Stanice techniků

"Ještěže jsme jiná generace" – reportáž České televize o projektu Paměť jsme my

Do projektu „Paměť jsme my – Příběhy pamětníků druhé světové války v divadelním oživení“ se přihlásila patnáctka školáků. Ve Stanici techniků Domu dětí a mládeže hl. m. Prahy pod vedením lektorek Tamary Pomoriški a Josefíny Formanové převádějí do dramatické podoby skutečné vzpomínky.

Jde například o vyprávění Evy Benešové, která se se svou židovskou rodinou musela za války ukrývat, nebo Zuzany Marešové, jež patří k takzvaným Wintonovým dětem. „Odboj, život v protektorátu, transporty, koncentrační tábory, útěk, schovávání i Wintonovy děti,“ shrnula Josefina Formanová z Post Bellum osudy, které divadelní představení obsáhne.

Šest pamětníků holocaustu vybrala společnost Post Bellum z pamětnické databáze Paměť národa. Spolupráce Post Bella a Stanice techniků DDM hl. m. Prahy vznikla zapojením do evropského projektu Theater Na de Dam z Nizozemska, kde projekt původně vznikl.

„Přijde mi hodně důležité, že hru uvidí moji spolužáci, dnešní děti už nad tím nepřemýšlí,“ vidí mladí divadelníci širší přínos projektu v tom, že je i jejich vrstevníky přivedou k zamyšlení. Nejen nad minulostí, ale i přítomností. „Začala jsem přemýšlet o tom, jaké mám ohromné štěstí, že jsme generace, která nemá žádné války,“ svěřila se další z účastnic.

Premiéru bude mít hra na Masarykově nádraží v Praze 27. ledna, tedy na Mezinárodní den obětí holocaustu. Ve stejný den se podobná představení uskuteční také v Dánsku, Španělsku nebo Belgii.

Zahájení pravidelné činnosti kroužků
Většina kroužků Klubu Klamovka začíná pravidelnou činnost v týdnu od 17. 9. 2018. Dopolední kroužky rodičů s dětmi budou zahájeny od října. ZÁPISY DO KROUŽKŮ PROBÍHAJÍ I V PRŮBĚHU ZÁŘÍ, DO NAPLNĚNÍ KAPACITY JEDNOTLIVÝCH AKTIVIT.
Divadelní – hudební sál
Kinosál – víceúčelový sál s pódiem a projektorem
rozměry:
sálu: 4,8x12 m, pódia: 4x4,8 m, (50 míst k sezení)
cena:
250 Kč/h místnost, 50 Kč/h projektor, 100 Kč blok flipchartových papírů (25 ks)

Stepařský sál
Malý taneční sál se zrcadlem, plovoucí podlahou a audiotechnikou
Klamovka dokořán!
Co to znamená? Že v termínu 17.–27. 9. můžete navštívit Klub Klamovka a nahlédnout "pod pokličku" jakéhokoliv kroužku. Pokud to zaměření a kapacita kroužku dovolí, můžete se aktivně zúčastnit navštívené lekce. Vstup je zdarma.
Karlínský masopust 2016
V sobotu 06.02.2016 ožilo Karlínské náměstí masopustním veselím. Od jedné hodiny zde proběhl již 13. ročník Karlínského masopustu. A jak to dopadlo? Po symbolickém odemknutí masopustu v Kaizlových sadech prošel karlínskými ulicemi slavnostní průvod, ve kterém se objevily nejen tradiční masky a postavy, ale i koňský povoz s kapelou, která se po celou dobu starala o rozjařenou náladu. Na Karlínském náměstí čekal na návštěvníky masopustu bohatý program, stánky s mnoha pochutinami, ukázky lidových řemesel a soutěže pro malé děti. Neméně zajímavý program probíhal i v Karlínském Spektru.