DDM hl. m. Prahy
Klub Klamovka
Fakultní zařízení Univerzity Karlovy
Klub Klamovka

Nejistí rodiče

Rodičovská nejistota děti děsí, dětem pak chybí záchytný bod, který mohou přijmout nebo proti kterému se mohou bouřit. Děti jsou tak vystaveny jedovatému prostředí konzumní společnosti a tlaku vrstevníků. Váháte také, zda jste nejistí rodiče? Nebo jste si naopak velmi jistí? Ráda se s vámi, jako dlouholetý pedagog, podělím o některé své zkušenosti a třeba se mi i podaří ukázat vám jinou cestu.

Nedávno jsem byla překvapena situací, která vznikla při úvodní lekci kroužku tance pro pětileté slečny. Rodiče byli pozváni, aby se na průběh lekce dívali. Lektorka měla velmi profesionální přístup, děti byly spokojené. Na konci lekce lektorka zjišťovala zájem o pravidelnou docházku do kroužku. Jedna maminka se zeptala své pětileté dcery, zda bude do kroužku chtít chodit. Děvčátko mlčelo, začalo poskakovat a zlehka tančit. Maminka se tedy znovu zeptala: „Chceš sem chodit tancovat?“ A zase bylo několik minut ticho. Lektorka trpělivě vyčkávala na rozhodnutí pětiletého dítěte o své budoucí docházce…. „Asi jo,“  pískla dívenka. A já jsem si začala říkat, kolik jistoty té mamince chybí, aby dokázala na své dceři poznat, zda tu bude spokojená.

Jak moc se změnil přístup k dětem, stali jsme se citlivější vůči svým dětem a jejich potřebám a zároveň míň schopnými stanovit rozumné meze. Je pro nás snazší pomoci dětem, aby udělaly svá vlastní rozhodnutí, než rozhodovat v situaci, kdy je rozhodování na nás. (W. J. Doherty, Kdo koho vychovává, 2006)

Jak dlouho byste čekali na vyjádření svého předškolního dítěte? Rozhodli byste za něj? Jakou spoluúčast na rozhodování zvolit v tomto málo závažném případě? Vidíte, že se mé dítě na lekci cítí dobře, usmívá se, je zaujaté, připravený program se mu líbí, lektor je laskavý a vlídný. Vážili jste se sem cestu společně s mladším sourozencem, domlouvali se s lektorkou, předem jste si zjišťovali z webových stránek, jak pracuje, dívali jste se na videa z tanečních vystoupení, měli reference od jiných rodičů. Potřebovali byste ještě odpověď od vlastního předškoláka? Báli byste se přesto, že rozhodnete za dítě špatně?

Co může dnešní rodič rozhodnout? Děláte pro své dítě téměř vše a na oplátku neočekáváte vlastně nic než to, že dítě bude spokojené s hmotnými statky a se službami, které mu poskytujete? Dbáte na to, abyste neohrozili dětskou psyché tím, že byste se rozhněvali? Podporujete plně právo svého dítěte na sebevyjádření. Také se bojíte, že své pětileté dceři neumíte vybrat kroužek, který se jí bude líbit? Pokud odpovíte NE, jste na dobré cestě vymanit se z pastí současného trendu rodičovství.

Autor: Mgr. Radka Novotná

Také by vás mohlo zajímat:


  Notice: Undefined variable: _i in /home/ddmpraha/web/ddmpraha.cz/modul/stranka/hl.php on line 197
 • Klientské účty a přihlašování do kroužků

  VÍCE INFORMACÍ
 • Nemáte možnost doma chovat krokodýla, poníka, klokana či varana?

  VÍCE INFORMACÍ
 • Platby kroužků na druhé pololetí školního roku 2021/22

  VÍCE INFORMACÍ
 • Otevřený Klub Kontejner

  VÍCE INFORMACÍ
 • Volná místa v kroužcích Klubu Klamovka (únor – červen 2022)

  VÍCE INFORMACÍ