Únorové číslo Zahradnických listů

Máme nového pomocníka

Získali jsme nového zahradního pomocníka. Zatím je ještě v krabici, ale už se moc těšíme, až jej sestavíme a uvedeme do provozu. A že nevíte, co to je?

Je to plastový vícepatrový vermikompostér. Bude nám sloužit k výrobě výborného hnojiva pro naše rostlinky!

Víte, že až 40 % bioodpadu z domácností končí v popelnici? To je velká škoda. K vermikompostování potřebujete samozřejmě vermikompostér (dá se vyrobit i ze tří plastových kbelíků – návod je na internetu) a pak si do něj musíte obstarat pilné pomocníky – žížaly. Pro tento účel jsou nejlepší kalifornské žížaly (jsou příbuzné žížaly hnojní). Můžete si je zakoupit např. v občanském sdružení KOKOZA. Tento druh žížal se rychle množí a rychle roste. Aby vytvořily potřebný humus, potřebují k tomu samozřejmě krmení. Vhodné jsou zbytky zeleniny a ovoce, rozdrcené skořápky z vajec, suché pečivo, zbytky rostlin, kávová sedlina, čajové sáčky apod. Do vermikompostéru naopak nepatří mléčné výrobky, maso, tuky, kosti, čerstvý hnůj, citrusy. Vermikompostér by neměl být z důvodu přehřívání na přímém slunci, v zimě může stát třeba někde na chodbě, venku by žížaly v malém kompostéru umrzly. Nemají rády teplotu pod 7 °C, a na druhou stranu teplota nad 30 °C je pro ně zničující. Materiál uvnitř vermikompostéru by měl být stále vlhký. Správně založený kompostér nezapáchá. Humus z vermikompostéru je výborné hnojivo třeba na papriky či brambory. Také se využívá „žížalí čaj“, ten můžete z nádoby stáčet (tvoří se až po 3–6 měsících, zředěný je vynikající na pokojové rostliny). Určitě něco o našich zkušenostech s vermikompostováním někdy příště napíšeme.

Dlouhomladí

Na jaře 2017 byly na střediscích DDM hl. m. Prahy otevřeny kurzy pro seniory – vždy podle zaměření střediska (počítače na Stanici techniků, zahradničení na Stanici přírodovědců, cvičení na Stadionu mládeže...). V tvůrčím, komunitním prostředí bylo jen přirozené rozšířit nabídku aktivit napříč generacemi.
Převaděči
Z družiny na kroužek? Jde to i bez rodičů! Zajistíme převod vašeho dítěte ze školy do Stanice techniků.
Klub Pohoda
Představujeme vám náš volnočasový klub Pohoda, jenž má funkci záchytného bodu mezi organizovaným odpoledním časem vašich dětí.
Divadelní – hudební sál
Kinosál – víceúčelový sál s pódiem a projektorem
rozměry:
sálu: 4,8 x 12 m, pódia: 4 x 4,8 m, (50 míst k sezení)
cena:
250 Kč/h místnost, 50 Kč/h projektor, 100 Kč blok flipchartových papírů (25 ks)

Klub Outsider aneb I technik musí ven
Klub Outsider to jsou prázdniny uprostřed týdne. Za první měsíc jsme stihli cvrnkat kuličky na Letné, lézt po stromech i spadnout do Vltavy. Inu, čtěte ►