Centrum informací a projektů
Středisko informací a projektů
Fakultní zařízení Univerzity Karlovy
Středisko informací a projektů

Kam v Praze

 • CZECH DESIGN WEEK – INTERNATIONAL DESIGN FESTIVAL – 28. 11.-2. 12. 2018   
  Letošní Czech Design Week představí tvorbu předních designerů v Kongresovém centru Praha V pořadí již 5. ročník Czech Design Week proběhne v termínu od 28.11 – 2.12.2018 v prostorách Kongresového centra Praha. Přehlídka designu představí na stovku českých a zahraničních designerů a svým návštěvníkům nabídne to nejlepší z českého skla, porcelánu, šperků, interiérového designu, design studií, dětského interiéru, originálních hraček, dále pak grafický design, umění, či průmyslový design. Vstupné 150 Kč, snížené 100 Kč. 
  Škola starého tance 
  Kongresové centrum Praha, 5. května 65, Praha 4 
  Zdroj: Kudy z nudy 
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
     
 • ADVENTNÍ DÍLNY V KARLÍNSKÉM SPEKTRU – 2. 12. 2018 
  Karlínské Spektrum DDM hl. M. Prahy připravilo na neděli 2. prosince od 14 hodin kreativní nedělní předadventní odpoledne. Přijďte si něco pěkného vytvořit a načerpat atmosféru svátku, na který se těšíme celý rok. V dílnách se setkáte s výrobou několika rozličných vánočních dekorací a radůstek, které budete moci někomu během adventu nebo i pod stromečkem darovat. Můžete si vyrobit adventní věnec (cena: malý 100 Kč, velký 150 Kč). Letos budeme drátkovat, tisknout sítotiskem na plátěnou tašku či polštářek, pracovat s plstí a solným těstem. Některé dílny jsou určené jen pro dospělé, jiné pro děti, ale většinou můžete tvořit dohromady  a užívat si rodinnou tvůrčí pohodu.  
  Doporučujeme rezervaci dílniček pomocí aplikace Karlínského Spektra nebo na rezervace@ddmpraha.cz či tel: 222 333 888. Na místě si lze dílničky i dodatečně dokoupit, kapacita některých je ale omezená. Akce končí okolo 18 hodiny. 
  Karlínské Spektrum DDM hl. M. Prahy 
  Karlínské náměstí 7, Praha 8 
  Zdroj: https://ddmpraha.cz/karlinske-spektrum/Kalendar_akci?seo=8229 
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
     
 • FIRST LEGO LEAGUE – 1. 12. 2018 
  V sobotu 1. prosince proběhne v Karlínském Spektru DDM hl. m. Prahy na Karlínském náměstí od 9.00 pražské kolo již třináctého ročníku celosvětové robotické a přírodovědně zaměřené soutěže FIRST LEGO League. Soutěž, jejímž hlavním organizátorem je Stanice techniků DDM hl. m. Prahy, je určená pro 3-10členné týmy dětí ve věku od 10 do 16 let. 
  FIRST LEGO League neboli FLL je soutěž ve stavbě programovatelných robotů z kostek Lego, která probíhá každý rok na celém světě vždy na předem stanovené téma. V letošním roce je vyhlášeno téma „Into Orbit“. 
  Hlavním cílem soutěže FIRST LEGO League je zpřístupnit a zatraktivnit dětem svět vědy a techniky, umožnit jim prožít radost z poznání a řešení problémů, z programování. Cílovou skupinou soutěže jsou žáci a studenti základních a středních škol do 16 let, pražského regionální kola se zúčastní 13 týmů z celé republiky.  
  Letošní novinkou jsou 4 regionální kola, kromě Prahy a Olomouce (termín 1. 12. 2018) proběhne soutěž nově ještě v Písku a Karlových Varech (termín 15. 12. 2018). 
  Týmy, které se v ČR umístí na předních pozicích, postupují na semifinále zemí Visegrádské čtyřky, které se bude konat koncem ledna či počátkem února 2019. Ze semifinále postupují nejlepší týmy do FLL Final Central Europe, které se uskuteční v březnu 2019. 
  Týmy budou soutěžit ve čtyřech kategoriích – robot design, robot game, týmová spolupráce a prezentace výzkumného úkolu. Roboti si budou muset poradit s úkoly jako vypustit teleskop, poslat meteorit do lapače, přejet povrch zvrásněný krátery nebo sebrat vzorky plynu a kamene. 
  Soutěž je otevřená veřejnosti. Přijďte se podívat na napínavé klání nadšených týmů a podpořit své favority. 
  Karlínské Spektrum DDM hl. M. Prahy 
  Karlínské náměstí 7, Praha 8 
  Zdroj: https://ddmpraha.cz/fll 
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
     
 • VÁNOČNÍ KONCERT NA STAROMĚSTSKÉ RADNICI – 2. 12. (16.00-20.00) 
  Přijměte vánoční dárek od Prague City Tourism a zpříjemněte si adventní čas poslechem tradičních vánočních skladeb v kouzelné atmosféře kaple Panny Marie ve Staroměstské radnici v Praze. 
  Staroměstská radnice 
  Staroměstské náměstí, Praha 1  
  Zdroj: Kudy z nudy  
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • FESTIVAL FRANCOUZSKÉHO FILMU – 21.–28. 11. 2018 
  21. ročník této tradiční filmové přehlídky se uskuteční v týdnu od 21. do 28. listopadu 2018. Filmy mapující aktuální francouzskou filmovou produkci byly oceněny na slavném festivalu v Cannes. Festival nabídne snímky jako Le Grand Bain, L' Apparation nebo Le livre d' image. Vstupné 100 Kč.
  Kino 35, Světozor, Lucerna
  Zdroj: https://www.festivalff.cz
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • VÝSTAVA CZECH PRESS PHOTO 2018 – 21. 11.– 30. 1. 2019
  Výstava vítězných a dalších vybraných fotografií a videí 24. ročníku soutěže Czech Press Photo se od 21. listopadu 2018 do 30. ledna 2019 představí v Křížové chodbě a Rytířském sále pražské Staroměstské radnice.
  Největší pozornost zpravidla přitahují tradiční kategorie, jako jsou například Aktualita, Každodenní život či Lidé, o kterých se mluví.
  Staroměstská radnice
  Staroměstské náměstí 1, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • MEZINÁRODNÍ DEN FLAMENCA V PRAZE – 22.–25. 11.
  Dne 16. listopadu 2010 přidala organizace UNESCO flamenco na svůj seznam nehmotného kulturního dědictví a tento den byl prohlášen za Mezinárodní den flamenka. Česká republika se k tomuto svátku letos připojí potřetí, a to Mezinárodním dnem flamenka. Od 22. do 25. listopadu bude díky festivalu příznačným názvem Den flamenka znít na různých místech originální tradiční flamenko i jeho modernější verze. 
  Retro Music Hall
  Francouzská 4, Praha 2
  Zdroj: http://www.denflamenka.cz/cs/festival-v-roce-2018/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • FESTIVAL BRIKCIUS 2018 – 14.–16. 11. 2018 
  Letošní dramaturgie Festivalu Brikcius je zaměřena na 333. výročí narození Johanna Sebastiana Bacha,
  100. výročí vzniku Československé republiky, benefiční koncert pro Lékaře bez hranic a 20. ročník festivalu Den poezie (208. výročí narození básníka Karla Hynka Máchy).
  V rámci 7. ročníku vystoupí český violoncellista František Brikcius, česká violoncellistka Anna Brikciusová a sourozenecké violoncellové Duo Brikcius.
  Koncerty se konají v Praze v barokní kapli Italského kulturního institutu, ve Vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého a Novomlýnské vodárenské věži. Vstup na všechny akce je volný.
  Festival Brikcius
  Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • ZIMNÍ PLAVBY PRAŽSKÝMI BENÁTKAMI – 16. 11.–31. 3. 2018
  Svařené víno, praskající dřevo, zimní hladina, labutě… to je zima v Pražských Benátkách. Užijte si plavbu po Vltavě s nejhezčím výhledem na Karlův most a panorama Hradčan. I v největších mrazech vás zahřejí kamínka, tak zvaný lodní bubínek, a svařené víno, které obdržíte v rámci lodního lístku.
  Vydejte se na plavbu doposud nepoznanými a tajemnými zákoutími matičky Prahy. Zhlédněte tajemnou Prahu z paluby vyhlídkových lodí typu Vodouch postavených v duchu tradice z konce 19. století.
  Čeká na vás podzemní vodní tunel pod Starým městem a milý kapitán, který vám plavbu zpříjemní výkladem. 
  V rámci ceny lodního lístku obdržíte drobné občerstvení a vstupenku do Muzea Karlova mostu, kde můžete zhlédnout unikátní model Juditina a Karlova mostu.
  Vyhlídkové plavby jsou v provozu 365 dní v roce. Lodičky vyplouvají během provozní doby každých 15 min. Na lodích je vždy teplo, není nutné se obávat větru, deště, zimy. Cena: 340 Kč, snížená 170 Kč.
  Křížovnické náměstí 3, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • ČOKOLÁDOVÝ FESTIVAL HARFA 2018 – 16.–18. 11. 2018
  Nenechte si ujít další ročník Čokoládového festivalu, který se uskuteční v Galerii Harfa. Kromě čokoládových delikates se letos můžete těšit i na další laskominy, které obsahují čokoládu, jako jsou třeba vafle, perník a bonbony – od pátku 16. do neděle 18. listopadu 2018.
  Čokoládový festival, pořádaný agenturou Chris Events, je jedinečnou událostí pro všechny milovníky čokolády a cukrovinek, kteří mají chuť se pobavit, pochutnat si a případně se i něco nového naučit.
  Pro celou rodinu je připraven pestrý program: výstava historie čokolády, vaření s čokoládou, stánkový prodej, degustace, workshop, vystoupení.
  Galerie Harfa
  Českomoravská 2420, Praha 9
  Zdroj: http://www.cokoladovy-festival.cz/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • NOC DIVADEL 2018 – 17. 11.
  Největší divadelní svátek v Evropě opět nabídne nevšední zážitky, které jsou připravovány exkluzivně pro Noc divadel. Na programu bude přes 500 akcí, jako jsou workshopy, prohlídky divadelních zákulisí či diskuze s herci, scénografy a režiséry. Institut umění – Divadelní ústav pořádá letošní Noc divadel ve spolupráci s Divadelným ústavem Bratislava jako hlavním koordinátorem Noci divadel na Slovensku. Navazují tak na mnoho dalších společných projektů, které tradičně v úzce spjaté česko-slovenské divadelní kultuře probíhají. Česko-slovenská noc divadel je pro nás jednou z oslav vzájemné spolupráce. Propojenost divadelní scény obou zemí, zejména současného tance a nezávislého divadla, funguje výborně i pro generace, které ve společném státě nežily.
  Institut umění – Divadelní ústav
  Celetná 18, Praha 1
  Zdroj: http://www.nocdivadel.cz/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • TÝDEN VĚDY A TECHNIKY AV ČR – 5.–11. 11. 2018 
  V pořadí již 18. ročník největšího vědeckého festivalu, který pořádá Akademie věd České republiky, se po celé České republice uskuteční od 5. do 11. listopadu. Na všechny festivalové akce je vstup zdarma.
  Letošním tématem festivalu je období 1918–2018: Století české vědy. Spolu s vědci tak můžete objevovat, jak věda vypadala před sto lety při vzniku Československé republiky a jak se vědní obory od té doby vyvinuly. Jak lépe oslavit stoleté výročí vzniku Československé republiky než festivalem, na kterém se mimo jiné dozvíte zajímavosti z doby, která formovala český národ?
  K osmnáctinám Týdne vědy a techniky AV ČR je připravena spousta aktivit, které zaujmou nejen studenty a vědecké nadšence, ale i širokou veřejnost, včetně rodin s dětmi. Ty si přijdou na své především o víkendu. Pro návštěvníky bude připravena úniková hra, letos s příznačným názvem Osudové osmičky. Její účastníci si připomenou významné události od počátku Československé republiky přes mnichovskou dohodu, sametovou revoluci až po vznik České republiky.
  SSČ AV ČR v.v.i.
  Národní 3, Praha 1
  Zdroj: http://www.tydenvedy.cz/index.html
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • FESTIVAL NOVÝ RUSKÝ FILM – 5.–11. 11. 2018
  Ve dnech 5. až 11. listopadu bude v Česku probíhat první festival současné ruské kinematografie s názvem Nový ruský film.
  Hlavním cílem festivalu je předvést českému divákovi v největší možné míře současnou ruskou kinematografii, její otevřenost a objektivitu a světovou úroveň ruských filmových producentů, herců a režisérů. Ruské filmy zhlédnou diváci v Praze, Olomouci, Zlíně a Jihlavě.
  Slovanský dům
  Na Příkopě 22, Praha 1
  Zdroj: https://novyruskyfilm.cz/cs/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • QUEER FILM FESTIVAL MEZIPATRA 2018 V PRAZE A BRNĚ – 8.–23. 11. 2018
  Mezipatra je queer filmový festival organizovaný občanskými sdruženími Mezipatra a STUD Brno. Každoročně představí kolem stovky českých i zahraničních filmů s LGBTQ+ tématy a jejich tvůrce a tvůrkyně. Filmy oceňuje odborná porota v rámci prestižní mezinárodní soutěže mezinárodních filmů.
  Nedílnou součástí programu jsou doprovodné diskuze, přednášky, workshopy, výstavy a party. Hlavní část festivalu probíhá v Praze od 8. do 15. listopadu, v Brně od 16. do 23. listopadu a formou ozvěn ve vybraných městech v ČR.
  Do skupiny queer se vejdou všichni, komu jsou tradiční genderové kategorie těsné bez ohledu na sexuální orientaci nebo rodovou identitu. Queer osvobozuje od tradičního vnímání sexuálních a genderových identit založených na neměnných kategoriích muž/žena, heterosexuální/homosexuální. Prostřednictvím queer programu a jeho reflexe dáváme lidem v České republice prostor pro objevování různorodosti genderových a sexuálních identit. Každoročně náš festival navštíví kolem 12 000 diváků a divaček, kterým se snažíme nejen rozšířit obzory, ale také nabídnout prostor pro setkávání a sebevyjádření. Mezipatra pomáhají porozumět vlastní identitě a významům, které se vážou k pojmu “queer”.
  Kino Pilotů
  Donská 19, Praha 10
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • CZECH SPACE WEEK 2018 – 9.–18. 11. (10.00–17.00)
  Letos slavíme mnoho kulatých kosmických výročí s českou stopou – výročí 10 let ČR v Evropské kosmické agentuře, výročí 40 let letu Vladimíra Remka, vypuštění první české družice Magion 1 do vesmíru. Vyvrcholením oslav bude Český vesmírný týden, který se koná od 9. do 18. listopadu.
  Program je opravdu nabitý. V sobotu 9. listopadu startuje technologická soutěž pro studenty s názvem Space Applications Hackathon. O tom samém víkendu můžete zavítat na Dny otevřených dveří do Astronomického ústavu AV ČR. Po celý týden pořádá Akademie věd ČR workshopy při příležitosti výročí 10 let od vstupu Česka do Evropské kosmické agentury. Kromě toho se při této příležitosti koná konference. O víkendu 17. listopadu pak můžete navštívit Agenturu pro evropský globální navigační satelitní systém, kde se koná den otevřených dveří. Dále se můžete těšit na koncerty, přednášky, promítání filmů či veletrh. Akce se konají i v Brně a Liberci.
  Akademie věd
  Národní 22, Praha 1
  Zdroj: http://www.czechspaceyear.com/czech-space-week/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • OPENING ´18 VE VELETRŽNÍM PALÁCI – 23. 10. 2018 
  V úterý 23. října slavnostně zahájíme podzimní výstavní sezonu Veletržního palác
  Mimo pěti nových výstav otevřeme na Openingu '18 také zbrusu novou sbírkovou expozici 1918–1938: První republika. Ta vznikla k příležitosti stého výročí založení Československa a představuje uměleckou tvorbu mladého státu v letech 1918–1938.
  Národní galerie v Praze – Veletržní palác
  Dukelských hrdinů 47, Praha 7
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • VÝSTAVA O VZNIKU REPUBLIKY A ŽELEZNICE V PRAZE – 25.–29. 10. 2018
  V době vrcholících oslav ve dnech 25.–29. října bude ve Vládním salonku na hlavním nádraží nainstalována výstava o vzniku republiky a železnice v Praze. Salonek bude v těchto dnech volně přístupných pro veřejnost, a to v pracovní dny 25., 26. a 29. října od 12.00 do 18.00 a o víkendu 27. a 28. října od 9.00 do 18.00
  České dráhy
  Wilsonova 300, Praha 2
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • PRAŽSKÁ MUZEA 1918–2018 – VSTUP ZDARMA NEBO ZA SYMBOLICKÝ POPLATEK – 27.–28. 10. 2018
  V rámci oslav 100. výročí založení Československa pro vás pražská muzea a galerie připravily během víkendu 27.–28. října 2018 vstup zdarma či za symbolické vstupné a doprovodné programy. Muzeum hl. m. Prahy vystupuje jako ideový vůdce akce, jež sjednocuje pražská muzea, a připojuje se tak s nimi k oslavě výročí 100 let vzniku první republiky. Pražská muzea jsou hlavními propagátory a lektory historie českého hlavního   města, které často hrálo hlavní roli v důležitých meznících českých, ale i československých dějin. Období před vznikem první Československé republiky je i dobou zvyšujícího se zájmu o českou historii, tudíž i Muzeum hl. m. Prahy datuje svůj vznik právě do doby vlasteneckého 19. století, které vyvrcholilo 28. října 1918. Proto se Muzeum hl. m. Prahy rozhodlo oslovit a sjednotit ostatní pražská muzea v rámci speciální víkendové akce. Ta svým rozsahem důstojně odráží důležitost výročí, které si všichni budeme koncem října připomínat.
  Muzeum hl. m. Prahy pro návštěvníky během celého víkendu zdarma otevírá v běžné otevírací době tyto objekty: hlavní budova muzea Na Poříčí 52, dům U Zlatého prstenu, Podskalská celnice na Výtoni, Zámecký areál Ctěnice a pražské věže (Novomlýnská vodárenská věž, Prašná brána, Staroměstská a Malostranská mostecká věž, Petřínská rozhledna, Zrcadlové bludiště na Petříně). Zároveň se návštěvníci mohou zúčastnit doprovodných programů, které budou probíhat od rána do večera, a to po oba dva dny.
  Do akce Pražská muzea 1848–1918 se zapojila všechna pražská muzea, a rozhodla se tak oslavit československé výročí ve dnech 27. a 28. října 2018, a to vstupem zdarma do svých objektů, nebo za symbolické vstupné. V rámci víkendu budou připraveny doprovodné akce, přednášky a prohlídky.
  Pražská muzea
  Staroměstské náměstí 13, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • VIDEOMAPPING STOLETÍ „SVĚDEK DĚJIN“ NA HISTORICKOU BUDOVU NÁRODNÍHO MUZEA – 27. 10. (20.00)
  Videoprojekce na historickou budovu Národního muzea se uskuteční 27. října od 20.00 hodin a nabídne průřez československými dějinami, kterým Národní muzeum jako tichý svědek přihlíželo.
  Přijďte se podívat, jak se tato zrekonstruovaná dominanta Václavského náměstí rozzáří!
  Národní muzeum
  Václavské náměstí 1700
  Zdroj: https://www.nm.cz/poradame/akce/videomapping-stoleti-svedek-dejin-na-historickou-budovu-narodniho-muzea
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • BUBNOVÁNÍ PRO BUBNY – 16. 10. 2018 
  Akce Bubnování pro Bubny připomínající první den, kdy začaly organizované deportace židovského obyvatelstva z Prahy v roce 1941, se uskuteční na pražském nádraží Bubny v úterý 16. října od 17 hodin.
  Lidé se na bývalé nástupní stanici transportů budou moci po 77 letech od prvního pražského transportu zároveň rozloučit se stávající podobou tohoto historicky důležitého místa. V následujících letech tu totiž vyroste Památník ticha. Páté výroční vzpomínání ve formě veřejného happeningu, který má narušit ticho mlčící většiny, přijde podpořit řada osobností kulturního a společenského života, mezi nimi i Zuzana Kronerová nebo Jaroslav Bosák. Setkání, na kterém bude mimo jiné zahájen i výstavní projekt Fotbal ve století faulů, uvádí Anna Polívková.
  Nádraží Praha - Bubny
  Praha 7
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • ZELENKA FESTIVAL PRAHA – DRÁŽĎANY – 16.–20. 10. 2018
  Festival malých rozměrů, ale velkého významu, i tak lze označit festival věnovaný českému baroknímu skladateli Janu Dismasi Zelenkovi, který se uskuteční od 16. do 20. října v Praze a Drážďanech.
  Zelenka Festival Praha-Drážďany je jediným hudebním festivalem věnovaným Janu Dismasi Zelenkovi, a to jak z hlediska interpretačního, tak z hlediska muzikologického. Jan Dismas Zelenka je dnes jedním z nejznámějších českých skladatelů nejen barokní doby a budí zájem badatelů i hudebníků. Pražsko-drážďanský festival je místem, kde ožívají zapomenuté zelenkovské prameny, aby se vydaly na pouť po světových hudebních pódiích.
  Český soubor staré hudby Musica Florea pod vedením Marka Štryncla přednese 16. října v Rytířském sále Velkopřevorského paláce Zelenkova orchestrální díla. Instrumentální hudba Jana Dismase Zelenky sice není nijak početná, ale rozhodně patří mezi velmi originální části jeho tvorby. V podání souboru Musica Florea se můžeme při zahajovacím koncertě festivalu těšit na trojici skladeb, které vznikly v roce 1723 během Zelenkova pobytu v Praze. Vstupné 400 Kč, snížené 200 Kč.
  Velkopřevorský palác
  Velkopřevorské náměstí, Praha 1
  Zdroj: http://www.zelenkafestival.cz/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • SNOW FILM FEST 2018 – 17. 10.–9. 12.
  Celovečerní pásmo špičkových filmů o zimních sportech a dobrodružstvích během října až prosince zavítá do všech českých i slovenských regionů. Festival je svým rozsahem a návštěvností největší akcí svého druhu u nás.
  V programu je 6 pečlivě vybraných filmů – finalisté ze zahraničních festivalů a novinky z domácí produkce. Na své si přijdou milovníci extrémních zážitků, čerstvého prašanu, arktické divočiny i sportovní fanoušci.
  A na jaké filmy se můžete letos těšit? 
  Parta nadšenců má sen – sjet na kajaku nejseverněji položenou Grónskou řeku. Mrazivé podmínky však dělají z běžné vodácké expedice opravdu extrémní zážitek, těšte se na film Into Twin Galaxies. Kdo by nesnil o tom být digitálním nomádem, žít tam, kde se nám zachce, dělat co nás zrovna napadne, třeba objevovat nedotčené balkánské svahy jako ve filmu In Gora. Někdo radši brázdí upravené trasy, slalom, sjezd. A někdo jezdí tak rád, a tak dobře, že jsou z toho medaile na světových sportovních podnicích. Jak vypadá příprava tréninkové skupiny Ondřeje Banka, uvidíte ve filmu Kámen, Nůžky, Vagus.
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • PRAHOU KŘÍŽEM KRÁŽEM 2018 – 21. 10.
  Karlínské Spektrum DDM hl. m. Prahy připravilo na neděli 21. října již sedmý ročník stopovací hry pro rodinné týmy Prahou křížem krážem, letos s tématem „Krotitelé strašidel“.
  Letošní akce navazuje na ty předchozí především v tom, co pravidelní účastníci považují za důležité – hodnotné strávení volného času při řešení úkolů v rámci půldenní hry. Po předchozích ročnících „Záhada zmizelého obrazu“ a „Vynálezy“ se letos pedagogové Karlínského Spektra rozhodli hru odlehčit a ústřední motto hry se nebude točit kolem detektivní zápletky.
  To zásadní však zůstává. Najít a splnit dostatečné množství stanovišť ve vymezeném čase a dostat se do cíle. Důležitým prvkem hry budou samotná strašidla umístěná v herním území.
  „Během prvních 24 hodin od spuštění registrací se přihlásilo přes devadesát týmů. To je velká výzva. Jsme zavázáni ohromnému množství rodin, které se do hry přihlásily. Předchozí ročníky absolvovalo v průměru skoro šest stovek účastníků a mnozí z nich se vracejí opakovaně,“ přibližuje přípravy jeden z organizátorů Martin Kašík.
  Hra je rozdělena na dopolední a odpolední variantu, přičemž na té dopolední organizátoři očekávají týmy rodičů s kočárky a předškoláky. „V každém týmu, který se přihlásí na dopolední variantu, je povinné mít člena, který ještě nechodí do školy. Odpolední část je již naplněna, pro předškoláky však máme stále míst dostatek,“ doplňuje Jirka Tvrdoň, další z organizátorů.
  Karlínské Spektrum DDM hl. m. Prahy
  Karlínské nám. 7, Praha 8
  Zdroj: https://ddmpraha.cz/ddm/Kalendar_akci?seo=8063
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • TÝDEN KNIHOVEN 2018 – 1.–7. 10. 2018 
  Na první říjnový týden připadá Týden knihoven, celostátní akce, kterou pravidelně vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP). Téma letošního roku je lokální historie neboli Lokálka.
  Týden knihoven je mimořádnou příležitostí, jak upozornit na úlohu a přínos knihoven pro rozvoj kultury, osvěty a podporu celoživotního vzdělávání.
  Akce se koná po celém Česku. Vstupné zdarma.
  Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky
  Mariánské nám. 5, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • FESTIVAL SPISOVATELŮ PRAHA – 3.–8. 10.
  „Jsme literární festival a daří se nám přivážet do České republiky špičky světové literatury. Můžete se podívat na naše webové stránky: www.pwf.cz, na kterých najdete světové literární osobnosti.
  Již 28 let zprostředkováváme mezinárodní kulturní život. Jsme vaší kavárnou i debatním fórem. Zveme spisovatele, aby s vámi diskutovali a společně hledali odpovědi na to, co nás pálí ale i těší. Každoročně hledáme diskuzní téma. Letos jsme zvolili „Živé zlo“, jehož název v anglickém jazyce lze číst jako palindrom „Live-Evil“. Chceme, abyste nepřestali věřit v moc literatury.“ Letošními hlavními hvězdami budou například Irvine Welsh, Colson Whitehead nebo Jidi Majia.
  Klášter svaté Anežky české
  U Milosrdných 12, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • NOC VĚDCŮ V PRAZE – 5. 10.
  Tradiční akce Noc vědců proběhne na podzim na více než třech desítkách míst České republiky. Letošní výjimečný ročník proběhne v pátek 5. října. Téma Noci vědců nemůže být jiné než 100 let České vědy.
  Půdu univerzit, vědeckých pracovišť, science center i nemocnic opět navštíví veřejnost všech věkových kategorií. Připravené jsou večerní i noční workshopy, přednášky a další popularizační programy.
  Akademie věd České republiky
  Národní 23, Praha 1
  Zdroj: http://noc-vedcu.cz/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • STREET HAPPENING OF KARLÍN 2018 – 7. 10.
  Na festival "Street Happening of Karlín" letos můžete dorazit v neděli 7. října 2018. Akce proběhne od 14.00 do 20.00 na Karlínském náměstí v Praze 8 a jsou na ni zváni všichni malí i velcí hudební nadšenci. Zábava je jako vždy na 100 % zaručena a počasí objednáno dopředu. Letos jsme trochu přitvrdili, a proto festivalem nyní potěšíme především příznivce punku. Na říjnovém Street Happeningu společně přivítáme kapelu Znouzectnost, kterou není třeba dlouze představovat. Jejich hudba má nejen pořádný rytmus ale i hloubku, kterou si kapela drží už přes 30 let. Nezůstaneme ale jen u punku. Během dne můžete uslyšet našláplý mix kapely Skafandr, punk-swing pěkně od podlahy v podání Sisus Ralsis a elektroniku od Lonely Virgin Robots.
  Podobně jako v minulém roce pestrost festivalu dokreslí hudební workshopy, které jsou pro všechny účastníky podobně jako celá akce zdarma.
  Karlínské Spektrum DDM hl. m. Prahy
  Karlínské nám. 7, Praha 8
  Zdroj: https://ddmpraha.cz/ddm/Kalendar_akci?seo=8063
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • GLASS ART FESTIVAL 2018 V PRAZE – 24.–25. 9. 2018 
  Příznivci módy, šperků a umění se sejdou na dvoudenní akci Glass Art Festival, která proběhne 24.–25. září v Praze.
  Na nádvoří Kinských bude k vidění a k zakoupení nespočet šperků pocházejících z řady tuzemských uměleckých dílen. Festival bude probíhat zároveň s uznávanou společenskou akcí Prague Fashion Weekend.
  Glass Art festival
  Nádvoří Kinských, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
 • DNY ČESKÉHO PIVA 2018 – 27. 9.–1. 10.
  Dny českého piva odstartují v úterý 26. září přípitkem na Svatováclavské slavnosti a symbolickým naražením sudu vítězného ležáku v degustační soutěži České pivo 2017. Do oslav se zapojí desítky pivovarů a minipivovarů. Zúčastněné podniky nabídnou ochutnávky jubilejních piv 2017, některé také speciální pivní menu, setkání se sládky nebo prohlídky pivovarů.
  Cílem Dnů českého piva je připomenout českou pivovarskou tradici, posílit hrdost k našemu národnímu nápoji a nalákat veřejnost k oslavě přímo v hospodách a restauracích, které tvoří základ české pivní kultury. Tradici tohoto pivního svátku založil Český svaz pivovarů a sladoven v roce 2013.
  Český svaz Pivovarů a sladoven
  Lípová 15, Praha 2
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • SLAVNOSTNÍ SPUŠTĚNÍ ORLOJE – 28. 9. 2018
  Po více jak osmi měsíční opravě se v den státního svátku 28. září vrátí sochy apoštolů do Pražského orloje. Apoštolové jsou nejen opravení, ale také budou vycházet z nových okének se skleněnými vitrážemi v modré.
  Poprvé se veřejnosti představí v 18 hodin. Od 20, 21 a 22 hodin se uskuteční umělecká projekce na věž Staroměstské radnice.
  Mechanika orloje bude stejná, jako tomu bylo v 19. století – orloj bude poháněn konopnými lany navíjenými na dřevěné lanové bubny.
  Pražský orloj
  Staroměstské náměstí 1, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • PŘÍBĚH HUDBY – 100 LET – 30. 9. 2018
  Unikátní koncert mapující nejvýznamnější kapitoly 100leté historie hudby se uskuteční v Obecním domě poslední zářijový den.
  Fenomény dob připomenou výjimeční interpreti: Vojtěch Dyk, David Koller, Dagmar Pecková, Aneta Langerová, Richard Muller.
  Na pódium se při této příležitosti na skok vrátí i jedna z hvězd československé hudební scény 60. let, mluvčí Charty 77, Marta Kubišová.
  Obecní dům
  Náměstí Republiky 5, Praha 1
  Zdroj: https://spolecnestoleti.cz/cs/akce/pribeh-hudby-aneb-10-obrazu-100-let-ceskoslovenske-hudebni-historie
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • FESTIVAL PŘÍŠTÍ VLNA / NEXT WAVE – 18. 9.–1. 10. 2018 
  Jubilejní dvacátý pátý ročník festivalu …příští vlna/next wave… se bude konat na několika pražských divadelních jevištích, někdy i na neoficiálních scénách, a dokonce i v pražských ulicích.
  Opět se společně vydáme na divadelní výlety – tentokrát do Liberce a Vraného nad Vltavou.
  Letošním tématem je obraz a vybrané nebo iniciované festivalové projekty se budou vyznačovat silnou vizuální stránkou či syntézou divadla a výtvarna. Ve významném osmičkovém roku se ovšem navrátíme také k lince politického divadla. Vstupné: 100–250 Kč.
  Příští vlna z.s.
  Novovysočanská 9, Praha 9
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • MIMOŘÁDNÁ PROHLÍDKA KAPLÍ VE STAROMĚSTSKÉ RADNICI – 18. 9. (9.00–10.30)
  Tečkou za letošními oslavami bude v úterý 18. září prohlídka čtyř běžně přístupných i nepřístupných kaplí, zakončená vstupem na půdu kaple Panny Marie, prostoru, který se návštěvníkům otevře poprvé v historii.
  Ve stejný den se do této kaple po více než 73 letech vrátí původní oltář, novogotické dílo architekta Josefa Mockera, které bylo vážně poškozeno za druhé světové války. Součástí aktu bude i uložení prstě z bojiště u Zborova do kamenného podstavce oltáře.
  Staroměstská radnice
  Staroměstské náměstí 1, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • MEZINÁRODNÍ FESTIVAL ZLATÁ PRAHA 2018 – 19.–22. 9.
  Zlatá Praha je jedinečným mezinárodním festivalem prezentujícím nejlepší televizní hudební a taneční pořady a filmy všech žánrů. Prestižní mezinárodní soutěž je doplněna bohatým doprovodným programem: videotékou, workshopy, koncerty, prezentacemi televizních společností, projekcemi a setkáními s renomovanými režiséry, producenty a choreografy a jejich tvorbou.
  Pořadatelem Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha (dále jen MTF ZP) je Česká televize. Posláním festivalu je umožnit prostřednictvím soutěže, odborných setkání, promítání a videotéky širší poznání televizních, hudebních, tanečních a divadelních pořadů a filmů z celého světa.
  Svým pojetím MTF ZP podporuje mezinárodní výměnu pořadů, je místem setkání jejich tvůrců, výrobců, vysílatelů a distributorů a iniciátorem spolupráce mezi nimi. Vstupné zdarma.
  Nová scéna Národního divadla
  Národní 4, Praha 1
  Zdroj: https://www.ceskatelevize.cz/specialy/zlatapraha/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • VINOBRANÍ NA GRÉBOVCE – 21.–22. 9.
  Letošní ročník nejvýznamnějšího vinobraní v Praze proběhne 21. a 22. září. Tradiční akce Vinobraní na Grébovce láká nejen na oblíbený burčák z vlastních historických vinic, ale také na atraktivní hudební a doprovodný program.
  Podobně jako jiná města se i Praha během posledních desetiletí vrací k dávným vinařským tradicím. Jednou z obnovených vinic, kde můžete ochutnat víno přímo uprostřed místa, kde vinná réva zrála, je vinohrad Grébovka na strmých svazích Nuselského údolí. Právě tady, v blízkých Havlíčkových sadech a na náměstí Míru se koná již 12. ročník Vinobraní na Grébovce.
  Ten se letos ponese v duchu oslav 100 let české státnosti a zábavnou formou návštěvníkům připomene významné osobnosti Prahy 2, které se zapsaly do československé historie uplynulých 100 let.
  Pavilon Grébovka
  Havlíčkovy sady 2188, Praha 2
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • FENOMÉN MASARYK A JEHO VÝZNAM DNES – 13. 9. 2018 (19.00–21.00) 
  Idealizujeme si "prezidenta Osvoboditele" jako národní modlu? Nebo jej naopak přehlížíme a jeho odkaz by zasloužil větší pozornost?
  Hraný dokument Věry Chytilové a unikátní dobové záběry z Národního filmového archivu připomenou osobnost T.G.M. Pozvání k následné diskusi přijal náměstek ředitele Národního muzea a autor výstavy "Fenomén Masaryk" doc. Michal Stehlík. Vstupné zdarma.
  Knihovna Václava Havla
  Ostrovní 13, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • AUTOGRAMIÁDA OLIVIERA HERRANA – 13. 9. (19:00–21.00) 
  Slavný španělsko-francouzský spisovatel a zpěvák Olivier Herran nyní vydává, po francouzské a španělské, českou verzi své knihy Ryan a tajemství Salamandry. 13.září bude mít v Praze v muzeu alchymistů svoji autogramiádu, kde zazní jeho hudba, bude alchymistická show a poté i samotná autogramiáda. Pokud máte rádi záhady a dobrodružství a styl jako je Harry Potter, jeho kniha a hudba se vám bude určitě líbit.
  O2 aréna
  Českomoravská 17, Praha 9
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • LADRONKAFEST 2018 – 15. 9. (11:00–22.00) 
  Ladronkafest je festival volného času primárně určený dětem, mládeži a studentům, zaměřen je však i na rodiny s dětmi a širokou veřejnost.
  Tradičně se festival koná v areálu volného času Ladronka v Břevnově. Každoročně tento festival navštěvuje zhruba 18 000 návštěvníků z celé Prahy. Vzhledem k tomu, že Ladronkafest je akcí z oblasti nespecifické primární prevence, je cílem akce především nabídnout možnosti kvalitního využití volného času, podpořit zdravý životní styl dětí a mládeže.
  O pořádnou hudební nálož se postará letošní vítězka televizní pěvecké soutěže Tereza Mašková, rapper Renne Dang a nejlepší studentské kapely. Akcí vás provede energický moderátor Nasty. Vstup zdarma.
  Městská část Praha 6
  Tomanova 1, Praha 6
  Zdroj: http://www.ladronka-fest.cz/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • VINOBRANÍ NA PRAŽSKÉM HRADĚ – 15.–16. 9.
  V Královské zahradě se o víkendu 15. a 16. září 2018 uskuteční již 13. ročník Vinobraní na Pražském hradě.
  Těšit se můžete na čerstvou hroznovou šťávu právě vylisovanou na replice historického ručního lisu, pravý moravský burčák, degustaci vín v Míčovně Pražského hradu, prodejní ochutnávku kvalitních českých potravin značek Klasa a Regionální potravina.
  Vinobraní nabídne také celodenní stylový kulturní program – návštěvníkům budou po oba víkendové dny hrát, zpívat a tančit folklórní soubory z kyjovského regionu.
  V rámci Vinobraní na Pražském hradě si na své přijdou i rodiny s dětmi: připravena bude jednak naučná interaktivní soutěž s expozicí Příběh Pražského hradu a jednak vystoupení šermířské skupiny.
  Vstup od Jízdárny Pražského hradu nebo od Královského letohrádku.
  Pražský hrad, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • SVEZTE SE DOUBLEDECKEREM NAPŘÍČ KARLÍNEM – 4.–5. 9. 2018 
  Přijďte se svézt 4. a 5. září v dvoupatrovém autobuse, anebo si jen udělat ussie s tímto unikátem!
  Cože to je ta “ussie”? Přeci jedna z mnoha forem selfíček, tak jako uglie nebo dronie. Pojďte s námi při vyhlídkové jízdě slavným londýnským autobusem objevit anglicismy, bez kterých si dnešní mluvu již nedokážeme představit, ale i ty, které se v budoucnosti v našem slovníku nejspíše ustálí.
  Autobus má hlavní zastávku vedle tramvajové zastávky Křižíkova.
  Akce je pořádána jazykovou školou Channel Crossings. Jízda je zdarma.
  Channel Crossings
  Thámova 32, Praha 8
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • LETNÍ KINO NA PRAGOVCE – PŘÁTELSKÉ SETKÁNÍ NAD SPORTEM – 6. 9.
  Letní kino se ponese v duchu sportovních utkání, kdy jednotícím tématem všech třech filmů jako by nebyl nejdůležitější zápas samotný, jako je tomu ve výstavě Jana Matýska a jeho doprovodném programu.
  Přátelské setkání nad sportem/ režie: Adam Koloman Rybanský, 2017
  Nohejbal je typický český sport. Téměř na každé vesnici se každoročně konají amatérské nohejbalové turnaje, které nejsou zdaleka jen o sportu. Je sobota, krásné letní počasí a na malé vesnici právě jeden takový turnaj začíná. Hraje se nohejbal, opéká se kýta a pije se pivo. Pondělí je ještě daleko, takže se nikdo nemusí zatěžovat žádnými starostmi. Alespoň do té doby, než se na turnaji objeví romský tým Jamajky.
  Film uvede přímo režisér filmu a přidá ještě krátký bonus, kde si budete moci užít ve zpomalených záběrech estetiky českých mužných těl, vychlazené desítky a pochopitelně - “kopačáku”.
  Třetí poločas /režie: Jiří Volek
  Mára, vzorný otec dvou dětí a pracovník v továrně, neustále touží po lepším životě pro svou rodinu. Jeho úsilí však často maří jeho švagr Pája, beznadějný teenager a člen místní partičky fotbalových hooligans.
  Pojeďme společně vlakem do Ostravy/ Jiří Volek
  O2 aréna
  Českomoravská 17, Praha 9
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • MUSIC FESTIWALL V PRAZE – 7.–9. 9.
  Jedinečný koncert české kytarové superkapely, která v historii nemá obdoby. Ve speciálním koncertním setu se na jednom pódiu vystřídají mistři české kytary: Michal Pavlíček, bluesman/jazzman Roman Pokorný, progresivní star Rony Janeček a ve světě uznávaný a oceňovaný jazzman David Dorůžka.
  Poctu české kytaře složí i člen kapely Lucie, muzikant srdcem i duší David Koller. Tuto superkapelu doplní výborný frontman, multiinstrumentalista a dlouholetý zpěvák Blue Effect Honza Křížek, bluesman Luboš Andršt, frontman minus123minut Zdeněk Bína, frontman Olympic Petr Janda, rocker Miloš Dodo Doležal a legendární klasik Jiří Jirmal v doprovodu Stanislava Barka.
  V rámci programu Music Festiwallu se můžete těšit na největší český veletrh hudebních nástrojů. Hudební nástroje přiveze spousta výrobců a vystavovatelů. Veletrh bude probíhat od 7. do 9. 9. ve výstavní budově Sound Gallery od 15 do 20 hodin.
  Kytary.cz
  Mezi vodami 23, Praha 4
  Zdroj: https://www.festiwall.cz/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • WINE & ART PRAGUE 2018 – 8. 9. (11.00–18.00)
  3. ročník Festivalu WINE&ART PRAGUE 2018, konaný 8. září 2018, proběhne ve znamení oslav 100. výročí založení republiky.
  Pochůzková akce centrem Prahy (od 11 do 18 hod.), kdy je možné se sklenkou vína v ruce, a podle mapky, navštívit 15 uměleckých galerií a doslova všemi smysly si užít okamžiky spojení slasti tvarů a barev výtvarného umění, vybraných českých a moravských vín a hudby se slovem.
  Návštěvníci zakoupí voucher jako vstupenku na prohlídku všech zúčastněných výtvarných galerií, které podle programu zprostředkují komentované prohlídky expozic, setkaní s vystavujícími autory či doprovodná hudební vystoupení. V každé galerii budou probíhat degustace vín vedené zástupci vinařství a bude možné i vybraná vína objednat.
  Vybrané galerie
  Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • PRAŽSKÝ FESTIVAL NEZÁVISLÝCH FILMŮ – 5.–7. 8. 2018 
  Pražský festival nezávislých filmů (Prague Independent Film Festival – PIFF) otevírá potřetí své dveře 3. srpna. Během 4 dnů budou moci návštěvníci a obyvatelé Prahy zhlédnout to nejlepší ze světa moderní kinematografie.
  Festival bude zahájen nezávislým americkým snímkem „I May Regret“, jehož režie se ujal Graham Streeter, oceňovaný režisér a kameraman z Los Angeles. Jedná se o napínavé drama o komplexních vztazích mezi postarší dámou a její zdravotní sestrou. Graham Streeter plánuje svůj další film natočit v řadě evropských měst, včetně Prahy a zve všechny, kteří mají zájem pracovat na jeho dalším filmu, aby se s ním potkali před samotnou projekcí „I May Regret“.
  Dále festival uvede snímky „Ivanov“, „Octav“ a „The Ballad of a Righteous Merchant”.
  Na festivalu bude k dispozici široký výběr krátkometrážních filmů a hudebních klipů.
  Kino Lucerna
  Vodičkova 36, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • PRAGUE PRIDE 2018 – 6.–12. 8. 2018
  K pražskému létu neodmyslitelně patří festival Prague Pride zaměřený na gay, lesbickou, bisexuální a transgender tematiku. Je akcí nejen pro LGBT komunitu, ale i pro širokou veřejnost.
  Festival Prague Pride letos vstupuje již do 8. ročníku. V týdnu od 6. do 12. srpna v Praze nabídne kulturní akce, diskuse, sport, duchovní akce a samozřejmě sobotní duhový průvod Prahou. Přiveze řadu zahraničních hostů z umělecké i lidskoprávní oblasti. Těšit se můžete například na Heather Small z populárních M People, která vystoupí v pátek 10. srpna v rámci hudební show Dance Divas. 
  Program LGBT festivalu opět představí přes stovku akcí. Vrcholem Prague Pride bude tradičně průvod Prahou v sobotu 11. srpna, který vyjde z Václavského náměstí ve 12.30 směrem do Letenských sadů, kde se bude konat hudební odpoledne se třemi stagemi a jarmarkem neziskových organizací. V neděli vše zakončí oblíbený Pride Piknik na Střeleckém ostrově. 
  Užijte si cestu na jarní hrnčířské slavnosti stylovou parní lokomotivou jako za časů Ferdinanda Zdenka, 10. knížete z Lobkowicz! Vlak vyjíždí z nádraží Praha Braník v sobotu 21. dubna v 8.50 a ze zámku odjíždí v 17.09. Ať už přijedete parní lokomotivou nebo jiným vlakem Českých drah, při předložení jízdenky získáte 30% slevu na vstupné. 
  Prague Pride o.s.
  Rybná 24, Praha 1
  Zdroj: https://www.praguepride.com/cs/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • LETNÍ TÝDENNÍ WORKSHOP METODY JACQUES LECOQ – 6.–11. 8. 2018
  Připravili jsme pro vás týdenní praktickou dílnu metody Jacques Lecoq OD INSPIRACE K TVORBĚ.Workshop metodou, jež akcentuje hru a tvorbu, je určen jak neprofesionálům, tak profesionálům. Pomůže uvolnit stereotyp hereckého projevu, posune hranice fyzických možností.
  Budilova divadelní škola jako jediná v ČR a na Slovensku aplikuje výuku metodou Jacques Lecoq.
  Metoda zaměstnává tělo jako první element, který se ztotožňuje se vším, co se hýbe – v životě i v divadle. Výuka aplikuje základní zákony pohybu pro dramatickou tvorbu a hereckou interpretaci. Zkoumá divadelní styly ustálené v historii divadla a přetváří je do vnímání současného života. Výuka se stává žákům živou oporou – která přesahuje formy – v souladu s neustálým rytmem života.
  Po absolvování našeho týdenního workshopu můžete obdržet výstupní doporučení k dalšímu studiu metody Jacques Lecoq u nás i v zahraničí! Cena: 4800 Kč.
  Kavárna Citadela
  Klimentská 16, Praha 1
  Zdroj: http://www.budil.cz/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • LETNÍ LETNÁ – MEZINÁRODNÍ FESTIVAL NOVÉHO CIRKUSU A DIVADLA – 15. 8.–2. 9. 2018 (10.00–18.00)
  Letní Letná – festival nového cirkusu, divadla, hudby a vizuálního umění přiváží do Prahy ty nejlepší soubory z celého světa. Letos se festival bude odehrávat od 15. 8. do 2. 9. 2018 v Letenských sadech a nabídne zahraniční i domácí soubory nového cirkusu, pohybového divadla či klaunerie, dětská představení i posezení v příjemné kavárně, která se každý večer změní v pulzující bar. Těšit se můžete na, českému publiku již známý, francouzský soubor Akoreacro, který přiveze do Prahy svou novinku "Dans ton cœur". Představení kombinuje akrobacii, humor, pouťovou poetiku a živou hudbu. Dále se můžete těšit na francouzský soubor Bêtes de foire – petit theatre de gestes, který ve svém malém rodinném šapitó kombinuje klaunskou komiku, žonglování, kouzla i loutky, soubor Baro d’Evel Cirk Cie s představením Bestias nebo Cirque Inextremiste s novým představením Extensions.
  Hlavní festivalové městečko s cirkusovými stany a občerstvením najdete v Letenských sadech. Každý den tu na diváky čekají divadelní představení, kabarety, hudební vystoupení, výtvarné dílny a další kreativní aktivity – a to vše v letní a příjemné, až starosvětské cirkusové atmosféře.
  Letenské sady, Praha 7
  Zdroj: http://www.letniletna.cz/2018/
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • LETNÍ SLAVNOSTI STARÉ HUDBY 2018 – 10. 7.–8. 8. 
  Letošní 19. ročník Letních slavností staré hudby nese podtitul „Mediterraneo“ a nabídne sedm fascinujících hudebních cest po krajích, kde olivovníky lemují mořské břehy a kde jsou uloženy kořeny dávných kultur, které spoluvytvářely a ovlivňovaly nejrůznější evropské tradice a historii.
  Zahraniční i naši špičkoví sólisté a soubory připomenou, že mýty a bájné příběhy ze Středomoří byly odedávna inspirací skladatelům a básníkům. Zvlášť silný byl tento vliv v období renesance či baroka, kdy také u středozemních břehů od Španělska přes Itálii až po Orient vznikala celá řada hudebních forem a stylů, které pak přejímali skladatelé napříč Evropou.
  Program slavnostně otevře v úterý 10. července v Divadle na Vinohradech koncert s názvem Královny Středomoří. Pohnuté osudy krásných hrdinek starověkých bájí, ztvárněné v barokních operách J.-B. Lullyho, J.-Ph. Rameaua, J.-M. Leclaira a jubilanta F. Couperina (letos uplyne 350 let od jeho narození), vyzpívá svým uhrančivým sopránem přední francouzská pěvkyně Véronique Gens, již doprovodí výtečný soubor Les Ambassadeurs v čele s flétnistou Alexisem Kossenkem.
  Letní slavnosti staré hudby
  Štěpánská 47, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • FRANCOUZSKÝ TRH NA KAMPĚ – LE MARCHÉ DU 14 JULLIET – 11.–15. 7. 2018
  Ve dnech od 11.–15. července se náměstí Na Kampě opět promění v pulzující francouzskou čtvrť, která milovníkům jídla zprostředkuje neobyčejný gurmánský a kulturní zážitek. Malebné náměstí pod Karlovým mostem se stane dějištěm Francouzských trhů a návštěvníci se mohou těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně a výtečné víno.
  Trhy návštěvníkům nabízejí možnost ochutnat a zakoupit zajímavé a nevšední produkty. Najdete zde širokou nabídku sýrů, klobásek, paštik, oliv a olivového oleje, vína a sladkostí v podobě zmrzliny či francouzských palačinek a řadu dalších produktů jako např. výrobky z levandule.
  Zážitky budou umocněny poslechem francouzských melodií a živých vystoupení. Vstupné zdarma.
  Kazak Communications
  Na Kampě, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • ALFONS MUCHA – SLOVANSKÁ EPOPEJ V PRAZE – 15. 7.–31. 10.
  Při příležitosti oslav stého výročí od založení Československa bude v Obecním domě v Praze k vidění výběr obrazů Muchovy Slovanské Epopeje. Výstava bude otevřena cca od poloviny července do konce října 2018, ovšem přesné datum zahájení a ukončení zatím není známo.
  Slovanská epopej je cyklus velkoformátových obrazů, kterým chtěl Alfons Mucha shrnout dějiny Čechů a dalších slovanských národů. Mucha jej po dokončení věnoval městu Praze, která měla pro tento monumentální cyklus vystavět samostatné a důstojné místo. Slovanská epopej jednoznačně patří mezi největší kulturní klenoty České republiky, a proto byla zařazena do projektu 7 divů Česka v kategorii Umění a kultura.
  Obecní dům
  Nám. Republiky, Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • MEZINÁRODNÍ FESTIVAL POULIČNÍHO DIVADLA ZA DVEŘMI – 16.–20. 7.
  Desátý ročník letního festivalu pouličního divadla bude opět probíhat v areálu Výstaviště Praha a zřejmě také v centru města (informace budou upřesňovány v průběhu roku). Jako každý rok se bude lítat ve vzduchu, tančit na chůdách, zpívat a muzicírovat!
  Ve večerních hodinách po posledních divadelních blocích nebude chybět ani hudební doprovodný program.
  Vstup na festival je zdarma.
  ART PROM s.r.o.
  Sokolovská 10, Praha 8
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • PRAŽSKÉ FOLKLORNÍ DNY 2018 – 19.–22. 7.
  12. ročník tradičního folklorního festivalu je největší lidovou taneční akcí ve střední Evropě.
  Festival je otevřen pro amatérské folklorní soubory všech typů – pěvecké a taneční skupiny s živou či reprodukovanou hudbou, ale i mažoretky, skupiny v historických vojenských kostýmech, pochodující kapely, karnevalové skupiny a mnohé další.
  Vystoupení budou probíhat na pódiích v centru města. Akce se zúčastní přes 60 tanečních souborů ze zemí Evropy, Asie a Jižní Ameriky. Celkem v Praze vystoupí přes 1700 zpěváků, tanečníků a hudebníků. Vystoupení souborů se uskuteční na venkovních pódiích v centru Prahy (Alšovo nábřeží před Rudolfinem, Hradčanské náměstí a náměstí Republiky).
  Praha
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • EUROBASKET EUROPE IN PRAGUE – 25. 6.–1. 7. 
  Globasket Europe je první událostí svého druhu, která se odehraje v Praze. Soutěže se zúčastní týmy z více než 22 zemí světa.
  Globasket kombinuje basketbal, tréninky, odborné vedení coache a turismus. Na turnaji bude 96 týmů. Soutěží se v kategorii U11 a U12, zvlášť chlapecké a dívčí týmy.
  ČVUT – sportovní centru
  Pod Juliskou 4, Praha 6
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI V PRAZE – 26. 6.–7. 9. 2018
  Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší divadelní přehlídkou pod širým nebem v Evropě zaměřenou na uvádění děl Williama Shakespeara.
  Hlavní festivalovou novinkou je komedie Dobrý konec všechno spraví. Méně známý shakespearovský titul  je něžně melancholická komedie plná dobrodružství, lásky a zázraků. Představení láká na hvězdné obsazení, v hlavních rolích uvidíte Annu Fialovou, jednu z nejvýraznějších hereček nejmladší generace, vedle které zazáří zvučná jména jako Ondřej Pavelka, Martin Dejdar, Jan Vlasák nebo David Novotný. V jedné z hlavních rolí se objeví i talentovaný brněnský herec Martin Siničák. Komedii režíruje legenda českého divadla, Jan Antonín Pitínský, několikanásobný držitel ceny Alfréda Radoka. Hudbu k představení zkomponoval Vladimír Franz, scénu navrhl Jan Štěpánek a kostýmy Jana Preková. Dobrý konec všechno zpraví má mezi Shakespearovými hrami výjimečné postavení, je to jedno z jeho rozloučení se žánrem komedie. V této hořké komedii hraje klíčovou roli tzv. postelový trik – promyšlený svůdcovský plán dopadne úplně jinak, než byl původně zamýšlen. Vstupné 200–990 Kč.
  Nejvyšším purkrabství Pražského hradu a nádvoří Hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí 13
  Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • VODA JE ŽIVOT – VODA, ZELEŇ VE MĚSTĚ – 27. 6. (9.00–18.00)
  Zveme vás všechny na akci Voda je život do parku Stromovka. 
  Akce je určena pro školní kolektivy (dopoledne) i pro širokou veřejnost (odpoledne).
  Čekají vás dvě komentované prohlídky Stromovky ZDARMA (10:30 a 14:00 h), zábavné hry o ceny, divadélka pro děti a celým dnem nás bude provázet moderátor Olda Burda! Během akce budou probíhat workshopy (např. s bublinářem Václavem Strasserem), prezentace různých přírodních jevů, koloběhu vody v přírodě nebo o tom, jak vodu šetřit a jak s ní řádně hospodařit.
  A co víc – celý den bude možné si ZDARMA prohlédnout Maroldovo panoráma.
  Hostivařská přehrada
  K Jezeru 1, Praha 10
  Zdroj: kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • ODJEZD PREZIDENTSKÉHO VLAKU – 28. 6. 2018 (9.45)
  Dne 28. června 2018 vyrazí na svou neopakovatelnou jízdu po České a Slovenské republice speciální „Prezidentský vlak“, který Národní technické muzeum připravilo ve spolupráci s Národním dopravcem Českými drahami a se Železnicemi Slovenské republiky.
  Vlak bude složen ze železničních vozů, které v různých etapách sloužily československým prezidentům. Zprovozněním historického „Prezidentského vlaku“ se Národní technické muzeum a České dráhy připojují k oslavám 100. výročí založení Československé republiky.
  Vlak na svou dvouměsíční pouť vyjede ve čtvrtek 28. června v 10 hodin z Masarykova nádraží v Praze.
  Cena zdarma.
  Národní technické muzeum
  Havlíčkova 2, Masarykovo nádraží, Praha 1
  Zdroj: http://www.ntm.cz/vlak_NTM_oteviraci_doba
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   
 • PRAGUE PROMS 2018 – MEZINÁRODNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL –19. 6.–19. 7. 
  V pořadí již čtrnáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms, který pořádá Český národní symfonický orchestr, proběhne letos v termínu 19. 6.–19. 7.
  Festival doplňuje letní Prahu sérií kvalitních koncertů, které berou v úvahu roční dobu, naladění obyvatel i turistů.
  Slavnostní mše Messa di Gloria zahájí 19. června 14. ročník mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms. V jeho rámci vystoupí oscarový skladatel Ennio Morricone, pianista Chick Corea nebo zpěváci Kurt Elling a Monica Manciniová. Přehlídku klasické, jazzové a filmové hudby uzavře 19. července tradiční Hollywoodská noc. Vstupenky od 400 Kč.
  Divadlo Hybernia
  Praha 1
  Zdroj: Kudy z nudy
  Zpracovala: Štěpánka Friedrichová
   

Také by vás mohlo zajímat:

 • Zachraňujeme korely chocholaté

  VÍCE INFORMACÍ
 • Krmení mangusty trpasličí

  VÍCE INFORMACÍ
 • Výuka do 1. 11. jen distančně

  VÍCE INFORMACÍ
 • Zahradnické okénko

  VÍCE INFORMACÍ
 • Divadelní soubor Opona doplňuje členy!

  VÍCE INFORMACÍ