Téměř každý zájemce o vodní turistiku se ve svých začátcích snažil zorientovat v množství plavidel, která jsou v dnešní době nabízena. Lodě lze vybírat dle několika kritérií, především podle počtu členů posádky, materiálu nebo používaného pádla na lodi. Tento krátký článek se bude věnovat jednomístným lodím a jejich výhodám a nevýhodám.
Výhodou jednomístných plavidel je především absence nutnosti secvičit se s dalšími členy posádky. Vodák je vždy zodpovědný za směr i rychlost lodi, nespoléhá se na ostatní členy. Největší výhodou je, díky nízké hmotnosti a profilu lodi, jejich obratnost.
Obvykle se jedná o lodě menší, s užším profilem a tedy i více náchylné k překlopení. Nezřídka se stává, že se začátečník na prvních metrech otočí dnem vzhůru dříve, než by vůbec čekal.
Obvykle první typ lodi, který každého napadne. Kajakáře lze na vodě odhalit již z dálky – na lodi se používá dvoulisté pádlo. V dnešní době se kajaky obvykle vyrábí z plastů. V bazarech se pak často nachází ještě kajaky laminátové (zde však pozor, materiál při nesprávném uchování ztrácí pevnost!). S rozmachem vodáctví se v dnešní době vyrábí několik druhů kajaků, které jsou od sebe na první pohled odlišné.
Mořské kajaky jsou určené, jak již název vypovídá, především na moře. Jsou stabilnější (mají hlubší profil) a díky tomu na nich vodák bez ztráty kytičky propluje většinou vln při pobřeží. V našich zemích se v nabídce prodejen nacházejí také, pro dobrý pocit z jízdy je však dobré se jim vyhnout. Jedno z mála míst, kde mohou vodákovi výrazně pomoci, jsou vodní nádrže a velké rybníky, kde se v případě silného větru tvoří větší, pravidelné vlnění. Kdo by však dobrovolně jezdil po Lipně?
Kajaky na divokou vodu jsou lodě krátké. Dá se s nimi velmi dobře manévrovat a eskymovat. Nebudeme je dále rozebírat hlavně proto, že jsou určeny na obtížnejší vodní toky.
Závodníci na rychlostních kajacích se pravidelně utkávají o olympijské medaile. Lodě jsou to vratké a pro klasickou vodní turistiku nepoužitelné.
Existuje něco jako „univerzální kajak?“ Pro začátečníky se jeví jako ideální klasické kajaky s kulatým dnem, které obvykle nabízejí i půjčovny. Tvar mívají stejný jako lodě před několika dekádami, jen se dnes vyrábí z trvanlivějších materiálů. Klasické kajaky, které používají i vodáci v Loděnici Vltava, jsou především Dagger RPM. Tyto lodě jsou vhodnou volbou na většinu vodních toků pro vodní turistiku (do obtížnosti WW 2+). Nejsou příliš rychlé, nabízejí však rozumnou volbu mezi pohodlím a obratností lodi. Pro začátečníky jsou vhodnou volbou, neboť se na nich dobře učí základní záběry a pohyb na vodní hladině. Dobře se s nimi eskymuje.
Náročnější vodáci v Loděnici Vltava (a nejenom tam) volí pro vodní turistiku lodě Dagger Axiom. Oproti klasickým kajakům mají odlišně tvarované dno, díky čemuž lépe drží směr. Umožňují vodákovi přesnější vedení lodi a také o něco vyšší rychlost.
Jsou to lodě sjezdové, tvarem odvozené od klasických kanoí.
Dvoumístným a vícemístným lodím se budeme věnovat někdy příště.