud neviděné druhy. Zajímavá babočka druhu Tithorea harmonia patří do stejné podčeledi jako známí stěhovaví motýli monarchové. Tento druh se v přírodě vyskytuje od Mexika po Jižní Ameriku, v 25 poddruzích a je jedovatý, protože se jeho housenky živí jedovatými rostlinami z čeledi toješťovitých. Vstupné 150 Kč, snížené 75 Kč.
  Botanická zahrada hl. m. Prahy
  Nádvorní 134, Praha 7
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • LEGIOVLAK 2018 – 15. 3.–2. 12. 2018
  Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií.
  Legiovlak se skládá z 13 zrekonstruovaných vagonů, které vám představí život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Těmito vlaky se desetitisíce čs. legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále a průjezd si často musely vynutit bojem s bolševiky a vlastní krví.
  Pro co největší přiblížení podoby legionářských vlaků a životních podmínek, bojové činnosti a zvyklostí našich dobrovolců byly vybrány pro rekonstrukci nejčastěji používané vozy. Vlak se skládá z vozu polní pošty, těplušky, plukovní prodejny, ubytovacího, filmového, kovářského s obráběcí dílnou (zrekonstruován na Slovensku), krejčovského, zdravotního, štábního, velitelského, obrněného (který je po zuby vyzbrojený dělem a kulomety) a dvou vozů plošinových s materiálem včetně obrněného automobilu Austin.
  Československá obec legionářská
  Sokolská 33, Praha 2
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová