DDM hl. m. Prahy
Stanice techniků
Stanice techniků
přihlášení (kroužky, tábory)

Jízdy na autodráze mohou zlepšit kognitivní funkce vašeho dítěteAutomodelářství je nedílnou součástí modelářských aktivit pro děti, mládež i dospělé. Různé velikosti autíček (1:24, 1:32) a jejich specifika (makety, formule atd.) umožňují využití nejen po stránce modelářské, ale i po stránce sportovní – organizujeme u nás některé závody mistrovství ČR, Mistrovství Evropy apod. Mezi našimi členy klubu jsou mistři ČR, Evropy i světa.

V tomto článku se chci spíše zaměřit na mnohdy opomíjenou stránku samotné jízdy na autodráze. Jak by někdo mohl namítnout, nejde zde o nic jiného než o to dojet do cíle. Avšak opak je pravdou.

Na autodráze můžeme dětem vysvětlit závislost rychlosti, odstředivé síly, přilnavosti – fyzikální vlastnosti, které platí i pro skutečné vozidlo. I technika jízdy je velmi důležitá – přibrzdění před zatáčkou, přidání při vyjetí ze zatáčky. Podstatná je také plynulost jízdy. Příkladem budiž historka z praxe, kdy žáci jedné školy nevěřili, že pokud budou jezdit plynuleji a nebudou jezdit na maximum, tak najedou více kol. Jaké bylo jejich překvapení, když zjistili, že plynulou jízdou najedou o celých 7 kol více než jejich spolužáci, kteří sice jezdili na maximum, ale rovněž častěji bourali.

Dráha umožňuje i různá nastavení napětí, které má za následek i trochu jiný způsob techniky jízdy. Mimo to lze simulovat i nebezpečí od okolních jezdců. Taktéž můžeme zlepšit reakce na nečekané překážky např. při hromadných nehodách. Vlastnost, kterou lze jízdě autíčkem trénovat, je předvídání nenadálé situace.

Jak vidíte, na autodráze nejde jen o modelařinu či sport, ale také o vlastnosti, dovednosti, jež využijeme nejen na autodráze, ale i v praxi.

Autodráha tak může dopomoci k lepšímu porozumění techniky jízdy, potažmo větší bezpečnosti, a tím trochu přispět ke snižování zbytečných úmrtí na našich silnicích.

 

Autor: Mgr. František Pechlát

Podobné články

Stepařský sál
Malý taneční sál se zrcadlem, plovoucí podlahou a audiotechnikou
Ledová plocha se otevírá!
Ledová plocha na dvoře Karlínského Spektra zahajuje svůj provoz 11. 12. 2017. Sportování na ledě je umožněno veřejnosti každý všední den v čase 8–22 hodin (kromě rezervovaných časů kroužků a pronájmů) za symbolickou dvacetikorunu, o víkendech dle otevírací doby. Chcete mít jistotu, že je plocha volná? Pak volejte vrátnici: 222 333 888, kde mají k dispozici aktuální rozpis volných časů.
Naše akce
Karlínské Spektrum nabízí široké spektrum akcí pro veřejnost. Na našich akcích jsou vítání předškoláci, školáci, rodiny s dětmi i senioři.
Volnočasové aktivity na školách
Na ZŠ A. Čermáka a ZŠ E. Destinnové nabízíme výuku v hudebních i řemeslných kroužcích. Vedle lekcí hry na kytaru, ukulele i klavír se jedná o kroužek Muzikant, v němž učíme vztahu k hudbě za pomocí hry na různé hudební nástroje (klavír, kytara, flétna, drumben). Kromě hudebních kroužků je možné přihlásit se i na kroužek nazvaný Šití, móda, tvoření.