DDM hl. m. Prahy
Stanice přírodovědců
Stanice přírodovědců

Smolíček se loučí

S kým? S vámi, se Stanicí přírodovědců a hlavně s námi, svými vychovateli, Lindou a Honzou, protože na konci března přechází do výcviku. A kdo je vlastně Smolíček? To je to chlupaté torpédo, které jste potkávali na chodbě, v zahradě a děti pak i na kroužcích. Buď kolem vás prosvištěl, anebo se vás snažil umazlit k smrti. 

Smolíček je zlatý retriever, jehož čeká dráha asistenčního psa, na kterou ho připravuje organizace s názvem Pestrá. Tahle práce zahrnuje přinášení věcí, otevírání a zavírání dveří, rozsvícení a zhasnutí světla, pomoc s oblékáním a svlékáním, canisterapii atd. U dítěte pak pejsek funguje i jako motivace k práci, procvičování svalů a při „povelování“ také k logopedii. Tohle všechno Smolík ještě neumí, to se naučí až u trenéra ve výcviku.

Naším úkolem bylo ho během zhruba roku a půl naučit slušnému vychování – tedy zvládání pohybu mezi lidmi, ve městě, hromadné dopravě, obchodních centrech, ale třeba i v kině nebo v restauraci. Učíme ho přijít na zavolání (jistě jste mne někdy slyšeli v zahradě hulákat „Smooolííí“), hrát si se psy (v tom nám pomáhal např. i kroužek Kynologie, který Honza vede s další milovnicí psů Vandou), a naopak nevšímat si psů (a lidí) když pracuje, tzn. má vestu (s nápisem „pes ve výcviku“) a spoustu dalšího. Znamená to, že takový pes musí být téměř nepřetržitě s vámi – žije s vámi v bytě, doprovází vás do práce, chodí s vámi nakupovat apod. Neustále se mu věnujete, usměrňujete, odměňujete pamlsky, vymýšlíte hry a mazlíte, mazlíte, mazlíte. Takže jistě chápete, proč vraždím pohledem, když zaslechnu, že „ten pes je chudák“, protože musí poslouchat. Zatímco pes těchto lidí je většinou celý den zavřený doma sám…

Naštěstí ale převažuje každodenní chvála od kolemjdoucích a spolucestujících – zpočátku redukovaná na „ten blouček je ale loztomiloučkej“. A vy neustále trpělivě vysvětlujete – co je to za pejska, proč to dělá, jak dlouho to trvá a hlavně „jak ho proboha můžete potom dát pryč???“ No jak? Těžko! Ale jde to. Musí to jít, protože je to pro dobrou věc. Někomu dalšímu to hrozně moc pomůže a ten pes – věřte tomu nebo ne – bude šťastný! Protože pomáhat ho prostě baví. A vy můžete jeho práci dál sledovat na Pestrém facebooku.

No a nám to smutnění po něm pomůže rozptýlit další zlaté klubíčko, na které se už teď těšíme.

 

 

Také by vás mohlo zajímat:

 • Divadelní soubor Opona doplňuje členy!

  VÍCE INFORMACÍ
 • Zahájení pravidelné činnosti kroužků

  VÍCE INFORMACÍ
 • Volná místa v Centru pro předškolní děti

  VÍCE INFORMACÍ
 • Reportáž České televize o akci Vítání jara aneb vynášení Morany

  VÍCE INFORMACÍ
 • Převádění dětí ze škol

  VÍCE INFORMACÍ