DDM hl. m. Prahy
Stanice přírodovědců
Stanice přírodovědců
přihlášení (kroužky, tábory)

Vítejte v Zahradnických listechZahradnické listy si můžete obstarat v naší recepci či si pro ně zajít do skleníku. V lednovém čísle se můžete dozvědět např. něco o begoniích neboli voskovkách:

Co jsme vyseli ve skleníku

Je sice zima, ale to ve skleníku neplatí. Již v lednu začínáme s výsevy. Náš první letošní výsev patří velmi známé rostlince begonii stálokvěté (Begonia semperflorens). Budete ji spíše znát pod lidovými názvy jako voskovka či ledovka. Pochází z Brazílie, u nás se pěstuje jako letnička, která bohatě kvete od května až do prvních mrazů. Hodí se jak na slunce, tak do polostínu, je velmi nenáročná, pouze nesnáší přemokření a vápník v půdě. Často je k vidění v zámeckých zahradách v ornamentálních záhonech. Kvete bíle, červeně, růžově, jejich voskové listy mohou mít zelenou či červenou barvu.

Zajímavost

Begonie stálokvěté mají velice drobná semínka jako prach. V jednom gramu osiva je 80.000 semen. Z 10 gramů by tedy mohlo být osázeno voskovkami až 750 fotbalových hřišť. Při výsevu musíte dávat opravdu pozor, jelikož semínka skoro nevidíte. Opatrně si je nasypeme na malý bílý papírek a pohybem ruky se snažíme rovnoměrně semínka rozmístit na povrch výsevního substrátu. Poté semínka přimáčkneme, porosíme, výsevní misku přikryjeme sklem a pak už jen čekáme na první malinkaté „voskovičky“. Sami se můžete při návštěvě našeho skleníku na konci ledna přesvědčit, jak malinkaté budou, rádi vám je ukážeme.

 

 

Podobné články

Komentovaná prohlídka Stanice přírodovědců
Exkurze v areálu s odborným výkladem přizpůsobeným věku a zájmu skupiny. K vidění jsou expozice ve skleníku, tropickém teráriu, venkovní výběhy a klubovny s drobnými savci, ptáky a klubovna teraristiky.
Naše akce
Karlínské Spektrum nabízí široké spektrum akcí pro veřejnost. Na našich akcích jsou vítání předškoláci, školáci, rodiny s dětmi i senioři.
ZŠ A. Čermáka
Zájmová činnost Stanice techniků na ZŠ A. Čermáka. Nabídka pro školní rok 2017 / 2018
Dotace MČ Praha 5
Za podpory Městské části Prahy 5 se nám daří udržovat naši zahradu, připravovat rozmanité výukové programy pro školy a pořádat tematická odpoledne pro veřejnost.
O nás
Stanice přírodovědců nabízí volnočasové aktivity pro děti a mládež se zaměřením na přírodní vědy a chovatelství. Areál se nachází za Obchodním centrem Nový Smíchov v parku Sacre Coeur.
PaVěda
Baví vaše dítě zkoušet experimentovat nebo sestavovat roboty z čehokoli, co najde doma? Právě pro vás otevíráme nové badatelské kroužky PaVěda – Parádní Věda, které startují od září v DDM hl. m. Prahy a jsou určeny dětem již od pěti let. Parádní věda probíhá ve Stanici techniků, Stanici přírodovědců a v Karlínském Spektru DDM hl. m. Prahy, a to ve dvou úrovních – PaVěda 1
Masopust pohledem biologa
Masopust u nás proběhne v úterý 30. ledna od 15 do 18 h a to formou představení zajímavostí ze světa biologie. Můžete se těšit na spoustu aktivit i informací a pod mikroskopem uvidíte kvasinky nebo klíčící semena. Vstup 20 Kč.