DDM hl. m. Prahy
Klub Klamovka
Klub Klamovka

Živá hlína

Marek Dobeš – kamenosochař, keramik a pedagog. Máme ho tu snad od nepaměti a jeho osobitý přístup k dětem i k životu patří ke Klamovce. Děti ho mají rády a asi nikdo z nás si nedovede představit, že by tady s námi nebyl a denně nás nepobavil v kanceláři či při výuce. Málokdo už ale ví, že se jedná o velice významnou osobnost současného uměleckého života, a proto jsme se rozhodli, že vám ho v našem cyklu Hádej, koho jsem dnes potkal na Klamovce, malinko přiblížíme.

Marku, přibližte nám, co vlastně děláte?

Pracuji s hlínou, fascinuje mne její tvárnost, její struktura, její proměny působením vzduchu, vody, rukou, ohněm…

A co konkrétně děláte na Klamovce?

Už řadu let tu vedu keramiku vlastně pro všechny věkové kategorie. Od nejmenších předškoláků, kteří se učí pracovat s hlínou, až po téměř dospělé, kteří vytvářejí umělecká díla. Dále se zabývám socháním do ytongu a v neposlední řadě individuálně vyučuji hru na klavír.

Co Vás na této práci baví?

Možnost dopřát dětem tvůrčí svobodu, možnost nechat je vyjádřit se. Děti nechávám volně pracovat, což je v dnešní době velká vzácnost, kterou ale děti neskutečně ocení.

Kromě toho, že jste pedagog zde i na Lauderově škole, jste i aktivní umělec, přibližte nám, jak pracujete – tvoříte.

Má práce je pro mě dobrodružství s (nejistým) výsledkem. Každou věc tvořím vždy o začátku s novým přístupem. Nikdy nedělám věci stejně, podle nějakého osvědčeného postupu. V každém kusu je aspekt nového nápadu, přístupu, experimentu. Riskuji a to je to, co na své práci miluji.

Pokud byste chtěli Marka poznat blíže, přihlaste se na nějaký jeho kroužek či navštivte nějakou jeho výstavu. Uvidíte, že to určitě stojí za to.

Také by vás mohlo zajímat:

 • Hledáme pedagoga volného času

  VÍCE INFORMACÍ
 • Dollom The Millionaire

  VÍCE INFORMACÍ
 • Hledáme členy do pěveckého sboru

  VÍCE INFORMACÍ
 • Čerti na Kotlářce

  VÍCE INFORMACÍ
 • Vánoční prázdniny

  VÍCE INFORMACÍ