DDM hl. m. Prahy
Klub Klamovka
Fakultní zařízení Univerzity Karlovy
Klub Klamovka

Zákupy – městečko na severu. Eduard Held muzeum.

V rámci výletů Za poznáním, které pravidelně pořádá Klub Klamovka s grantovou podporou MČ Praha 5, jsme letos podnikli také adventní výjezd do severočeského městečka Zákupy. Kromě prohlídky známého renesančního zámku jsme s partou 28 dětí navštívili i poslední, a tedy jedinou, tradiční výrobnu masopustních masek a karnevalového zboží – PVO.

Eduard Held muzeum se nachází přímo na náměstí v Zákupech. Zahrnuje výrobnu a prodejnu karnevalového zboží, expozici historie výroby, galerii s tematickou historickou výstavou a dílnu pro děti – tady si každý dětský návštěvník vyrobí masku podle svého výběru.

Výrobna byla založena v Zákupech (tehdy Reichstadt) v roce 1884 Eduardem Heldem. V roce 1910 byla postavena hlavní budova na náměstí, v ní pracovalo přes 40 zaměstnanců – vyráběli vánoční skleněné zboží, lamety, karnevalové a masopustní potřeby, girlandy, lampiony...

Ve třicátých letech 20. století měla firma další 4 pobočky v evropských městech. Po roce 1945 byl podnik znárodněn a původní majitelé odsunuti. Výroba byla (kromě skleněného zboží) zachována. Ročně se vyrobily statisíce masek, mávátek, čepic, škrabošek a lampionů.

Kompletní sortiment masopustního a karnevalového zboží zůstává zachován, stále se využívají původní historické stroje. V současné době jde o poslední, a tedy jedinou výrobnu v Evropě využívající tradiční ruční postupy. S přílivem velmi levného zboží z Asie klesá však její konkurenceschopnost.

Záchranou ojedinělého podniku by mohlo být jeho zařazení mezi kulturní památky, o němž se v současnosti jedná.

Článek byl napsán s použitím informačního materiálu PVO – Eduard Held muzeum a na základě informací podaných při exkurzi.

 

Také by vás mohlo zajímat:


  Notice: Undefined variable: _i in /home/ddmpraha/web/ddmpraha.cz/modul/stranka/hl.php on line 197
 • Nadchla ji analogová fotografie

  VÍCE INFORMACÍ
 • Krmení mangusty trpasličí

  VÍCE INFORMACÍ
 • Služba převádění ze škol na kroužek je osvědčená cesta pro nejmladší školáky

  VÍCE INFORMACÍ
 • Volná místa v kroužcích Klubu Klamovka (únor – červen 2022)

  VÍCE INFORMACÍ
 • Program na pololetní prázdniny pro děti od 6 do 11 let

  VÍCE INFORMACÍ