DDM hl. m. Prahy
Stanice přírodovědců
Stanice přírodovědců

Únorové číslo Zahradnických listůMáme nového pomocníka

Získali jsme nového zahradního pomocníka. Zatím je ještě v krabici, ale už se moc těšíme, až jej sestavíme a uvedeme do provozu. A že nevíte, co to je?

Je to plastový vícepatrový vermikompostér. Bude nám sloužit k výrobě výborného hnojiva pro naše rostlinky!

Víte, že až 40 % bioodpadu z domácností končí v popelnici? To je velká škoda. K vermikompostování potřebujete samozřejmě vermikompostér (dá se vyrobit i ze tří plastových kbelíků – návod je na internetu) a pak si do něj musíte obstarat pilné pomocníky – žížaly. Pro tento účel jsou nejlepší kalifornské žížaly (jsou příbuzné žížaly hnojní). Můžete si je zakoupit např. v občanském sdružení KOKOZA. Tento druh žížal se rychle množí a rychle roste. Aby vytvořily potřebný humus, potřebují k tomu samozřejmě krmení. Vhodné jsou zbytky zeleniny a ovoce, rozdrcené skořápky z vajec, suché pečivo, zbytky rostlin, kávová sedlina, čajové sáčky apod. Do vermikompostéru naopak nepatří mléčné výrobky, maso, tuky, kosti, čerstvý hnůj, citrusy. Vermikompostér by neměl být z důvodu přehřívání na přímém slunci, v zimě může stát třeba někde na chodbě, venku by žížaly v malém kompostéru umrzly. Nemají rády teplotu pod 7 °C, a na druhou stranu teplota nad 30 °C je pro ně zničující. Materiál uvnitř vermikompostéru by měl být stále vlhký. Správně založený kompostér nezapáchá. Humus z vermikompostéru je výborné hnojivo třeba na papriky či brambory. Také se využívá „žížalí čaj“, ten můžete z nádoby stáčet (tvoří se až po 3–6 měsících, zředěný je vynikající na pokojové rostliny). Určitě něco o našich zkušenostech s vermikompostováním někdy příště napíšeme.

Podobné články

Dlouhomladí

Na jaře 2017 byly na střediscích DDM hl. m. Prahy otevřeny kurzy pro seniory – vždy podle zaměření střediska (počítače na Stanici techniků, zahradničení na Stanici přírodovědců, cvičení na Stadionu mládeže...). V tvůrčím, komunitním prostředí bylo jen přirozené rozšířit nabídku aktivit napříč generacemi.
Převaděči
Z družiny na kroužek? Jde to i bez rodičů! Zajistíme převod vašeho dítěte ze školy do Stanice techniků.
Naše akce
Karlínské Spektrum nabízí široké spektrum akcí pro veřejnost. Na našich akcích jsou vítání předškoláci, školáci, rodiny s dětmi i senioři.
Klub Pohoda
Představujeme vám náš volnočasový klub Pohoda, jenž má funkci záchytného bodu mezi organizovaným odpoledním časem vašich dětí.
Divadelní – hudební sál
Kinosál – víceúčelový sál s pódiem a projektorem
rozměry:
sálu: 4,8 x 12 m, pódia: 4 x 4,8 m, (50 míst k sezení)
cena:
250 Kč/h místnost, 50 Kč/h projektor, 100 Kč blok flipchartových papírů (25 ks)

ZŠ A. Čermáka
Zájmová činnost Stanice techniků na ZŠ A. Čermáka. Nabídka pro školní rok 2017 / 2018
O nás
Stanice přírodovědců nabízí volnočasové aktivity pro děti a mládež se zaměřením na přírodní vědy a chovatelství. Areál se nachází za Obchodním centrem Nový Smíchov v parku Sacre Coeur.
Pět stovek závodníků v pražské Stromovce
Téměř pět stovek hřáčů, kteří přišli poměřit své síly mezi sebou ve stopovací hře Prahou křížem krážem, se sešlo v neděli 5. 11. 2017 ráno nebo po obědě před Planetáriem na pražském Výstavišti. Co celé hře předcházelo a jak si účastníci vedli?
Klub Outsider aneb I technik musí ven
Klub Outsider to jsou prázdniny uprostřed týdne. Za první měsíc jsme stihli cvrnkat kuličky na Letné, lézt po stromech i spadnout do Vltavy. Inu, čtěte ►