DDM hl. m. Prahy
Stanice přírodovědců
Stanice přírodovědců

Dubnové číslo Zahradnických listůZahradnické listy si můžete obstarat v naší recepci či si pro ně zajít do skleníku. V dubnovém čísle se můžete např. dozvědět něco o známém broukovi a jeho ponravách. Jako malý dárek najdete v dubnovém výtisku Zahradnických listů semínka a poprvé také naučné kartičky o léčivých rostlinách, které budou i nadále součástí každého nového výtisku. 

Copak to máte v kompostu?

Také nacházíte na zahradě v kompostu v hojném počtu tyto larvy? Jedná se o ponravy zlatohlávka zlatého. Tento brouk s krásnými kovově zelenými krovkami obývá naše zahrady, kde vyhledává slunečná místa. Je výborný letec a létá se zavřenými krovkami. Živí se přezrálým ovocem, nektarem z květů či květy samotnými. Jako všichni brouci prochází složitým vývojem s proměnou dokonalou. Dospělí zlatohlávci vylétávají na konci jara, páří se a poté samičky nakladou vajíčka do hnijícího organického materiálu (trouchnivějící dřevo, tlející listí, hnojiště či kompost) a uhynou. Z vajíček se líhnou larvy, které se tímto organickým materiálem živí a v kterém též přezimují. Larva se během svého vývoje dvakrát svlékne, aby mohla narůst do větších rozměrů. Tvar jejího měkkého těla připomíná písmeno C, má malou hlavu i končetiny a docela velká kusadla. Ke konci třetího, posledního larválního stadia přestane přijímat potravu a z okolního materiálu si postaví kokon, kde se larva promění v kuklu a následně v dospělého jedince.

Lidé často larvy zlatohlávků z neznalosti ničí, domnívají se, že jim na zahradě škodí. Larvy ale v žádném případě nepoškozují podzemní části rostlin, a proto si zaslouží naši ochranu. Za odměnu se pak můžeme těšit z přítomnosti těchto krásných brouků na naší zahradě a pozorovat jejich nádherné zbarvení.

 

 

 

Zajímavost

Zlatohlávkovitých brouků je celosvětově známo asi 3600 druhů, v České republice až 16 druhů.

 

Autor: Alena Žbirková

Podobné články

PaVěda
Baví vaše dítě zkoušet experimentovat nebo sestavovat roboty z čehokoli, co najde doma? Právě pro vás otevíráme nové badatelské kroužky PaVěda – Parádní Věda, které startují od září v DDM hl. m. Prahy a jsou určeny dětem již od pěti let. Parádní věda probíhá ve Stanici techniků, Stanici přírodovědců a v Karlínském Spektru DDM hl. m. Prahy, a to ve dvou úrovních – PaVěda 1
Naše akce
Karlínské Spektrum nabízí široké spektrum akcí pro veřejnost. Na našich akcích jsou vítání předškoláci, školáci, rodiny s dětmi i senioři.
ZŠ A. Čermáka
Zájmová činnost Stanice techniků na ZŠ A. Čermáka. Nabídka pro školní rok 2017 / 2018
Dotace MČ Praha 5
Za podpory Městské části Prahy 5 se nám daří udržovat naši zahradu, připravovat rozmanité výukové programy pro školy a pořádat tematická odpoledne pro veřejnost.
O nás
Stanice přírodovědců nabízí volnočasové aktivity pro děti a mládež se zaměřením na přírodní vědy a chovatelství. Areál se nachází za Obchodním centrem Nový Smíchov v parku Sacre Coeur.
Komentovaná prohlídka Stanice přírodovědců
Exkurze v areálu s odborným výkladem přizpůsobeným věku a zájmu skupiny. K vidění jsou expozice ve skleníku, tropickém teráriu, venkovní výběhy a klubovny s drobnými savci, ptáky a klubovna teraristiky.
Výstava Tajuplné ostrovy
Výstava zahájena! Zajímá-li vás fauna a flóra exotických ostrovů, přijďte kdykoli v době od 9 do 18 h. Výstava bude trvat do neděle 29. 4.