DDM hl. m. Prahy
Klub Klamovka
Klub Klamovka

Živá hlínaMarek Dobeš – kamenosochař, keramik a pedagog. Máme ho tu snad od nepaměti a jeho osobitý přístup k dětem i k životu patří ke Klamovce. Děti ho mají rády a asi nikdo z nás si nedovede představit, že by tady s námi nebyl a denně nás nepobavil v kanceláři či při výuce. Málokdo už ale ví, že se jedná o velice významnou osobnost současného uměleckého života, a proto jsme se rozhodli, že vám ho v našem cyklu Hádej, koho jsem dnes potkal na Klamovce, malinko přiblížíme.

Marku, přibližte nám, co vlastně děláte?

Pracuji s hlínou, fascinuje mne její tvárnost, její struktura, její proměny působením vzduchu, vody, rukou, ohněm…

A co konkrétně děláte na Klamovce?

Už řadu let tu vedu keramiku vlastně pro všechny věkové kategorie. Od nejmenších předškoláků, kteří se učí pracovat s hlínou, až po téměř dospělé, kteří vytvářejí umělecká díla. Dále se zabývám socháním do ytongu a v neposlední řadě individuálně vyučuji hru na klavír.

Co Vás na této práci baví?

Možnost dopřát dětem tvůrčí svobodu, možnost nechat je vyjádřit se. Děti nechávám volně pracovat, což je v dnešní době velká vzácnost, kterou ale děti neskutečně ocení.

Kromě toho, že jste pedagog zde i na Lauderově škole, jste i aktivní umělec, přibližte nám, jak pracujete – tvoříte.

Má práce je pro mě dobrodružství s (nejistým) výsledkem. Každou věc tvořím vždy o začátku s novým přístupem. Nikdy nedělám věci stejně, podle nějakého osvědčeného postupu. V každém kusu je aspekt nového nápadu, přístupu, experimentu. Riskuji a to je to, co na své práci miluji.

Pokud byste chtěli Marka poznat blíže, přihlaste se na nějaký jeho kroužek či navštivte nějakou jeho výstavu. Uvidíte, že to určitě stojí za to.