Prosincové číslo Zahradnických listů

Kouzelné jmelí

Větvička jmelí by o Vánocích neměla chybět v žádné domácnosti. Traduje se, že jmelí přináší štěstí a ochranu před nemocemi. Aby toto fungovalo, musí být jmelí darované. A čím více bobulek jmelí bude mít, tím více štěstí přinese.

Ale co je to vlastně jmelí? Jmelí bílé (Viscum album) je stálezelený poloparazitický (rostlina sama zajišťuje fotosyntézu a hostitelskou rostlinu využívá jen jako zdroj vody a minerálních látek) keřík. Jmelí je dvoudomá rostlina, bílé plody rostou na samičích trsech, samčí trsy jsou naopak charakteristické zlatavým zbarvením lístků. Roste na listnatých či jehličnatých stromech, nejvíce na topolech, lípách, jabloních, borovicích či jedlích. Jmelí roste velice pomalu, jeden článek jmelí přirůstá jeden rok. Trsy na stromech tak můžou být až desítky let staré. Sběr jmelí je fyzicky velmi náročný, sběrači se v korunách stromů pohybují na lanech, někdy až v třicetimetrových výškách. Jmelí se využívá i v léčitelství, ale pouze lístky a větvičky, plody jsou mírně toxické.

Zajímavé je i rozmnožování jmelí. Drozd brávník a brkoslav severní polykají celé bobule a po projití jejich trávicím traktem se semena lepí na větve, kde vyklíčí. Nejdříve vytvoří takový přísavný terčík, pak kořínky a následně první listy. Tak co, už víte, koho letos o Vánocích jmelím obdarujete?

Vánoční den s techniky
Advent je již tradičně spojen s nejrůznějšími kulturními událostmi. Stanice techniků v tomto nebude výjimkou. V rámci Dne s techniky si budete moci vyzkoušet železniční i tramvajové kolejiště, zhlédnout divadelní představení či koncert žáků hudebního oddělení. Více k programu ►
Klub Outsider aneb I technik musí ven
Klub Outsider to jsou prázdniny uprostřed týdne. Za první měsíc jsme stihli cvrnkat kuličky na Letné, lézt po stromech i spadnout do Vltavy. Inu, čtěte ►
Klub Pohoda
Představujeme vám náš volnočasový klub Pohoda, jenž má funkci záchytného bodu mezi organizovaným odpoledním časem vašich dětí.
Bodový program
Bodový program je založen na principu sbírání bodů za využívané volnočasové a zájmové aktivity v DDM hl. m. Prahy. Jeho čerpání podporuje účastníky v dalších volnočasových aktivitách, pobytových akcích a příměstských táborech DDM hl. m. Prahy. Body lze čerpat též za reklamní předměty podporující zdravý životní styl, bezpečnost a rozvoj osobnosti.
Divadelní – hudební sál
Kinosál – víceúčelový sál s pódiem a projektorem
rozměry:
sálu: 4,8x12 m, pódia: 4x4,8 m, (50 míst k sezení)
cena:
250 Kč/h místnost, 50 Kč/h projektor, 100 Kč blok flipchartových papírů (25 ks)

Převaděči
Z družiny na kroužek? Jde to i bez rodičů! Zajistíme převod vašeho dítěte ze školy do Stanice techniků.