DDM hl. m. Prahy
Karlínské Spektrum
Fakultní zařízení Univerzity Karlovy
Karlínské Spektrum

Dělení turistických lodí – jednomístná plavidla

Téměř každý zájemce o vodní turistiku se ve svých začátcích snažil zorientovat v množství plavidel, která jsou v dnešní době nabízena. Lodě lze vybírat dle několika kritérií, především podle počtu členů posádky, materiálu nebo používaného pádla na lodi. Tento krátký článek se bude věnovat jednomístným lodím a jejich výhodám a nevýhodám.

Jednomístná plavidla

Výhodou jednomístných plavidel je především absence nutnosti secvičit se s dalšími členy posádky. Vodák je vždy zodpovědný za směr i rychlost lodi, nespoléhá se na ostatní členy. Největší výhodou je, díky nízké hmotnosti a profilu lodi, jejich obratnost.

Obvykle se jedná o lodě menší, s užším profilem a tedy i více náchylné k překlopení. Nezřídka se stává, že se začátečník na prvních metrech otočí dnem vzhůru dříve, než by vůbec čekal.

Kajak

Obvykle první typ lodi, který každého napadne. Kajakáře lze na vodě odhalit již z dálky – na lodi se používá dvoulisté pádlo. V dnešní době se kajaky obvykle vyrábí z plastů. V bazarech se pak často nachází ještě kajaky laminátové (zde však pozor, materiál při nesprávném uchování ztrácí pevnost!). S rozmachem vodáctví se v dnešní době vyrábí několik druhů kajaků, které jsou od sebe na první pohled odlišné.

Mořské kajaky jsou určené, jak již název vypovídá, především na moře. Jsou stabilnější (mají hlubší profil) a díky tomu na nich vodák bez ztráty kytičky propluje většinou vln při pobřeží. V našich zemích se v nabídce prodejen nacházejí také, pro dobrý pocit z jízdy je však dobré se jim vyhnout. Jedno z mála míst, kde mohou vodákovi výrazně pomoci, jsou vodní nádrže a velké rybníky, kde se v případě silného větru tvoří větší, pravidelné vlnění. Kdo by však dobrovolně jezdil po Lipně?

Kajaky na divokou vodu jsou lodě krátké. Dá se s nimi velmi dobře manévrovat a eskymovat. Nebudeme je dále rozebírat hlavně proto, že jsou určeny na obtížnejší vodní toky.

Závodníci na rychlostních kajacích se pravidelně utkávají o olympijské medaile. Lodě jsou to vratké a pro klasickou vodní turistiku nepoužitelné.

Existuje něco jako „univerzální kajak?“ Pro začátečníky se jeví jako ideální klasické kajaky s kulatým dnem, které obvykle nabízejí i půjčovny. Tvar mívají stejný jako lodě před několika dekádami, jen se dnes vyrábí z trvanlivějších materiálů. Klasické kajaky, které používají i vodáci v Loděnici Vltava, jsou především Dagger RPM. Tyto lodě jsou vhodnou volbou na většinu vodních toků pro vodní turistiku (do obtížnosti WW 2+). Nejsou příliš rychlé, nabízejí však rozumnou volbu mezi pohodlím a obratností lodi. Pro začátečníky jsou vhodnou volbou, neboť se na nich dobře učí základní záběry a pohyb na vodní hladině. Dobře se s nimi eskymuje.

Náročnější vodáci v Loděnici Vltava (a nejenom tam) volí pro vodní turistiku lodě Dagger Axiom. Oproti klasickým kajakům mají odlišně tvarované dno, díky čemuž lépe drží směr. Umožňují vodákovi přesnější vedení lodi a také o něco vyšší rychlost.

Jednomístné kanoe

Jsou to lodě sjezdové, tvarem odvozené od klasických kanoí.

Dvoumístným a vícemístným lodím se budeme věnovat někdy příště.

Také by vás mohlo zajímat:


  Notice: Undefined variable: _i in /home/ddmpraha/web/ddmpraha.cz/modul/stranka/hl.php on line 197
 • AKTUÁLNÍ STAV PROVOZU BUDOVY KARLÍNSKÉHO SPEKTRA

  VÍCE INFORMACÍ
 • Bodový program (klientský účet)

  VÍCE INFORMACÍ
 • Geolokační hra „Masopust s Techniky“

  VÍCE INFORMACÍ
 • Otevřený Klub Kontejner

  VÍCE INFORMACÍ
 • Klientské účty a přihlašování do kroužků

  VÍCE INFORMACÍ