Karlínské Spektrum

Roboti už nejsou sci-fi, ale kroužky v našem DDM

Roboti brzy oslaví 100. narozeniny a bylo to právě v roce 1921, kdy Karel Čapek uvedl premiéru své divadelní hry R.U.R., kde bylo slovo ROBOT poprvé celosvětově použito. S tímto označením, které je ve slovníku cizích slov definováno jako „zařízení, automaticky reagující na podněty okolí a současně na toto okolí zpětně působící“, nepřišel sám Karel, ale vymyslel ho jeho bratr Josef Čapek.

Od té doby roboti inspirovali nejen další umělce z řad spisovatelů, filmařů, sochařů, ale i počítačové programátory a také zejména technologické a průmyslové inženýry i designéry. Roboty se začal zaobírat i výrobce stavebnic LEGO, který vyvinul elektronickou nadstavbu oblíbené stavebnice LEGO TECHNICS a představil v roce 1998 po dekádě vývojářské práce v londýnském Muzeu moderního umění svou novinku – stavebnici s inteligentní kostkou a systémem Robotic Invention LEGO MINDSTORMS RCX.

V našich kroužcích legorobotiky se děti mohou setkat s druhou generací stavebnic LEGO MINDSTORMS, a to verzí NXT a také s jejím nejnovějším nástupcem verzí EV3.

Obě jmenované stavebnice jsou kromě dílků z LEGA TECHNICS obohacené o nové díly, které umožňují stavbu konkrétních modelů robotů. Mechanizace a samotný pohyb robotů je umožněn servomotory. Aby robot mohl reagovat na podněty z okolí, je vybaven různými senzory, jako je zvukový, ultrazvukový, dotykový, barevný. Máme k dispozici dokonce i senzory na měření teploty okolí. Všechny tyto komponenty včetně mechanických se následně propojí pomocí kabelů k řídící jednotce – inteligentní kostce, která je nositelkou mikroprocesoru a také elektrického napájení robota. Kostka se pak pomocí USB kabelu propojuje s počítačem a takto se do ní stahují vytvořené programy, které následně po spuštění řídí pohyb a reakce robota.

LEGO MINDSTORMS je i softwarová platforma, ve které se děti učí programovat. Namísto psaní slovních příkazů, jež jsou pro většinu programovacích jazyků běžné, zde uživatelé naopak pracují v prostředí, které je přátelské zejména pro naše nejmladší kybernetiky. Všechny funkce jsou graficky znázorněné do bloků a pomocí jejich řazení a nastavování hodnot děti dokáží, co se nejednomu dospělému může zdát jako úplná sci-fi.

V kroužcích legorobotiky i legomechanik (ta je určena pro předškoláky), se děti učí mnohým kompetencím. V podstatě pracují s prostředkem, který velice dobře znají z domova. S prostředkem, se kterým si nyní hrají, ale navíc se i zdokonalují v jemné motorice, logickém uvažování, problem solving přístupu a také v kooperaci a komunikaci s dalšími dětmi. Mimo to se dozvědí mnoho nového z různých vědeckých oborů, jako je fyzika, technika, mechanika a robotika. Děti pracují s fyzikálními veličinami, řeší konstrukční výzvy a hlavně si plní svůj dětský sen – samy si postaví a naprogramují funkčního robota.

Sci-fi není budoucnost – tento článek napsala AI nebo-li Umělá Inteligence z DDM hl. m. Prahy.

PaVěda
Baví vaše dítě zkoušet experimentovat nebo sestavovat roboty z čehokoli, co najde doma? Právě pro vás otevíráme nové badatelské kroužky PaVěda – Parádní Věda, které startují od září v DDM hl. m. Prahy a jsou určeny dětem již od pěti let. Parádní věda probíhá ve Stanici techniků, Stanici přírodovědců a v Karlínském Spektru DDM hl. m. Prahy, a to ve dvou úrovních – PaVěda 1
Předškoláci
Centrum pro předškolní děti Vlaštovka     centrum pro předškolní děti Vlaštovka zahájení kroužků pro předškoláky od 3.10. 2017   prográmky pro maminky s dětmi (2 – 4 roky) úterý: 10.30-11.15 h 800 kč/pololetí v těchto kroužcích nabízíme dětem pestré pohybové aktivity, cvičení na rozvoj jemné a hrubé motoriky a pohybové kreace odpovídající věku . . . .
Vánoční den s techniky
Advent je již tradičně spojen s nejrůznějšími kulturními událostmi. Stanice techniků v tomto nebude výjimkou. V rámci Dne s techniky si budete moci vyzkoušet železniční i tramvajové kolejiště, zhlédnout divadelní představení či koncert žáků hudebního oddělení. Více k programu ►
Klub Pohoda
Představujeme vám náš volnočasový klub Pohoda, jenž má funkci záchytného bodu mezi organizovaným odpoledním časem vašich dětí.
Převaděči
Z družiny na kroužek? Jde to i bez rodičů! Zajistíme převod vašeho dítěte ze školy do Stanice techniků.
Dlouhomladí

Na jaře 2017 byly na střediscích DDM hl. m. Prahy otevřeny kurzy pro seniory – vždy podle zaměření střediska (počítače na Stanici techniků, zahradničení na Stanici přírodovědců, cvičení na Stadionu mládeže...). V tvůrčím, komunitním prostředí bylo jen přirozené rozšířit nabídku aktivit napříč generacemi.
Divadelní – hudební sál
Kinosál – víceúčelový sál s pódiem a projektorem
rozměry:
sálu: 4,8x12 m, pódia: 4x4,8 m, (50 míst k sezení)
cena:
250 Kč/h místnost, 50 Kč/h projektor, 100 Kč blok flipchartových papírů (25 ks)