Informační centrum pro mládež
Informační centrum pro mládež
Informační centrum pro mládež

Kam v Praze • BUBNOVÁNÍ PRO BUBNY – 16. 10. 2018 
  Akce Bubnování pro Bubny připomínající první den, kdy začaly organizované deportace židovského obyvatelstva z Prahy v roce 1941, se uskuteční na pražském nádraží Bubny v úterý 16. října od 17 hodin.
  Lidé se na bývalé nástupní stanici transportů budou moci po 77 letech od prvního pražského transportu zároveň rozloučit se stávající podobou tohoto historicky důležitého místa. V následujících letech tu totiž vyroste Památník ticha. Páté výroční vzpomínání ve formě veřejného happeningu, který má narušit ticho mlčící většiny, přijde podpořit řada osobností kulturního a společenského života, mezi nimi i Zuzana Kronerová nebo Jaroslav Bosák. Setkání, na kterém bude mimo jiné zahájen i výstavní projekt Fotbal ve století faulů, uvádí Anna Polívková.
  Nádraží Praha - Bubny
  Praha 7
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • ZELENKA FESTIVAL PRAHA – DRÁŽĎANY – 16.–20. 10. 2018
  Festival malých rozměrů, ale velkého významu, i tak lze označit festival věnovaný českému baroknímu skladateli Janu Dismasi Zelenkovi, který se uskuteční od 16. do 20. října v Praze a Drážďanech.
  Zelenka Festival Praha-Drážďany je jediným hudebním festivalem věnovaným Janu Dismasi Zelenkovi, a to jak z hlediska interpretačního, tak z hlediska muzikologického. Jan Dismas Zelenka je dnes jedním z nejznámějších českých skladatelů nejen barokní doby a budí zájem badatelů i hudebníků. Pražsko-drážďanský festival je místem, kde ožívají zapomenuté zelenkovské prameny, aby se vydaly na pouť po světových hudebních pódiích.
  Český soubor staré hudby Musica Florea pod vedením Marka Štryncla přednese 16. října v Rytířském sále Velkopřevorského paláce Zelenkova orchestrální díla. Instrumentální hudba Jana Dismase Zelenky sice není nijak početná, ale rozhodně patří mezi velmi originální části jeho tvorby. V podání souboru Musica Florea se můžeme při zahajovacím koncertě festivalu těšit na trojici skladeb, které vznikly v roce 1723 během Zelenkova pobytu v Praze. Vstupné 400 Kč, snížené 200 Kč.
  Velkopřevorský palác
  Velkopřevorské náměstí, Praha 1
  Zdroj: http://www.zelenkafestival.cz/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • SNOW FILM FEST 2018 – 17. 10.–9. 12.
  Celovečerní pásmo špičkových filmů o zimních sportech a dobrodružstvích během října až prosince zavítá do všech českých i slovenských regionů. Festival je svým rozsahem a návštěvností největší akcí svého druhu u nás.
  V programu je 6 pečlivě vybraných filmů – finalisté ze zahraničních festivalů a novinky z domácí produkce. Na své si přijdou milovníci extrémních zážitků, čerstvého prašanu, arktické divočiny i sportovní fanoušci.
  A na jaké filmy se můžete letos těšit? 
  Parta nadšenců má sen – sjet na kajaku nejseverněji položenou Grónskou řeku. Mrazivé podmínky však dělají z běžné vodácké expedice opravdu extrémní zážitek, těšte se na film Into Twin Galaxies. Kdo by nesnil o tom být digitálním nomádem, žít tam, kde se nám zachce, dělat co nás zrovna napadne, třeba objevovat nedotčené balkánské svahy jako ve filmu In Gora. Někdo radši brázdí upravené trasy, slalom, sjezd. A někdo jezdí tak rád, a tak dobře, že jsou z toho medaile na světových sportovních podnicích. Jak vypadá příprava tréninkové skupiny Ondřeje Banka, uvidíte ve filmu Kámen, Nůžky, Vagus.
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • PRAHOU KŘÍŽEM KRÁŽEM 2018 – 21. 10.
  Karlínské Spektrum DDM hl. m. Prahy připravilo na neděli 21. října již sedmý ročník stopovací hry pro rodinné týmy Prahou křížem krážem, letos s tématem „Krotitelé strašidel“.
  Letošní akce navazuje na ty předchozí především v tom, co pravidelní účastníci považují za důležité – hodnotné strávení volného času při řešení úkolů v rámci půldenní hry. Po předchozích ročnících „Záhada zmizelého obrazu“ a „Vynálezy“ se letos pedagogové Karlínského Spektra rozhodli hru odlehčit a ústřední motto hry se nebude točit kolem detektivní zápletky.
  To zásadní však zůstává. Najít a splnit dostatečné množství stanovišť ve vymezeném čase a dostat se do cíle. Důležitým prvkem hry budou samotná strašidla umístěná v herním území.
  „Během prvních 24 hodin od spuštění registrací se přihlásilo přes devadesát týmů. To je velká výzva. Jsme zavázáni ohromnému množství rodin, které se do hry přihlásily. Předchozí ročníky absolvovalo v průměru skoro šest stovek účastníků a mnozí z nich se vracejí opakovaně,“ přibližuje přípravy jeden z organizátorů Martin Kašík.
  Hra je rozdělena na dopolední a odpolední variantu, přičemž na té dopolední organizátoři očekávají týmy rodičů s kočárky a předškoláky. „V každém týmu, který se přihlásí na dopolední variantu, je povinné mít člena, který ještě nechodí do školy. Odpolední část je již naplněna, pro předškoláky však máme stále míst dostatek,“ doplňuje Jirka Tvrdoň, další z organizátorů.
  Karlínské Spektrum DDM hl. m. Prahy
  Karlínské nám. 7, Praha 8
  Zdroj: https://ddmpraha.cz/ddm/Kalendar_akci?seo=8063
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • TÝDEN KNIHOVEN 2018 – 1.–7. 10. 2018 
  Na první říjnový týden připadá Týden knihoven, celostátní akce, kterou pravidelně vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP). Téma letošního roku je lokální historie neboli Lokálka.
  Týden knihoven je mimořádnou příležitostí, jak upozornit na úlohu a přínos knihoven pro rozvoj kultury, osvěty a podporu celoživotního vzdělávání.
  Akce se koná po celém Česku. Vstupné zdarma.
  Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky
  Mariánské nám. 5, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • FESTIVAL SPISOVATELŮ PRAHA – 3.–8. 10.
  „Jsme literární festival a daří se nám přivážet do České republiky špičky světové literatury. Můžete se podívat na naše webové stránky: www.pwf.cz, na kterých najdete světové literární osobnosti.
  Již 28 let zprostředkováváme mezinárodní kulturní život. Jsme vaší kavárnou i debatním fórem. Zveme spisovatele, aby s vámi diskutovali a společně hledali odpovědi na to, co nás pálí ale i těší. Každoročně hledáme diskuzní téma. Letos jsme zvolili „Živé zlo“, jehož název v anglickém jazyce lze číst jako palindrom „Live-Evil“. Chceme, abyste nepřestali věřit v moc literatury.“ Letošními hlavními hvězdami budou například Irvine Welsh, Colson Whitehead nebo Jidi Majia.
  Klášter svaté Anežky české
  U Milosrdných 12, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • NOC VĚDCŮ V PRAZE – 5. 10.
  Tradiční akce Noc vědců proběhne na podzim na více než třech desítkách míst České republiky. Letošní výjimečný ročník proběhne v pátek 5. října. Téma Noci vědců nemůže být jiné než 100 let České vědy.
  Půdu univerzit, vědeckých pracovišť, science center i nemocnic opět navštíví veřejnost všech věkových kategorií. Připravené jsou večerní i noční workshopy, přednášky a další popularizační programy.
  Akademie věd České republiky
  Národní 23, Praha 1
  Zdroj: http://noc-vedcu.cz/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • STREET HAPPENING OF KARLÍN 2018 – 7. 10.
  Na festival "Street Happening of Karlín" letos můžete dorazit v neděli 7. října 2018. Akce proběhne od 14.00 do 20.00 na Karlínském náměstí v Praze 8 a jsou na ni zváni všichni malí i velcí hudební nadšenci. Zábava je jako vždy na 100 % zaručena a počasí objednáno dopředu. Letos jsme trochu přitvrdili, a proto festivalem nyní potěšíme především příznivce punku. Na říjnovém Street Happeningu společně přivítáme kapelu Znouzectnost, kterou není třeba dlouze představovat. Jejich hudba má nejen pořádný rytmus ale i hloubku, kterou si kapela drží už přes 30 let. Nezůstaneme ale jen u punku. Během dne můžete uslyšet našláplý mix kapely Skafandr, punk-swing pěkně od podlahy v podání Sisus Ralsis a elektroniku od Lonely Virgin Robots.
  Podobně jako v minulém roce pestrost festivalu dokreslí hudební workshopy, které jsou pro všechny účastníky podobně jako celá akce zdarma.
  Karlínské Spektrum DDM hl. m. Prahy
  Karlínské nám. 7, Praha 8
  Zdroj: https://ddmpraha.cz/ddm/Kalendar_akci?seo=8063
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • GLASS ART FESTIVAL 2018 V PRAZE – 24.–25. 9. 2018 
  Příznivci módy, šperků a umění se sejdou na dvoudenní akci Glass Art Festival, která proběhne 24.–25. září v Praze.
  Na nádvoří Kinských bude k vidění a k zakoupení nespočet šperků pocházejících z řady tuzemských uměleckých dílen. Festival bude probíhat zároveň s uznávanou společenskou akcí Prague Fashion Weekend.
  Glass Art festival
  Nádvoří Kinských, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
 • DNY ČESKÉHO PIVA 2018 – 27. 9.–1. 10.
  Dny českého piva odstartují v úterý 26. září přípitkem na Svatováclavské slavnosti a symbolickým naražením sudu vítězného ležáku v degustační soutěži České pivo 2017. Do oslav se zapojí desítky pivovarů a minipivovarů. Zúčastněné podniky nabídnou ochutnávky jubilejních piv 2017, některé také speciální pivní menu, setkání se sládky nebo prohlídky pivovarů.
  Cílem Dnů českého piva je připomenout českou pivovarskou tradici, posílit hrdost k našemu národnímu nápoji a nalákat veřejnost k oslavě přímo v hospodách a restauracích, které tvoří základ české pivní kultury. Tradici tohoto pivního svátku založil Český svaz pivovarů a sladoven v roce 2013.
  Český svaz Pivovarů a sladoven
  Lípová 15, Praha 2
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • SLAVNOSTNÍ SPUŠTĚNÍ ORLOJE – 28. 9. 2018
  Po více jak osmi měsíční opravě se v den státního svátku 28. září vrátí sochy apoštolů do Pražského orloje. Apoštolové jsou nejen opravení, ale také budou vycházet z nových okének se skleněnými vitrážemi v modré.
  Poprvé se veřejnosti představí v 18 hodin. Od 20, 21 a 22 hodin se uskuteční umělecká projekce na věž Staroměstské radnice.
  Mechanika orloje bude stejná, jako tomu bylo v 19. století – orloj bude poháněn konopnými lany navíjenými na dřevěné lanové bubny.
  Pražský orloj
  Staroměstské náměstí 1, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • PŘÍBĚH HUDBY – 100 LET – 30. 9. 2018
  Unikátní koncert mapující nejvýznamnější kapitoly 100leté historie hudby se uskuteční v Obecním domě poslední zářijový den.
  Fenomény dob připomenou výjimeční interpreti: Vojtěch Dyk, David Koller, Dagmar Pecková, Aneta Langerová, Richard Muller.
  Na pódium se při této příležitosti na skok vrátí i jedna z hvězd československé hudební scény 60. let, mluvčí Charty 77, Marta Kubišová.
  Obecní dům
  Náměstí Republiky 5, Praha 1
  Zdroj: https://spolecnestoleti.cz/cs/akce/pribeh-hudby-aneb-10-obrazu-100-let-ceskoslovenske-hudebni-historie
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • FESTIVAL PŘÍŠTÍ VLNA / NEXT WAVE – 18. 9.–1. 10. 2018 
  Jubilejní dvacátý pátý ročník festivalu …příští vlna/next wave… se bude konat na několika pražských divadelních jevištích, někdy i na neoficiálních scénách, a dokonce i v pražských ulicích.
  Opět se společně vydáme na divadelní výlety – tentokrát do Liberce a Vraného nad Vltavou.
  Letošním tématem je obraz a vybrané nebo iniciované festivalové projekty se budou vyznačovat silnou vizuální stránkou či syntézou divadla a výtvarna. Ve významném osmičkovém roku se ovšem navrátíme také k lince politického divadla. Vstupné: 100–250 Kč.
  Příští vlna z.s.
  Novovysočanská 9, Praha 9
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • MIMOŘÁDNÁ PROHLÍDKA KAPLÍ VE STAROMĚSTSKÉ RADNICI – 18. 9. (9.00–10.30)
  Tečkou za letošními oslavami bude v úterý 18. září prohlídka čtyř běžně přístupných i nepřístupných kaplí, zakončená vstupem na půdu kaple Panny Marie, prostoru, který se návštěvníkům otevře poprvé v historii.
  Ve stejný den se do této kaple po více než 73 letech vrátí původní oltář, novogotické dílo architekta Josefa Mockera, které bylo vážně poškozeno za druhé světové války. Součástí aktu bude i uložení prstě z bojiště u Zborova do kamenného podstavce oltáře.
  Staroměstská radnice
  Staroměstské náměstí 1, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • MEZINÁRODNÍ FESTIVAL ZLATÁ PRAHA 2018 – 19.–22. 9.
  Zlatá Praha je jedinečným mezinárodním festivalem prezentujícím nejlepší televizní hudební a taneční pořady a filmy všech žánrů. Prestižní mezinárodní soutěž je doplněna bohatým doprovodným programem: videotékou, workshopy, koncerty, prezentacemi televizních společností, projekcemi a setkáními s renomovanými režiséry, producenty a choreografy a jejich tvorbou.
  Pořadatelem Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha (dále jen MTF ZP) je Česká televize. Posláním festivalu je umožnit prostřednictvím soutěže, odborných setkání, promítání a videotéky širší poznání televizních, hudebních, tanečních a divadelních pořadů a filmů z celého světa.
  Svým pojetím MTF ZP podporuje mezinárodní výměnu pořadů, je místem setkání jejich tvůrců, výrobců, vysílatelů a distributorů a iniciátorem spolupráce mezi nimi. Vstupné zdarma.
  Nová scéna Národního divadla
  Národní 4, Praha 1
  Zdroj: https://www.ceskatelevize.cz/specialy/zlatapraha/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • VINOBRANÍ NA GRÉBOVCE – 21.–22. 9.
  Letošní ročník nejvýznamnějšího vinobraní v Praze proběhne 21. a 22. září. Tradiční akce Vinobraní na Grébovce láká nejen na oblíbený burčák z vlastních historických vinic, ale také na atraktivní hudební a doprovodný program.
  Podobně jako jiná města se i Praha během posledních desetiletí vrací k dávným vinařským tradicím. Jednou z obnovených vinic, kde můžete ochutnat víno přímo uprostřed místa, kde vinná réva zrála, je vinohrad Grébovka na strmých svazích Nuselského údolí. Právě tady, v blízkých Havlíčkových sadech a na náměstí Míru se koná již 12. ročník Vinobraní na Grébovce.
  Ten se letos ponese v duchu oslav 100 let české státnosti a zábavnou formou návštěvníkům připomene významné osobnosti Prahy 2, které se zapsaly do československé historie uplynulých 100 let.
  Pavilon Grébovka
  Havlíčkovy sady 2188, Praha 2
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • FENOMÉN MASARYK A JEHO VÝZNAM DNES – 13. 9. 2018 (19.00–21.00) 
  Idealizujeme si "prezidenta Osvoboditele" jako národní modlu? Nebo jej naopak přehlížíme a jeho odkaz by zasloužil větší pozornost?
  Hraný dokument Věry Chytilové a unikátní dobové záběry z Národního filmového archivu připomenou osobnost T.G.M. Pozvání k následné diskusi přijal náměstek ředitele Národního muzea a autor výstavy "Fenomén Masaryk" doc. Michal Stehlík. Vstupné zdarma.
  Knihovna Václava Havla
  Ostrovní 13, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • AUTOGRAMIÁDA OLIVIERA HERRANA – 13. 9. (19:00–21.00) 
  Slavný španělsko-francouzský spisovatel a zpěvák Olivier Herran nyní vydává, po francouzské a španělské, českou verzi své knihy Ryan a tajemství Salamandry. 13.září bude mít v Praze v muzeu alchymistů svoji autogramiádu, kde zazní jeho hudba, bude alchymistická show a poté i samotná autogramiáda. Pokud máte rádi záhady a dobrodružství a styl jako je Harry Potter, jeho kniha a hudba se vám bude určitě líbit.
  O2 aréna
  Českomoravská 17, Praha 9
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • LADRONKAFEST 2018 – 15. 9. (11:00–22.00) 
  Ladronkafest je festival volného času primárně určený dětem, mládeži a studentům, zaměřen je však i na rodiny s dětmi a širokou veřejnost.
  Tradičně se festival koná v areálu volného času Ladronka v Břevnově. Každoročně tento festival navštěvuje zhruba 18 000 návštěvníků z celé Prahy. Vzhledem k tomu, že Ladronkafest je akcí z oblasti nespecifické primární prevence, je cílem akce především nabídnout možnosti kvalitního využití volného času, podpořit zdravý životní styl dětí a mládeže.
  O pořádnou hudební nálož se postará letošní vítězka televizní pěvecké soutěže Tereza Mašková, rapper Renne Dang a nejlepší studentské kapely. Akcí vás provede energický moderátor Nasty. Vstup zdarma.
  Městská část Praha 6
  Tomanova 1, Praha 6
  Zdroj: http://www.ladronka-fest.cz/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • VINOBRANÍ NA PRAŽSKÉM HRADĚ – 15.–16. 9.
  V Královské zahradě se o víkendu 15. a 16. září 2018 uskuteční již 13. ročník Vinobraní na Pražském hradě.
  Těšit se můžete na čerstvou hroznovou šťávu právě vylisovanou na replice historického ručního lisu, pravý moravský burčák, degustaci vín v Míčovně Pražského hradu, prodejní ochutnávku kvalitních českých potravin značek Klasa a Regionální potravina.
  Vinobraní nabídne také celodenní stylový kulturní program – návštěvníkům budou po oba víkendové dny hrát, zpívat a tančit folklórní soubory z kyjovského regionu.
  V rámci Vinobraní na Pražském hradě si na své přijdou i rodiny s dětmi: připravena bude jednak naučná interaktivní soutěž s expozicí Příběh Pražského hradu a jednak vystoupení šermířské skupiny.
  Vstup od Jízdárny Pražského hradu nebo od Královského letohrádku.
  Pražský hrad, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • SVEZTE SE DOUBLEDECKEREM NAPŘÍČ KARLÍNEM – 4.–5. 9. 2018 
  Přijďte se svézt 4. a 5. září v dvoupatrovém autobuse, anebo si jen udělat ussie s tímto unikátem!
  Cože to je ta “ussie”? Přeci jedna z mnoha forem selfíček, tak jako uglie nebo dronie. Pojďte s námi při vyhlídkové jízdě slavným londýnským autobusem objevit anglicismy, bez kterých si dnešní mluvu již nedokážeme představit, ale i ty, které se v budoucnosti v našem slovníku nejspíše ustálí.
  Autobus má hlavní zastávku vedle tramvajové zastávky Křižíkova.
  Akce je pořádána jazykovou školou Channel Crossings. Jízda je zdarma.
  Channel Crossings
  Thámova 32, Praha 8
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • LETNÍ KINO NA PRAGOVCE – PŘÁTELSKÉ SETKÁNÍ NAD SPORTEM – 6. 9.
  Letní kino se ponese v duchu sportovních utkání, kdy jednotícím tématem všech třech filmů jako by nebyl nejdůležitější zápas samotný, jako je tomu ve výstavě Jana Matýska a jeho doprovodném programu.
  Přátelské setkání nad sportem/ režie: Adam Koloman Rybanský, 2017
  Nohejbal je typický český sport. Téměř na každé vesnici se každoročně konají amatérské nohejbalové turnaje, které nejsou zdaleka jen o sportu. Je sobota, krásné letní počasí a na malé vesnici právě jeden takový turnaj začíná. Hraje se nohejbal, opéká se kýta a pije se pivo. Pondělí je ještě daleko, takže se nikdo nemusí zatěžovat žádnými starostmi. Alespoň do té doby, než se na turnaji objeví romský tým Jamajky.
  Film uvede přímo režisér filmu a přidá ještě krátký bonus, kde si budete moci užít ve zpomalených záběrech estetiky českých mužných těl, vychlazené desítky a pochopitelně - “kopačáku”.
  Třetí poločas /režie: Jiří Volek
  Mára, vzorný otec dvou dětí a pracovník v továrně, neustále touží po lepším životě pro svou rodinu. Jeho úsilí však často maří jeho švagr Pája, beznadějný teenager a člen místní partičky fotbalových hooligans.
  Pojeďme společně vlakem do Ostravy/ Jiří Volek
  O2 aréna
  Českomoravská 17, Praha 9
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • MUSIC FESTIWALL V PRAZE – 7.–9. 9.
  Jedinečný koncert české kytarové superkapely, která v historii nemá obdoby. Ve speciálním koncertním setu se na jednom pódiu vystřídají mistři české kytary: Michal Pavlíček, bluesman/jazzman Roman Pokorný, progresivní star Rony Janeček a ve světě uznávaný a oceňovaný jazzman David Dorůžka.
  Poctu české kytaře složí i člen kapely Lucie, muzikant srdcem i duší David Koller. Tuto superkapelu doplní výborný frontman, multiinstrumentalista a dlouholetý zpěvák Blue Effect Honza Křížek, bluesman Luboš Andršt, frontman minus123minut Zdeněk Bína, frontman Olympic Petr Janda, rocker Miloš Dodo Doležal a legendární klasik Jiří Jirmal v doprovodu Stanislava Barka.
  V rámci programu Music Festiwallu se můžete těšit na největší český veletrh hudebních nástrojů. Hudební nástroje přiveze spousta výrobců a vystavovatelů. Veletrh bude probíhat od 7. do 9. 9. ve výstavní budově Sound Gallery od 15 do 20 hodin.
  Kytary.cz
  Mezi vodami 23, Praha 4
  Zdroj: https://www.festiwall.cz/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • WINE & ART PRAGUE 2018 – 8. 9. (11.00–18.00)
  3. ročník Festivalu WINE&ART PRAGUE 2018, konaný 8. září 2018, proběhne ve znamení oslav 100. výročí založení republiky.
  Pochůzková akce centrem Prahy (od 11 do 18 hod.), kdy je možné se sklenkou vína v ruce, a podle mapky, navštívit 15 uměleckých galerií a doslova všemi smysly si užít okamžiky spojení slasti tvarů a barev výtvarného umění, vybraných českých a moravských vín a hudby se slovem.
  Návštěvníci zakoupí voucher jako vstupenku na prohlídku všech zúčastněných výtvarných galerií, které podle programu zprostředkují komentované prohlídky expozic, setkaní s vystavujícími autory či doprovodná hudební vystoupení. V každé galerii budou probíhat degustace vín vedené zástupci vinařství a bude možné i vybraná vína objednat.
  Vybrané galerie
  Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • PRAŽSKÝ FESTIVAL NEZÁVISLÝCH FILMŮ – 5.–7. 8. 2018 
  Pražský festival nezávislých filmů (Prague Independent Film Festival – PIFF) otevírá potřetí své dveře 3. srpna. Během 4 dnů budou moci návštěvníci a obyvatelé Prahy zhlédnout to nejlepší ze světa moderní kinematografie.
  Festival bude zahájen nezávislým americkým snímkem „I May Regret“, jehož režie se ujal Graham Streeter, oceňovaný režisér a kameraman z Los Angeles. Jedná se o napínavé drama o komplexních vztazích mezi postarší dámou a její zdravotní sestrou. Graham Streeter plánuje svůj další film natočit v řadě evropských měst, včetně Prahy a zve všechny, kteří mají zájem pracovat na jeho dalším filmu, aby se s ním potkali před samotnou projekcí „I May Regret“.
  Dále festival uvede snímky „Ivanov“, „Octav“ a „The Ballad of a Righteous Merchant”.
  Na festivalu bude k dispozici široký výběr krátkometrážních filmů a hudebních klipů.
  Kino Lucerna
  Vodičkova 36, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • PRAGUE PRIDE 2018 – 6.–12. 8. 2018
  K pražskému létu neodmyslitelně patří festival Prague Pride zaměřený na gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematiku. Je akcí nejen pro LGBT komunitu, ale i pro širokou veřejnost.
  Festival Prague Pride letos vstupuje již do 8. ročníku. V týdnu od 6. do 12. srpna v Praze nabídne kulturní akce, diskuse, sport, duchovní akce a samozřejmě sobotní duhový průvod Prahou. Přiveze řadu zahraničních hostů z umělecké i lidskoprávní oblasti. Těšit se můžete například na Heather Small z populárních M People, která vystoupí v pátek 10. srpna v rámci hudební show Dance Divas. 
  Program LGBT festivalu opět představí přes stovku akcí. Vrcholem Prague Pride bude tradičně průvod Prahou v sobotu 11. srpna, který vyjde z Václavského náměstí ve 12.30 směrem do Letenských sadů, kde se bude konat hudební odpoledne se třemi stagemi a jarmarkem neziskových organizací. V neděli vše zakončí oblíbený Pride Piknik na Střeleckém ostrově. 
  Užijte si cestu na jarní hrnčířské slavnosti stylovou parní lokomotivou jako za časů Ferdinanda Zdenka, 10. knížete z Lobkowicz! Vlak vyjíždí z nádraží Praha Braník v sobotu 21. dubna v 8.50 a ze zámku odjíždí v 17.09. Ať už přijedete parní lokomotivou nebo jiným vlakem Českých drah, při předložení jízdenky získáte 30% slevu na vstupné. 
  Prague Pride o.s.
  Rybná 24, Praha 1
  Zdroj: https://www.praguepride.com/cs/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • LETNÍ TÝDENNÍ WORKSHOP METODY JACQUES LECOQ – 6.–11. 8. 2018
  Připravili jsme pro vás týdenní praktickou dílnu metody Jacques Lecoq OD INSPIRACE K TVORBĚ.Workshop metodou, jež akcentuje hru a tvorbu, je určen jak neprofesionálům, tak profesionálům. Pomůže uvolnit stereotyp hereckého projevu, posune hranice fyzických možností.
  Budilova divadelní škola jako jediná v ČR a na Slovensku aplikuje výuku metodou Jacques Lecoq.
  Metoda zaměstnává tělo jako první element, který se ztotožňuje se vším, co se hýbe – v životě i v divadle. Výuka aplikuje základní zákony pohybu pro dramatickou tvorbu a hereckou interpretaci. Zkoumá divadelní styly ustálené v historii divadla a přetváří je do vnímání současného života. Výuka se stává žákům živou oporou – která přesahuje formy – v souladu s neustálým rytmem života.
  Po absolvování našeho týdenního workshopu můžete obdržet výstupní doporučení k dalšímu studiu metody Jacques Lecoq u nás i v zahraničí! Cena: 4800 Kč.
  Kavárna Citadela
  Klimentská 16, Praha 1
  Zdroj: http://www.budil.cz/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • LETNÍ LETNÁ – MEZINÁRODNÍ FESTIVAL NOVÉHO CIRKUSU A DIVADLA – 15. 8.–2. 9. 2018 (10.00–18.00)
  Letní Letná – festival nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění přiváží do Prahy ty nejlepší soubory z celého světa. Letos se festival bude odehrávat od 15. 8. do 2. 9. 2018 v Letenských sadech a nabídne zahraniční i domácí soubory nového cirkusu, pohybového divadla či klaunerie, dětská představení i posezení v příjemné kavárně, která se každý večer změní v pulzující bar. Těšit se můžete na, českému publiku již známý, francouzský soubor Akoreacro, který přiveze do Prahy svou novinku "Dans ton cœur". Představení kombinuje akrobacii, humor, pouťovou poetiku a živou hudbu. Dále se můžete těšit na francouzský soubor Bêtes de foire – petit theatre de gestes, který ve svém malém rodinném šapitó kombinuje klaunskou komiku, žonglování, kouzla i loutky, soubor Baro d’Evel Cirk Cie s představením Bestias nebo Cirque Inextremiste s novým představením Extensions.
  Hlavní festivalové městečko s cirkusovými stany a občerstvením najdete v Letenských sadech. Každý den tu na diváky čekají divadelní představení, kabarety, hudební vystoupení, výtvarné dílny a další kreativní aktivity – a to vše v letní a příjemné, až starosvětské cirkusové atmosféře.
  Letenské sady, Praha 7
  Zdroj: http://www.letniletna.cz/2018/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • LETNÍ SLAVNOSTI STARÉ HUDBY 2018 – 10. 7.–8. 8. 
  Letošní 19. ročník Letních slavností staré hudby nese podtitul „Mediterraneo“ a nabídne sedm fascinujících hudebních cest po krajích, kde olivovníky lemují mořské břehy a kde jsou uloženy kořeny dávných kultur, které spoluvytvářely a ovlivňovaly nejrůznější evropské tradice a historii.
  Zahraniční i naši špičkoví sólisté a soubory připomenou, že mýty a bájné příběhy ze Středomoří byly odedávna inspirací skladatelům a básníkům. Zvlášť silný byl tento vliv v období renesance či baroka, kdy také u středozemních břehů od Španělska přes Itálii až po Orient vznikala celá řada hudebních forem a stylů, které pak přejímali skladatelé napříč Evropou.
  Program slavnostně otevře v úterý 10. července v Divadle na Vinohradech koncert s názvem Královny Středomoří. Pohnuté osudy krásných hrdinek starověkých bájí, ztvárněné v barokních operách J.-B. Lullyho, J.-Ph. Rameaua, J.-M. Leclaira a jubilanta F. Couperina (letos uplyne 350 let od jeho narození), vyzpívá svým uhrančivým sopránem přední francouzská pěvkyně Véronique Gens, již doprovodí výtečný soubor Les Ambassadeurs v čele s flétnistou Alexisem Kossenkem.
  Letní slavnosti staré hudby
  Štěpánská 47, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • FRANCOUZSKÝ TRH NA KAMPĚ – LE MARCHÉ DU 14 JULLIET – 11.–15. 7. 2018
  Ve dnech od 11.–15. července se náměstí Na Kampě opět promění v pulzující francouzskou čtvrť, která milovníkům jídla zprostředkuje neobyčejný gurmánský a kulturní zážitek. Malebné náměstí pod Karlovým mostem se stane dějištěm Francouzských trhů a návštěvníci se mohou těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně a výtečné víno.
  Trhy návštěvníkům nabízejí možnost ochutnat a zakoupit zajímavé a nevšední produkty. Najdete zde širokou nabídku sýrů, klobásek, paštik, oliv a olivového oleje, vína a sladkostí v podobě zmrzliny či francouzských palačinek a řadu dalších produktů jako např. výrobky z levandule.
  Zážitky budou umocněny poslechem francouzských melodií a živých vystoupení. Vstupné zdarma.
  Kazak Communications
  Na Kampě, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • ALFONS MUCHA – SLOVANSKÁ EPOPEJ V PRAZE – 15. 7.–31. 10.
  Při příležitosti oslav stého výročí od založení Československa bude v Obecním domě v Praze k vidění výběr obrazů Muchovy Slovanské Epopeje. Výstava bude otevřena cca od poloviny července do konce října 2018, ovšem přesné datum zahájení a ukončení zatím není známo.
  Slovanská epopej je cyklus velkoformátových obrazů, kterým chtěl Alfons Mucha shrnout dějiny Čechů a dalších slovanských národů. Mucha jej po dokončení věnoval městu Praze, která měla pro tento monumentální cyklus vystavět samostatné a důstojné místo. Slovanská epopej jednoznačně patří mezi největší kulturní klenoty České republiky, a proto byla zařazena do projektu 7 divů Česka v kategorii Umění a kultura.
  Obecní dům
  Nám. Republiky, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • MEZINÁRODNÍ FESTIVAL POULIČNÍHO DIVADLA ZA DVEŘMI – 16.–20. 7.
  Desátý ročník letního festivalu pouličního divadla bude opět probíhat v areálu Výstaviště Praha a zřejmě také v centru města (informace budou upřesňovány v průběhu roku). Jako každý rok se bude lítat ve vzduchu, tančit na chůdách, zpívat a muzicírovat!
  Ve večerních hodinách po posledních divadelních blocích nebude chybět ani hudební doprovodný program.
  Vstup na festival je zdarma.
  ART PROM s.r.o.
  Sokolovská 10, Praha 8
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • PRAŽSKÉ FOLKLORNÍ DNY 2018 – 19.–22. 7.
  12. ročník tradičního folklorního festivalu je největší lidovou taneční akcí ve střední Evropě.
  Festival je otevřen pro amatérské folklorní soubory všech typů – pěvecké a taneční skupiny s živou či reprodukovanou hudbou, ale i mažoretky, skupiny v historických vojenských kostýmech, pochodující kapely, karnevalové skupiny a mnohé další.
  Vystoupení budou probíhat na pódiích v centru města. Akce se zúčastní přes 60 tanečních souborů ze zemí Evropy, Asie a Jižní Ameriky. Celkem v Praze vystoupí přes 1700 zpěváků, tanečníků a hudebníků. Vystoupení souborů se uskuteční na venkovních pódiích v centru Prahy (Alšovo nábřeží před Rudolfinem, Hradčanské náměstí a náměstí Republiky).
  Praha
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • EUROBASKET EUROPE IN PRAGUE – 25. 6.–1. 7. 
  Globasket Europe je první událostí svého druhu, která se odehraje v Praze. Soutěže se zúčastní týmy z více než 22 zemí světa.
  Globasket kombinuje basketbal, tréninky, odborné vedení coache a turismus. Na turnaji bude 96 týmů. Soutěží se v kategorii U11 a U12, zvlášť chlapecké a dívčí týmy.
  ČVUT – sportovní centru
  Pod Juliskou 4, Praha 6
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI V PRAZE – 26. 6.–7. 9. 2018
  Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší divadelní přehlídkou pod širým nebem v Evropě zaměřenou na uvádění děl Williama Shakespeara.
  Hlavní festivalovou novinkou je komedie Dobrý konec všechno spraví. Méně známý shakespearovský titul  je něžně melancholická komedie plná dobrodružství, lásky a zázraků. Představení láká na hvězdné obsazení, v hlavních rolích uvidíte Annu Fialovou, jednu z nejvýraznějších hereček nejmladší generace, vedle které zazáří zvučná jména jako Ondřej Pavelka, Martin Dejdar, Jan Vlasák nebo David Novotný. V jedné z hlavních rolí se objeví i talentovaný brněnský herec Martin Siničák. Komedii režíruje legenda českého divadla, Jan Antonín Pitínský, několikanásobný držitel ceny Alfréda Radoka. Hudbu k představení zkomponoval Vladimír Franz, scénu navrhl Jan Štěpánek a kostýmy Jana Preková. Dobrý konec všechno zpraví má mezi Shakespearovými hrami výjimečné postavení, je to jedno z jeho rozloučení se žánrem komedie. V této hořké komedii hraje klíčovou roli tzv. postelový trik – promyšlený svůdcovský plán dopadne úplně jinak, než byl původně zamýšlen. Vstupné 200–990 Kč.
  Nejvyšším purkrabství Pražského hradu a nádvoří Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí 13
  Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • VODA JE ŽIVOT – VODA, ZELEŇ VE MĚSTĚ – 27. 6. (9.00–18.00)
  Zveme vás všechny na akci Voda je život do parku Stromovka. 
  Akce je určena pro školní kolektivy (dopoledne) i pro širokou veřejnost (odpoledne).
  Čekají vás dvě komentované prohlídky Stromovky ZDARMA (10:30 a 14:00 h), zábavné hry o ceny, divadélka pro děti a celým dnem nás bude provázet moderátor Olda Burda! Během akce budou probíhat workshopy (např. s bublinářem Václavem Strasserem), prezentace různých přírodních jevů, koloběhu vody v přírodě nebo o tom, jak vodu šetřit a jak s ní řádně hospodařit.
  A co víc – celý den bude možné si ZDARMA prohlédnout Maroldovo panoráma.
  Hostivařská přehrada
  K Jezeru 1, Praha 10
  Zdroj: kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • ODJEZD PREZIDENTSKÉHO VLAKU – 28. 6. 2018 (9.45)
  Dne 28. června 2018 vyrazí na svou neopakovatelnou jízdu po České a Slovenské republice speciální „Prezidentský vlak“, který Národní technické muzeum připravilo ve spolupráci s Národním dopravcem Českými drahami a se Železnicemi Slovenské republiky.
  Vlak bude složen ze železničních vozů, které v různých etapách sloužily československým prezidentům. Zprovozněním historického „Prezidentského vlaku“ se Národní technické muzeum a České dráhy připojují k oslavám 100. výročí založení Československé republiky.
  Vlak na svou dvouměsíční pouť vyjede ve čtvrtek 28. června v 10 hodin z Masarykova nádraží v Praze.
  Cena zdarma.
  Národní technické muzeum
  Havlíčkova 2, Masarykovo nádraží, Praha 1
  Zdroj: http://www.ntm.cz/vlak_NTM_oteviraci_doba
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • PRAGUE PROMS 2018 – MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL –19. 6.–19. 7. 
  V pořadí již čtrnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms, který pořádá Český národní symfonický orchestr, proběhne letos v termínu 19. 6.–19. 7.
  Festival doplňuje letní Prahu sérií kvalitních koncertů, které berou v úvahu roční dobu, naladění obyvatel i turistů.
  Slavnostní mše Messa di Gloria zahájí 19. června 14. ročník mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms. V jeho rámci vystoupí oscarový skladatel Ennio Morricone, pianista Chick Corea nebo zpěváci Kurt Elling a Monica Manciniová. Přehlídku klasické, jazzové a filmové hudby uzavře 19. července tradiční Hollywoodská noc. Vstupenky od 400 Kč.
  Divadlo Hybernia
  Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • JEN ZPŮSOB JAK NEŘÍCT, CO DOOPRAVDY CHCI – 19. 6.–17. 8.
  Petr Brožka, Kateřina Burgertová, Eliška Fialová: Jen způsob jak neříct, co doopravdy chci.
  Projekt představuje práce, které pojí asociativní metoda a otevírání psychických vrstev v procesu vytváření uměleckého díla. Jakkoli se nejedná o žádnou psychoanalytickou či terapeutickou činnost, princip vyvěrání podprahově dotěrných motivů do znakové struktury (verbální či vizuální) umožňuje umělci nahlížet „vnitřní obrazy“ a „podělit“ jimi svět. Tři autoři, jakkoli uplatňují stejná východiska, produkují formálně a kanonicky odlišná díla. Kateřina Burgertová doplňuje snovou skutečnost obrazu o místa nahromaděných symbolických vzkazů. Intenzivní práce s detaily vytváří dusivou atmosféru. Eliška Fialová naopak introspekci kóduje do dekorativních her, které nelze sémanticky rozečíst, ale lze se do nich vcítit. Petr Brožka představuje automatické malby tuší a část ze série prací zkoumající principy symetrie. Vstupné dobrovolné.
  Pragovka Art District
  Kolbenova 34, Praha 7
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • IRON MADEN – LEGACY OF THE BEAST EUROPEAN TOUR 2018 – 20. 6.
  Zdá se to neuvěřitelné, ale legendární britská kapela pluje ve vodách heavy metalu neskutečné tři desetiletí a úspěch střídá úspěch. 20. června navštíví Prahu.
  Historie kapely Iron Maiden se začala psát v roce 1975, kdy se spolu poprvé setkali Steve Harris a Dave Murray, kteří později vytvořili základní pilíř této legendární heavy metalové kapely. Během své existence prošli Iron Maiden celou řadou personálních změn. Ta důležitá nastala roku 1982, kdy přišel do kapely Bruce Dickinson, nejlepší zpěvák tohoto uskupení, aby nahradil Paula Dianna. V roce 1993 se Dickinson začal věnovat sólové dráze, do kapely se vrátil až o několik let později a setrval v ní dodnes.
  Iron Maiden natočili šestnáct studiových alb, kterých se prodalo několik desítek milionů kopií. S programem plným vizuálních efektů vystupovali po celém světě.
  Letiště Letňany
  Hůlkova 35, Praha 9
  Zdroj: https://www.livenation.cz/artist/iron-maiden-tickets
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • Sportival 2018 – 22. 6.
  Festival netradičních sportů proběhne na Stadion mládeže DDM hl. m. Prahy v pátek 22. června od 9 do 17 hodin.
  Festival nabídne všem návštěvníkům možnost poznat a vyzkoušet si širokou škálu netradičních sportů.
  Výběr bude zahrnovat rozmanitou nabídku, aby každý návštěvník našel sport vhodný pro sebe. Objeví se tak atraktivní, akční a adrenalinové sporty, ale i sporty a hry vhodné pro seniory.
  V nabídce budou sporty jako:
  KanJam · Spikeball · Pétanque · Kubb · Mölkky · Discgolf · Ultimate frisbee · Softball · Baseball · Freestyle frisbee · Kinball · Ladder golf · Rollors · Cornhole
  Stadion mládeže DDM hl. m. Prahy
  Na Kotlářce 1, Praha 6
  Zdroj: https://ddmpraha.cz/stadion-mladeze/Kalendar_akci
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • BIO NA VZDUCHU – LETNÍ KINO V PRAŽSKÉ STROMOVCE – 12. 6.–25. 9. 2018 
  Tiskárna na Vzduchu letos pořádá letní kino: Bio na Vzduchu. Promítá se každé úterý od 20.30 a vstupenky se kupují na místě.
  Bio na Vzduchu je kombinace zajímavých filmů, podnětných besed, skvělého občerstvení a atmosféry večerní Stromovky.
  Během letních měsíců se v areálu kulturního baru Tiskárna na Vzduchu budou promítat snímky současné produkce z různých koutů světa, které v běžném kině jen tak neuvidíte. Téměř každý z nich se může pyšnit alespoň jedním oceněním z mezinárodních festivalů.
  Tiskárna na Vzduchu
  areál Výstaviště 67, Praha 7
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • KONCERT KARLA GOTTA V PRAŽSKÉ O2 ARÉNĚ – 12. 6.
  Karel Gott se vrací do O2 areny v Praze! Po čtyřech letech se příznivci legendárního českého zpěváka mohou těšit na jeho samostatný koncert.
  Ten se uskuteční v úterý 12. června od 19 hodin a Karel Gott za doprovodu Boom!Bandu Jiřího Dvořáka zazpívá své nestárnoucí hity.  
  Na koncertě se jako hosté představí Ewa Farna, Markéta Konvičková a Marek Ztracený.
  Koncert Karla Gotta v O2 areně nebude pouze hudebním zážitkem, doprovodí ho také prvotřídní světelná technika, velkolepé LED obrazovky a projekce.
  O2 aréna
  Českomoravská 17, Praha 9
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • 1000 MIL ČESKOSLOVENSKÝCH – 13.–16. 6.
  Závod historických vozidel „1000 mil československých“ proběhne ve dnech 13. až 16. června ve spolupráci s Vetaran Car Club Praha. Tento závod je jednou z legend v dějinách domácího automobilového sportu, který byl pořádaný Autoklubem Republiky československé v letech 1933, 1934 a 1935.
  Letošní soutěže, kterou pořádá Veteran Car Club Praha ve spolupráci s Národním technickým muzeem při příležitosti 100. výročí vzniku Československé republiky, se zúčastní rekordních 100 automobilů. Zveme všechny milovníky automobilové historie na sobotu 16. června před Národní technické muzeum, kde bude cíl závodu.
  Národní technické muzeum
  Kostelní 42, Praha 7
  Zdroj: http://www.ntm.cz/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • OPEN AIR FESTIVAL DIVADLA BRATŘÍ FORMANŮ – 14.–24. 6.
  Druhý ročník open air festivalu ARENA Divadla Bratří Formanů proběhne na Smíchovské náplavce u železničního mostu od 14. do 24. června. Přijďte se podívat na představení osobně vybraná Petrem Formanem!
  Poprvé se v Praze objeví švýcarský provazochodec David Dimitri, který vystupoval i v nejznámějším cirkusovém uskupení Cirque du Soleil. Jeho představení L´Homme Cirque je v současnosti nejslavnější one-man show ve světě nového cirkusu. V programu je i jedno z nejoriginálnějších představení na poli nového cirkusu: L´Absolu, unikátní metafyzický cirkus o vztahu člověka a př&iacut