DDM hl. m. Prahy
Stanice přírodovědců
Stanice přírodovědců

Zahrádka v lahvi

Zahrádka v lahvi

Nebaví vás už zalévat květiny? Tak si vytvořte zahrádku v lahvi a máte vyhráno! Takový nápad měl i David Latimer z Velké Británie, který v roce 1960 jen tak ze zvědavosti zasadil rostlinku tradescantie do skleněného demižonu se zátkou. Naposledy demižon otevřel v roce 1972, aby rostlině dodal trochu vláhy. Je to neuvěřitelné, ale od té doby již demižon nikdy neotevřel, rostlinu nezalil a ani ji nijak neprotrhával. Rostlině se přesto daří dobře a stále roste. Je to příklad dokonalého soběstačného ekosystému a úžasný příklad toho, jakým způsobem je rostlina schopná se obnovovat.

A jak je to možné? Rostlina i zem stále odpařuje vodu, která pak stéká znovu do půdy. Zároveň odumřelé listy při rozkladu produkují oxid uhličitý nutný k výživě rostlin.

Je mnoho způsobů, jak si zahrádku v lahvi vytvořit. Můžete použít jakoukoliv skleněnou nádobu (třeba zavařovačku). Pokud si chcete opravdu pohrát, opatřete si lahev s úzkým hrdlem. Opatrně nasypte na dno štěrk či kamínky a zeminu smíchanou s pískem. Celé to zavlažte a můžete začít se sázením. Pomocí klacíku vkládejte do lahve malé rostlinky a poté je zkuste trochu zatlačit do zeminy. Nakonec lahev zevnitř očistěte, na to můžete použít nějaký silnější drát, na jehož konci připevníte gumičkou hadřík.

Co se týká rostlinek, máte jich na výběr opravdu mnoho. Jsou to např. malé kapradiny (velmi vhodný je netík), masožravé rostliny (na obrázku jsou v lahvi rosnatky), pepřince, barevné fittonie (na obrázku), plazivé fíkusy s malými listy apod. Můžete doplnit i mechy, vypadají moc pěkně. Hodně štěstí i zábavy při tvorbě!

Také by vás mohlo zajímat:

 • Divadelní soubor Opona doplňuje členy!

  VÍCE INFORMACÍ
 • DRAMEC otevřen novým zájemcům o dramaťák a divadlo

  VÍCE INFORMACÍ
 • Adventní zastavení – tradiční vystoupení dětí z našich kroužků

  VÍCE INFORMACÍ
 • Vánoční provoz Klubu Klamovka

  VÍCE INFORMACÍ
 • Volné místo v Ateliéru Kopretina

  VÍCE INFORMACÍ