DDM hl. m. Prahy
Klub Klamovka
Klub Klamovka

Když děti tančí

Zora Marzuki – tanečnice, umělkyně, pedagožka a lektorka našeho Centra pro předškolní děti. To je další ze zajímavých osobností, které u nás na Klamovce můžete potkat a kterou bychom vám rádi představili v dalším díle cyklu Hádej, koho jsem dnes potkal na Klamovce. Zorka s námi spolupracuje již třetím rokem a jsme moc rádi, že se od letošního školního roku stala stálou členkou našeho týmu. Jak sama sebe a svou práci vidí, shrnují její vlastní následující slova.

Vystudovala jsem KJJ – scénický tanec a JAMU. Můj sen byl věnovat se tanci. Záhy jsem však zjistila, že skutečnost je trochu jiná než sny, co se zdají. Kariéra tanečníka, umělce je krátká, i když ten čas, kdy se člověk tanci věnuje, je nezapomenutelný. A poté přijde otázka: "Co budu dělat?"

A tak jsem se dostala k učení. Taneční pedagogiku jsem vystudovala, ale praxí se učím stále. Vedu kroužek Tanec hrou pro děti předškolního věku a mladšího školního věku. A co děti učím?

Po technické a metodické stránce především správné držení těla, koordinaci pohybu a protažení svalových skupin. Prostorovou orientaci. Po stránce estetické určitou kulturu pohybu – ladnost, vnímání hudby a její pohybové vyjádření, výraz. Věnujeme se i pantomimě.

U malých dětí, které vnímají hudbu přirozeně a spontánně na ni tančí, jen podněcuji jejich fantazii. Děti mají z pohybu radost. Slyší hudbu a hýbají se. Krása je v jejich nadšení a bezprostřednosti. Citlivě a hlavně hravou formou pohyby kultivujeme a zdokonalujeme. Nezávodíme ani nelámeme rekordy. V tak útlém věku, jako jsou 3 až 4 roky, je největší odměnou, když chodí děti tančit rády. Úspěchem i výzvou je pak děti u tance udržet. Motivovat a rozvíjet. Po roce už můžeme vidět první změny, lepší koordinaci a širší pohybový rejstřík. Po 2 letech se v pohybu začíná objevovat ladnost i napětí. Je hezké i v tak omezeném čase, který máme (1x týdně), pozorovat, jak se děti zdokonalují. Každá pohybová aktivita, aktivní zkušenost, je pro vývoj pohybu dětí velmi důležitá.

Vlohy a nadání rozpoznám, pokud s dětmi pracuji déle. Výjimečně se vyskytne takový talent, kterého si nelze nevšimnout. Poté ráda doporučím profesionální soubory. Důležitější však pro mě osobně je, když děti tanec těší.

Vždyť tanec je jako terapie, obrovský relax i zdroj energie. A děti, ty to vědí …

MgA. Zora Marzuki

Také by vás mohlo zajímat:

 • Čerti na Kotlářce

  VÍCE INFORMACÍ
 • Vánoce se zvířátky

  VÍCE INFORMACÍ
 • Vánoční prázdniny

  VÍCE INFORMACÍ
 • VÁNOČNÍ PRÁZDNINY

  VÍCE INFORMACÍ
 • Přípravka na Biologickou olympiádu

  VÍCE INFORMACÍ