Pořiďte si chameleona!

Uvažujete-li o tom, že byste si pořídili chameleona, poradím vám, jak na to z pohledu laika. Když jsem hledala nějakou atrakci na svůj kancelářský stůl, aby se děti na chvíli zabavily, než s jejich maminkou v klidu vyřídím přihlášku do kroužku, padl los právě na něj. Je poměrně akční, důležité je, že ve dne nespí, legračně koulí očima (každým jinak) a když je malý, tak navíc srandovně chodí – nazvala bych to „váhavý krok“. Jakoby se rozmýšlel, jestli ten krok udělá, nebo ne – vysune nohu před sebe a zase ji stáhne a to je schopen několikrát zopakovat. A ta jejich nedůvěra k cestě před sebou mi byla prostě sympatická.

Ale abychom se konečně dostali k tomu podstatnému – co budete potřebovat.

Terárium

Ano, v první řadě si musíte obstarat terárium. To je takové to akvárium, ve kterém není voda. Tedy mohla by být, ale popravdě netuším, jaký je chameleon plavec, tak bych to raději nezkoušela. Za to vím, že je to poměrně zdatný šplhavec, takže potřebuje terárko spíš vysoké než široké. Pohybuje se téměř výhradně ve větvích, takže je dobré mu tam nějaké naaranžovat. Ideálně tak, aby se moc nepohybovaly. Jemu by to možná ani tak nevadilo, ale on takový padající chameleon nadělá docela hluk a to ruší při práci. A taky ty větve skřípají o sklo, když nejsou pořádně zafixované, a to už se vůbec nesoustředíte.

Na dno nasypte nějaký substrát, jednak to bude lépe vypadat (pěkně se v tom například ztratí exkrementy) a jednak se v tom bude dobře dařit rostlinám. A když už jsme u té zeleně – pokud o ni nechcete hned přijít, tak svému miláčkovi občas naservírujte něco zeleného. Nemyslím peprmintku, ale třeba zeleninu nebo ovoce (a nemusí být zelené) nebo zkuste jetel. Jeden z mých chameleonů ho miloval a chodil ho „lovit“ stejně jako cvrčky.

Povinná výbava

Co nesmí v teráriu chybět, je světlo. Ne že by chameleon byl nadšený čtenář a nechtěl si zkazit oči, ale potřebuje teplo. Je to živočich studenokrevný, takže přijímá teplo zvenku, ideálně tedy od žárovky. Pravda, jednou jsem ho zahřívala vlastním tělem, ale to bylo na venkovní akci, kam jsme s sebou světlo nevzali v domnění, že bude ten den krásně a ono nebylo.

Ke světlu doporučuji zakoupit spínací hodiny, které světlo v určitý čas vypnou a ráno ho zase zapnou. Zvlášť jestli zapomínáte tak brutálně jako já, to by se ten chudák vůbec nevyspal.

Každodenní péče

Není to až tak náročné – asi tušíte, že musí něco jíst a pít. S tím pitím pomalu, rozhodně nepořizujte pítko, není potřeba ani miska, stačí denně pokropit vodou. Či spíše orosit. Ne abyste mu tam chrstli vodu z konve! Pořiďte si rozprašovač a denně mu postříkejte terárko a zkropte i přímo jeho, bude mu to dělat dobře, zejména když se bude svlékat. Máte-li děti, kupte takové to tlakovací, to je bude bavit! Musíte nejprve zapumpovat a ono to pak stříká samo.

Ani na stravu není nijak náročný, ale pokud nejste hmyzomilci, tak tady asi končíte. Chameleon se totiž živí živými cvrčky. Mrtvého do něj nedostanete, ani kdybyste se rozkrájeli, musí ho prostě ulovit. A ono by byla i škoda připravit se o tu podívanou, když vystřelí jazyk a snaží se to ho ucvrkance zasáhnout. Podaří-li se, pak doporučuji se naopak chvíli nekoukat, protože jak ho žvýká, čouhají mu z tlamy nožičky a v horším případě i hlavička… Ty citlivější z vás ale mohu ujistit, že pro toho cvrčka je to vysvobození. Neboť ho předtím musíte obalit v prášku z vitamínů, a on si jistě představoval, že ho čeká krutý konec na rozpálené pánvi nebo tak něco.

Takže to shrneme: terárium, substrát, větve, rostliny, světlo, voda a cvrčci. Svítit přes den, kropit jednou denně, krmit obden (maličké chamíky denně). A ještě by to asi chtělo toho chameleona – doporučuji jemenského a zakoupit jej můžete třeba u nás.

Autor: Linda Rottová

Foto: Linda Rottová a Jiří Míchal

Permakultura
Víte, co je permakultura a čím se zabývá? Náš zahradník Michal Plundra to ví a snaží se to naučit i své svěřence na kroužku se stejným názvem. Přečtěte si, co na kroužku můžete zažít a třeba se budete chtít přidat (přihlásit se můžete on-line).
Dotace MČ Praha 5
Za podpory Městské části Prahy 5 se nám daří udržovat naši zahradu, připravovat rozmanité výukové programy pro školy a pořádat tematická odpoledne pro veřejnost.
Biologická olympiáda
Vědomostní soutěž pro žáky základních a středních škol se zaměřením na biologii. Soutěž vyhlašuje MŠMT. Soutěž se člení na čtyři kategorie podle stupně studia soutěžících. V každé kategorii se koná několik postupových kol. Prvním kolem je vždy školní kolo, které na škole organizuje pověřený učitel, a při němž účastníci plní praktické a teoretické úkoly podle zadání a poznávají předložené přírodniny. Nejlepší soutěžící postupují do vyššího kola. V případě kategorií pro základní školu a nižší gymnázium se konají okresní kola. U kategorie pro nejvyšší ročníky středních škol se koná ústřední kolo.
Chemie
Od školního roku 2012/13 laboratoř chemie na Stanici přírodovědců úzce spolupracuje s Ústavem organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR v Dejvicích. Ti nejlepší mají možnost o prázdninách pracovat několik týdnů na pracovištích ÚOCHB.
Co je nového ve Spektru?
Kroužky zahájí svou činnost v týdnu od 17. 9., není-li stanoveno jinak. I pro letošní rok jsme si u nás, v Karlínském Spektru, připravili několik novinek.
Soutěže
Organizace původních odborných soutěží Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy – Botanická soutěž, Pražský glóbus, Foto na šňůře a Krokouš. Spolupráce při odborných soutěžích Českého zahrádkářského svazu – Mladý zahrádkář a Floristická soutěž.
Ptáci
Charakteristika třídy, základní systematika, ekologie, etologie a ochrana s praktickými ukázkami, prohlídkou zástupců třídy v našem areálu a odborným výkladem.
Dinosauři
Vznik a vývoj života na Zemi, ukázky zkamenělin, skládání kostry dinosaura. S možností výroby sádrových odlitků a s praktickou ukázkou našich expozic.