Prázdninové toulky Prahou až do 14. 3.

Jarní prázdniny jsou za dveřmi a nevíte, co podniknout s dětmi? Už vás nudí stále stejné procházky? Zkuste toulky s Karlínským Spektrem, které pro vás připravilo sedm naučných výletů pražskými parky. Tentokrát bez mobilů, stačí hledat cedule na trase podle mapky.

Všechny hry budou přístupné až do neděle 14. 3. 2021. Prosíme, umístěné cedule nepřesouvejte, slouží všem. Pokud by nějaká chyběla, lze ji nahlásit na telefon 777 706 697, a to buď telefonicky, nebo SMS. Pomůžete tím dalším dětem a rodičům :)

ROBOTI NA VÍTKOVĚ

Trasa o robotech vznikla jako připomenutí stoletého výročí vydání Čapkovy divadelní hry R.U.R., a tedy zrodu slova ROBOT, které bylo úplně poprvé použito v tomto díle.

Jestli vás roboti a všechno kolem nich zajímá, vydejte se na Vítkov. Trasa má cca 4 km a zabere vám kolem 2,5 hodiny + váš čas na prozkoumání památníku. Je to navazující okruh ve tvaru čísla 8 a začíná i končí u vstupu do žižkovsko-karlínského tunelu. Trasu však můžete také začít a skončit u stanoviště číslo 10, které se nachází kousek od Ohrady, na začátku Vítkova nebo u stanoviště 3 na druhém konci parku nad Vojenským muzeem. Trasa je bezbariérová, vhodná pro výletníky 8–100 let či rodinné týmy s kočárky, jen počítejte v některých místech s velkým převýšením, jelikož je park kopcovitý. Po cestě vás mohou potěšit i 2 okénka s občerstvením, dětská hřiště pro malé i velké děti, houpačky, basketbalové hřiště i sportovní prvky na protažení a v neposlední řadě umělecké instalace a vyhlídky na všechny strany pražských panoramat. Vezměte si s sebou koloběžky, kola, odrážedla, skejty, protože cesta po hřebeni Vítkova je rovná, bezpečná a ideální na pořádnou jízdu.

Délka trasy: cca 4 km
Počet zastavení: 18
Vhodné pro kočárky a odrážedla: ANO
Určeno pro: od 8 let
Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/mebolovufu

 

VODÁCKÉ A TÁBORNICKÉ DOVEDNOSTI

Libeňský ostrov byl v uplynulých dvou staletích domovem množství lodí a plavidel. Dodnes u něj kotví spousta lodí a pro hodně Pražanů je výletním cílem. Vydejte se s místními vodáky na nenáročnou cestu a objevte kouzlo místa. Setkáte se s vodáckou hantýrkou, táborovým názvoslovím a třeba i vodními hlodavci :) Trasa je vhodná pro děti školou povinné.

Délka trasy: cca 1,3 km
Počet zastavení: 9
Vhodné pro kočárky a odrážedla: ANO
Určeno pro: od 8 let
Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/pelazekomu

 

CESTOVATELÉ

Každý z nás má v sobě kousek cestovatele, ať stihl projet několik světadílů, nebo navštívil “jen” místa v Praze a okolí. Pojďte se projít parkem Podviní a okolím Rokytky a po cestě se seznámit s deseti krásnými místy z různých koutů naší planety. Možná se dozvíte něco nového, určitě vyzkoušíte své znalosti.

Délka trasy: cca 1,5 km
Počet zastavení: 10
Vhodné pro kočárky a odrážedla: ANO
Určeno pro: od 7 let
Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/popocazuju

 

SPORTOVNĚ-VĚDOMOSTNÍ KVÍZ

Vítejte u sportovně-vědomostního kvízu, který je primárně určen dětem od osmi let. Celkem na vás čeká deset slavných osobností českého sportu, deset otázek a deset sportovních úkolů.
Celá trasa vede po modré turistické značce a měří cca 2,5 km. Na trasu si s sebou vezměte tenisák či jiný míček. Start je v blízkosti kostela U Jákobova žebříku a cíl nedaleko tramvajové zastávky Bulovka. Ke kostelu se dostanete od zastávky metra Kobylisy. Jestli chcete, aby trasa byla fyzicky náročnější, můžete začít z opačné strany.

Délka trasy: cca 2,5 km
Počet zastavení: 10
Vhodné pro kočárky a odrážedla: ANO
Určeno pro: od 8 let
Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/kokafavama

 

VÝTVARNÉ UMĚNÍ

Výtvarka ti není cizí a chceš si trochu protáhnout nohy? Tak vyraz do Kaizlových sadů a při té příležitosti si vezmi tužku nebo jinou psací potřebu, papír a zabal si i trochu kreativního nálady.
Čeká tě průlet uměním známého i neznámého, starého i nového, hezkého i vážně divného. 
Příležitost probudit v sobě umělce na sebe nenechá dlouho čekat, tak neváhej a přijď!

Délka trasy: cca 1 km
Počet zastavení: 10
Vhodné pro kočárky a odrážedla: ANO
Určeno pro: od 8 let
Nezapomeňte si doma tužku, papír, sešit a tvůrčí náladu.
Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/gufavelaga

 

ŘEMESLA
Dříve vandrovali tovaryši světem, aby se z nich stali zkušení řemeslníci – kováři, ševci, košíkáři nebo třeba zlatníci. Říkalo se, že jdou do světa na zkušenou nebo také na vandr. Jejich cílem bylo naučit se od zkušených mistrů, co nejlépe své řemeslo. Pojďte s námi na vandr Thomayerovými sady a poznejte tradiční řemesla, díky kterým, i v dnešní době strojů a robotů, vyrábějí šikovné ruce mistrů krásné a užitečné věci.

Délka trasy: cca 1 km
Počet zastavení: 10
Vhodné pro kočárky a odrážedla, vyjma přesunu mezi 7. a 8. stanovištěm.
Určeno pro: 3–100 let
Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/kepanacoja

 

PŘÍRODA
Vyrazte na Štvanici za zvířátky, houbami i dalšími součástmi přírody. Čeká vás příjemná trasa, na které se dozvíte určitě něco nového.

Délka trasy: cca 2 km
Počet zastavení: 10
Bezbariérová, vhodná i pro kočárky a odrážedla
Určeno pro: 3–100 let
Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/getanekuho