Lednové číslo Zahradnických listů

Co nového ve skleníku a na zahradě

V našem skleníku se již některé rostliny bohatě připravují na kvetení, určitě vás s nimi později seznámíme. V současné době zde ale můžete vidět např. krásnou chladnomilnou orchidej Zygopetalum (chomoutovka), která má příjemnou vanilkovou vůni. Její květy vydrží velmi dlouho. Pochází z Jižní Ameriky.

Postupně také nakvétá všem velmi známá a v současné době nejvíce pěstovaná orchidej Phalaenopsis (můrovec). Pochází z tropické Asie. Její semena patří mezi nejmenší na světě (1 g obsahuje asi milión semen). Snese běžnou pokojovou teplotu, není na péči náročná, jen nesnáší trvalé zamokření.

Také nám začínají kvést dvě nádherné rostliny Strelitzia reginae (strelitzie královská). Tato rostlina se pěstuje právě pro exotické květy, které ve váze vydrží velmi dlouho, nejsou ale levné. Květu se někdy říká „ptačí zobák“ či „rajský květ“. Rostlina pochází z jižní Afriky, ale hojně se s ní setkáte třeba na Madeiře a Kanárských ostrovech. Po celý rok vyžaduje hodně světla.

Letos jsme vypěstovali i nějaké pomeranče, bylo jich celkem pět, toto je ten poslední. Byly plné šťávy, a hlavně opravdu bio!

Naši návštěvníci (a především děti v kroužku) mají v oblibě zajímavé plody, které chutnají po jahodách. Máme tři velké bohatě plodící stromky, botanicky se nazývají Psidium cattleianum, ale nejznámější jsou pod názvem „jahodový strom“. Pochází z Jižní Ameriky a její pěstování je velmi jednoduché, zvládnou to i začátečníci. U nás najdete jak červenoplodou odrůdu, tak i žlutou. Obě jsou velmi chutné. Množíme je ze semínek, která začínají již klíčit, malé rostlinky budou v prodeji asi od května.

Jako každý rok najdete ve skleníku v plném květu i dvě asi sedmdesátileté statné rostliny Crassula ovata (tlustice vejčitá). Nazývá se též „strom života“. Patři mezi sukulenty, pochází z jižní Afriky.

Camellia japonica (kamélie japonská) je také v plném květu.

Krásně oranžově kvete i málo známá rostlina Sinningia bullata, která byla objevena teprve v roce 2006 v Brazílii. Rostlina tvoří krásný kaudex (ztloustlá báze stonku).

Přestože je teprve leden, tak se dá i něco objevit na naší zahradě, např. Jasminum nudiflorum (jasmín nahokvětý). Tento poléhavý keř pocházející z Tibetu dokáže rozzářit v zimě každou zahradu, kvete spolehlivě od listopadu do března. Bohužel květy nevoní. Má rád plné slunce a po odkvětu silný řez.

Toto je jen malá ochutnávka toho, co můžete u nás najít, přijďte se přesvědčit na vlastní oči.

Dlouhomladí

Na jaře 2017 byly na střediscích DDM hl. m. Prahy otevřeny kurzy pro seniory – vždy podle zaměření střediska (počítače na Stanici techniků, zahradničení na Stanici přírodovědců, cvičení na Stadionu mládeže...). V tvůrčím, komunitním prostředí bylo jen přirozené rozšířit nabídku aktivit napříč generacemi.
Převaděči
Z družiny na kroužek? Jde to i bez rodičů! Zajistíme převod vašeho dítěte ze školy do Stanice techniků.
Klub Outsider aneb I technik musí ven
Klub Outsider to jsou prázdniny uprostřed týdne. Za první měsíc jsme stihli cvrnkat kuličky na Letné, lézt po stromech i spadnout do Vltavy. Inu, čtěte ►
Bodový program
Bodový program je založen na principu sbírání bodů za využívané volnočasové a zájmové aktivity v DDM hl. m. Prahy. Jeho čerpání podporuje účastníky v dalších volnočasových aktivitách, pobytových akcích a příměstských táborech DDM hl. m. Prahy. Body lze čerpat též za reklamní předměty podporující zdravý životní styl, bezpečnost a rozvoj osobnosti.