DDM hl. m. Prahy
Stanice přírodovědců
Stanice přírodovědců

PermakulturaSlovo, které někomu neříká vůbec nic, někomu možná vytanou na mysli poučky o přírodním způsobu zahradničení. Bohužel, často drobet vytržené z kontextu. O čem skutečně je tento myšlenkový proud, který založili v Austrálii v sedmdesátých letech Bill Mollison a David Holmgren?

Jak již slovní složenina napovídá, jedná se o vizi udržitelného, permanentního hospodaření, kultury.

Nejedná se však jen o vytváření designu prostoru lidských sídel a jejích okolí za účelem získání zdravějších potravin a dalších produktů bez zátěže životního prostředí. Jedná se o odpověď na environmentální krizi pozitivistickým způsobem. To znamená, že se snažíme řešit, co chceme a můžeme sami udělat a změnit, než o tom s čím obecně nesouhlasíme a chceme změnit u druhých. Nezřídka se ekologické smýšlení omezuje k lamentováním nad ubývajícím deštným pralesem, ideálně s kávou a sušenkou z palmového oleje v ruce. To ale svět nikam neposune.

Myslet globálně, jednat lokálně. Péče o zemi, péče o lidi, spravedlivé dělení a sdílení toho, co nám země nabízí, a to i s generacemi, které přijdou po nás. Jsou to hesla, která možná znějí suše a nezáživně, ale ve skutečnosti se to dá pojmout jako spousta legrace a dobrodružství.

Osázení zapomenutého květináče na zábradlí Jiráskova mostu pod Tančícím domem květinami namísto odpadků.

Tvorba designu zahrady – péče o zahradu

Příprava oplocení pro pastvu koz a ovcí za účelem managementu chráněných stepních lokalit v Radotínském údolí projektu Pražská pastvina.

Podobné články

Bylinky a léčivé rostliny
Pěstování a využití rostlin, bylinek a léčivek, některých druhů tradiční i netradiční zeleniny a ovoce, praktické ukázky a ochutnávka – bylinky všemi smysly. S možností zasazení vlastní bylinky.
FIRST LEGO League
V sobotu 1. prosince proběhlo v Karlínském Spektru DDM hl. m. Prahy na Karlínském náměstí od 9.00 pražské kolo již třináctého ročníku celosvětové robotické a přírodovědně zaměřené soutěže FIRST LEGO League.
Pražský glóbus
Původní geografická soutěž Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy je určena žákům základních a středních škol.
Dotace MČ Praha 5
Za podpory Městské části Prahy 5 se nám daří udržovat naši zahradu, připravovat rozmanité výukové programy pro školy a pořádat tematická odpoledne pro veřejnost.
Pořiďte si chameleona!
Uvažujete-li o tom, že byste si pořídili chameleona, poradím vám, jak na to – z pohledu laika. Když jsem hledala nějakou atrakci na svůj kancelářský stůl, aby se děti na chvíli zabavily, než s jejich maminkou v klidu vyřídím přihlášku do kroužku, padl los právě na něj. Je poměrně akční, důležité je, že ve dne nespí, legračně koulí očima (každým jinak) a když je malý, tak navíc srandovně chodí.
Chemie
Od školního roku 2012/13 laboratoř chemie na Stanici přírodovědců úzce spolupracuje s Ústavem organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR v Dejvicích. Ti nejlepší mají možnost o prázdninách pracovat několik týdnů na pracovištích ÚOCHB.
Savci
Charakteristika třídy, základní systematika, ekologie, etologie a ochrana s praktickými ukázkami, prohlídkou zástupců třídy v našem areálu a odborným výkladem.
Chemie
Program v dobře vybavené chemické laboratoři k doplnění školního výkladu. Je možné domluvit náročnější experimenty.
Soutěže
Organizace původních odborných soutěží Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy – Botanická soutěž, Pražský glóbus, Foto na šňůře a Krokouš. Spolupráce při odborných soutěžích Českého zahrádkářského svazu – Mladý zahrádkář a Floristická soutěž.
Kameny v pražském metru
Vycházka několika stanicemi pražského metra. Poznávání leštěných hornin v obkladech a dlažbách zastávek. Pozorování jednotlivých minerálů a zkamenělin v leštěných horninách.