DDM hl. m. Prahy
Klub Klamovka
Fakultní zařízení Univerzity Karlovy
Klub Klamovka

Jak vybrat kytaru?g

Nevíte si rady s výběrem kytary pro začátečníka? Základní otázkou při výběru nástroje je, jaký styl, žánr bude kytarista hrát. Dalším kritériem je pak jeho věk a velikost, resp. velikost rukou. Kytary se podle stylu hry dělí na klasické (tzv. španělské) a akustické (westernové).

Odborníci nedoporučují hru na kytaru dětem mladším deseti let. Pokud se však přesto pro výuku mladšího dítěte rozhodnete, vybírejte vždy z kytar klasických bez ohledu na vybraný styl hry.

Klasické kytary jsou vhodné pro hru klasické hudby – prsty se drnká na jednotlivé struny podle notového záznamu. Vytváří se tak melodie skladby. Struny na klasické kytaře jsou vždy nylonové („umělé“). Jsou měkčí a pro malé děti vhodnější, protože neřežou do bříšek prstů. Jejich zvuk však není nikdy kovově zvonivý a působí tlumeně. Pro doprovodnou hru, kdy se pravou rukou hrají jednotlivé úhozy rytmu a levou akordy, není tato kytara úplně vhodná.

Jistě vás napadlo, že prostě nahradíte nylonové struny kovovými. Přestože celé generace táborových kytaristů vlastnila „španělku“ s kovovými strunami, radíme: „Nedělejte to!“  Kovové struny mají mnohem větší tah a riskujete poškození nástroje – prohnutí hmatníku, zvlnění přední desky, utržení kobylky. V případě, že chcete zvolit doprovodnou – akordovou hru na kytaru (folk, country, rock, pop) s kovovými strunami, pak pořiďte akustickou (westernovou kytaru).

Akustická a klasická kytara se liší nejen materiálem strun. Klasické kytary se vyrábějí v různých velikostech. Mají širší hmatník v poměru k tělu kytary. Hmatník je vždy rovný. Akustické kytary vydávají díky velkému tělu silnější zvuk. Jejich hmatník je užší a klenutý. Akordy se tedy snáze chytají. I akustické kytary se vyrábějí v několika velikostech. Vždy se však jedná o nástroj pro větší děti a pro dospělé.

Pokud jste se rozhodli pro nákup kytary, vždy je potřeba, aby si dítě konkrétní nástroj osobně vyzkoušelo. V obchodech vám odborníci ochotně poradí s ohledem na věk a velikost dítěte, na jeho pokročilost.

V případě, že potřebujete před nákupem další informace, doporučujeme pročíst tento článek https://www.zdenekvetrovec.cz/stranka-o-kytare

nebo shlédnout video https://kytary.cz/jak_vybrat_akustickou_kytaru/

Také by vás mohlo zajímat:


  Notice: Undefined variable: _i in /home/ddmpraha/web/ddmpraha.cz/modul/stranka/hl.php on line 197
 • VOLNÁ MÍSTA VE ŠKOLCE

  VÍCE INFORMACÍ
 • Služba převádění ze škol na kroužek je osvědčená cesta pro nejmladší školáky

  VÍCE INFORMACÍ
 • OTEVÍRACÍ DOBA

  VÍCE INFORMACÍ
 • Krmení mangusty trpasličí

  VÍCE INFORMACÍ
 • Zachraňujeme korely chocholaté

  VÍCE INFORMACÍ