DDM hl. m. Prahy
Klub Klamovka
Klub Klamovka

Divadelní improvizace, o čem to vlastně je?Divadlo jako hokejový zápas. Týmy, rozhodčí, body, fauly. Přijde vám to zvláštní? Nevíte, co si pod tím představit? Bude proto pro vás určitě zajímavé dozvědět se o improvizacích něco málo víc. Improvizace jsou nedílnou součástí života na Klamovce – pravidelně tu trénuje a vystupuje několik týmu. A my budeme rádi, pokud se někdy přijdete podívat. A abyste věděli, co vás čeká, čtěte pozorně dál.

Na jevišti se jeví nečekané věci, krásní herci a herečky, komplikované vztahy a složité konflikty. Stejně jako v činoherních divadlech, avšak na rozdíl od činohry, improvizace nemá pevně daného absolutně nic. Když jdete třeba do divadla Na Jezerce, tak víte, na co přesně jedete, kdo to napsal a kdo tam bude hrát jakou roli. Improvizace se v tomto ohledu liší naprosto diametrálně. Sice se jdete podívat na představení konkrétního souboru nebo-li týmu, ale kolikrát netušíte, kdo bude ten večer hrát a jaký bude obsah večera. Na co se vlastně jdete podívat? To už je většinou ve vašich rukách. Vzhledem k tomu, že se jedná o improvizaci, tak nic není dopředu připraveno a hráči hrají na vaše přání. Jsou schopní vycházet z prostředí (krematorium), předmětů (zkumavka), nebo názvu představení (šílený sokol). Vaší fantazii se meze nekladou a je naopak žádoucí dávat improvizátorům dvouslovná témata, které obsahují podstatné a přídavné jméno. Pokud se rozhodnete na improvizaci zajít, tak si připravte širokou škálu dvou slovních témat, která posléze můžete hráčům doporučit k zahrání. Je to jedinečná cesta, jak vidět něco, co vás zrovna zajímá. Aby na jevišti nevznikal chaos, tak mají hráči k dispozici takzvané kategorie, ve kterých hrají právě na vaše témata. Jednotlivé kategorie se liší v mnoha ohledech. Některé kategorie jsou časově omezené, jiné zase hráčům určují, jak mají mluvit, či kolik toho mohou říci. V některých kategoriích hráči musí pouze zpívat a v jiných zase třeba nemluví vůbec. Těchto kategorií je celá řada a hráči je dobře znají. Diváci se nemusí bát, že nepostřehnou podstatu kategorie, jelikož je zde vždy konferenciér, který divákům danou kategorii vysvětlí. Tak si všichni můžou naplno vychutnat úspěch hráčů, když se jim kategorie povede včetně všech předepsaných omezení a dobrého příběhu. Formy divadelní improvizace jsou různé, můžete vidět improvizační zápas, improshow, longformy nebo třeba volnou improvizaci. Každá z forem může mít od 30 minut až třeba po 24hodinový maratón, zpravidla se jejich čas pohybuje do 2 hodin. Ale o tom zase až příště

Autor: improvizátor Lukáš Zajíček 

Podobné články

Malý taneční sál
Malý taneční sál se zrcadlem, odpruženou podlahou s baletizolem a audiotechnikou.
rozměry:
12,5 x 12 x 3 m

"Ještěže jsme jiná generace" – reportáž České televize o projektu Paměť jsme my
Pražští školáci připravují společný projekt s pamětníky druhé světové války. Projekt se zabývá příběhy pamětníků, kteří zažili období 2. světové války či komunismu. Na základě pamětnických vzpomínek vzniká divadelní hra, kterou se česká mládež připojila k letošní připomínce obětí holocaustu. V jeden den divadelní projekt propojí několik míst v Evropě. Podívejte se na reportáž České televize.
Klamovka dokořán!
Co to znamená? Že v termínu 17.–27. 9. můžete navštívit Klub Klamovka a nahlédnout "pod pokličku" jakéhokoliv kroužku. Pokud to zaměření a kapacita kroužku dovolí, můžete se aktivně zúčastnit navštívené lekce. Vstup je zdarma.
Divadlo a literatura
Dramatická výchova a divadlo je ideální činností pro sociální, osobnostní a umělecký rozvoj jedince. Umožňuje mu osvojovat si různé role, porozumět druhým lidem, komunikovat verbálně i neverbálně, improvizovat, spolupracovat s druhými.
Karlínský masopust 2016
V sobotu 06.02.2016 ožilo Karlínské náměstí masopustním veselím. Od jedné hodiny zde proběhl již 13. ročník Karlínského masopustu. A jak to dopadlo? Po symbolickém odemknutí masopustu v Kaizlových sadech prošel karlínskými ulicemi slavnostní průvod, ve kterém se objevily nejen tradiční masky a postavy, ale i koňský povoz s kapelou, která se po celou dobu starala o rozjařenou náladu. Na Karlínském náměstí čekal na návštěvníky masopustu bohatý program, stánky s mnoha pochutinami, ukázky lidových řemesel a soutěže pro malé děti. Neméně zajímavý program probíhal i v Karlínském Spektru.
Hádej, koho jsem dnes potkal na Klamovce?
Každý týden se na Klamovce potkáte se spoustou lidí, ať už rodičů, dětí, lektorů, zaměstnanců či bývalých členů zájmových útvarů. Napadlo vás někdy, kdo vlastně jsou ti lidé? Respektive napadlo vás někdy, že možná potkáváte významné osobnosti, mistry ve svém oboru, kteří pod maskou všedního dne působí jako zcela obyčejní lidé?
Naše akce
Karlínské Spektrum nabízí široké spektrum akcí pro veřejnost. Na našich akcích jsou vítání předškoláci, školáci, rodiny s dětmi i senioři.
ZŠ A. Čermáka
Zájmová činnost Stanice techniků na ZŠ A. Čermáka. Nabídka pro školní rok 2017 / 2018