DDM hl. m. Prahy
Klub Klamovka
Fakultní zařízení Univerzity Karlovy
Klub Klamovka

Historie Klubu Klamovka

Klamovka nese jméno po šlechtické rodině Clam–Gallasů, kteří ji vlastnili od roku 1757. Spojený hraběcí rod vznikl z Clamů, pocházejících z Korutanska v dnešním Rakousku, a Gallasů z Tridentu v Itálii. 

V průběhu 18. století a počátkem 19. století zde vybudovali překrásné rokokové sídlo, zahradu upravili na anglický park s romantickými stavbami a pomníky.


Antiku připomíná Chrámek noci zdobený sochami a hady, symboly moudrosti a opatrnosti. Barevnými sklíčky ve stropě prosvítá z venku světlo a vzbuzuje iluzi hvězdné oblohy. Kolem roku 1820 byl postaven v parku novogotický altán, divadélko a vybudována i malá zoologická zahrada pro exotická a divoká zvířata. Mezi hudebním pavilonem a švýcarskou střelnicí na palouku uprostřed zahrady stál pomník, který svému věrnému koni dal postavil v roce 1808 generál Edvard Clam-Gallas. Nedaleko stál i pomníček věnovaný vzácnému brazilskému ptáku – oblíbenému papouškovi kněžny Kristýny.


Ke Klamovce se pojí historická zajímavost o posledním souboji v Čechách. Hrabě Leopold Kolowrat tu zabil prince Viléma Auersperga. Stalo se tak roku 1877, a i když se mělo jednat o čest dámy, v pozadí byl i velký majetek. V roce 1895 prodal hrabě Edvard Clam-Gallas Klamovku košířskému starostovi Matěji Hlaváčkovi. Ten sem zavedl v roce 1897 od Anděla elektrickou tramvaj, Klamovku zpřístupnil veřejnosti a zámeček upravil na výletní restauraci. Klamovka se stala vyhledávaným odpočinkovým místem Pražanů.


V třicátých letech dvacátého století koupila restauraci tělovýchovná jednota Sokol a přebudovala zámeček na sokolovnu.


Dobovou rokokovou podobu si uchoval pavilon se skleníkem tropických rostlin a Chrámek noci spolu s kapličkou na okraji parku.


Původní obytná budova byla přestavěna na letohrádek řešený jako jednolodní patrová stavba završená mansardovou střechou s vikýři.

Od roku 1995 zde sídlí Klub Klamovka, zařízení Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy.

Také by vás mohlo zajímat:


  Notice: Undefined variable: _i in /home/ddmpraha/web/ddmpraha.cz/modul/stranka/hl.php on line 197
 • Změny v klientském účtu

  VÍCE INFORMACÍ
 • KAZ – Klub anonymních záškoláků

  VÍCE INFORMACÍ
 • Taneční soubor Anais zve dospěláky k tanci

  VÍCE INFORMACÍ
 • CZ 0:10 / 1:19 Antokyany – pH citlivá rostlinná barviva

  VÍCE INFORMACÍ
 • Nemáte možnost doma chovat krokodýla, poníka, klokana či varana?

  VÍCE INFORMACÍ