DDM hl. m. Prahy
Stadion mládeže
Fakultní zařízení Univerzity Karlovy
Stadion mládeže

Dřep – kámoš nebo strašák

Téma kolen, která jsou dřepy přetěžována, a tedy by ideálně neměla jít přes špičku prstů či dokonce by neměla jít dopředu vůbec, je velice staré. Je to takový strašák, kterého leckdy někdo, kdo je v začátcích zájmu o tréninkovou oblast, vytahuje ze skříně, aby vypadal „že ví, co je správné“. 

Na začátek by bylo dobré říci, že koleno nám jde vpřed celý den v podobě chůze a dalších  přirozených vzorů, kde když dojde k omezení v kotníku, dochází k narušení optimálního pohybového vzoru a jeho kompenzaci, což může vyústit ve zranění a v mnohé dysfunkce (viz. obrázek vlevo) .

Přirozený rozsah v dorziflexi hlezenní kosti je 20°–30°, jestliže dochází k trojflexi v kloubech a jdeme do dřepu, rozsah by se měl (v případě dostatečné mobility) ještě zvyšovat na 40° a i více. Zajímavé může být pro mnohé, že před 2. světovou válkou, se běžně prováděly dřepy na špičkách (viz obrázek vpravo). To měli tenkrát všichni zničená kolena?

Náš kotník je poměrně stabilní spoj, který je však náchylný k nepohyblivosti a tuhnutí. Kotník je třeba udržovat pohyblivý/mobilní. Jak totiž kotník ztratí svou pohyblivost, tak to má vše podstatný vliv na celé tělo. Často se to stává ze sedavého způsobu života, zraněním, nošením vysokých podpatků, naší omezenou činností bez pohybu do větších  rozsahů či nedostatkem pohybu nebo naopak přetěžováním bez dostatečné před přípravy vhodného nastavení silového a kondičního tréninku. Často to může způsobit, že tyto svaly ztuhnou.

Právě i pro dřep je velice nutné, aby kotník byl pohyblivý, jinak dochází k mnoha dysfunkcím. Když vše vyřešíme tím, že tedy raději nebudeme dřepovat hluboko, ale jen omezeně či nás napadne něco tak hloupého, jako že kolena nenecháme pohybovat se dopředu vůbec, tak už tady v počátku ohrožujeme celé tělo nabouráváním celých pohybových vzorů nutných pro naše denní činnosti, a to nemluvě o specifickém sportovním výkonu.

Tedy tím, že řekneme, že kolena nesmí dopředu při pohybovém vzoru/dřepu, kdy ostatně musí jít dopředu, tak si vše vybere svou daň jinde na těle. Na samotném počátku je třeba říci, že dřep, kde by kolena byla na místě a nešla vůbec dopředu, v podstatě ani neexistuje v žádném z tradičně oficiálně respektovaných vzorů dřepů. Ano, jistě, není jeden druh dřepu, a to je třeba brát v potaz. Mechanika pohybu je rozdílná především dle toho, kam umístíte zátěž. Kloubní páky se následně musí také upravit i dle antropometrických měřítek a schopností. 

Takže, musí jít naše kolena ve dřepu dopředu? Na tuto otázku si odpovíme v příštím článku.

 

Také by vás mohlo zajímat:

 • Rezofonická kytara, hra pomocí slide

  VÍCE INFORMACÍ
 • Roztančené Spektrum 2020

  VÍCE INFORMACÍ
 • Základní prvky baletu: Demi plie, Rellevé, Grand plie

  VÍCE INFORMACÍ
 • Odměny z bodového systému

  VÍCE INFORMACÍ
 • Klientské účty a přihlašování do kroužků

  VÍCE INFORMACÍ