Stanice techniků

Dejvický den dřeva a řemesel

Děti rády staví, ale mají k tomu málo příležitostí,“ říká lektor dřevodílny Stanice techniků v Podbabě Jan Pícha.

Dejvický den dřeva a řemesel, který pořádá už druhým rokem Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy, tuto příležitost nabízí. Školní děti mohou uplatnit své dovednosti při stavbě dřevěné roubené chatky před budovou Stanice techniků. Akce se uskuteční v sobotu 26. května 2018.

Co vás přivedlo na nápad Dejvický den dřeva a řemesel uspořádat?

Právě to, co říká titulek článku: při práci s dětmi snadno zjistíte, že stavění – sestavování  předmětů do různých tvarů – do výšky nebo do šířky, přenášení z místa na místo, je vlastně nejčastější činností mladších dětí.

Nejprve jsme zkoušeli sestavovat domky v malém měřítku, ale ukázalo se, že při plné pozornosti dospělého, který práci vede, mohou děti bez nebezpečí pracovat s nadšením i na konstrukci ve větším měřítku, jako je dřevěná chatka ve velikosti běžného táborového stanu s podsadou.

Co si děti při práci užívají nejvíc?

Určitě je to přitloukání šindelů hřebíky na střechu. O to se děti "perou". Nevýhodou je, že se šindele musí řadit postupně a nemůže proto pracovat na jedné straně střechy více dětí současně.

Pokrývání střechy je ale poslední prací na stavbě, čím při stavbě chatky začínáte?

Začínáme výrobou modelu ve zmenšeném měřítku v dílně. Při tom se děti seznámí s jednotlivými součástmi chatky a při stavbě ve skutečné velikosti venku už vědí kam díly umístit. Při stavění venku před budovou Stanice techniků se už přidávají děti a rodiče z řad návštěvníků.

Co dalšího si mohou návštěvníci DDD vyzkoušet?

Díky spolupráci s Fakultou lesnickou a dřevařskou ČZU v Suchdole si děti i dospělí mohou vyzkoušet strouhání šindelů, hoblování ručním hoblíkem, předškolní děti s rodiči si vyrobí maličký domeček.

Uvidí návštěvníci ještě nějaká další řemesla?

Profesionálové předvedou ruční otesání kulaté klády do tvaru hranatého trámu, dlabání dřevěného koryta – to jsou stará řemesla, která jsou už velmi zřídka k vidění.
Připraveny budou i ukázky zpracování textilních vláken – textilní řemesla patří k nejstarším řemeslům a jsou rozšířena po celém světě. Návštěvníci si budou moci některá vyzkoušet "na vlastní prsty".

V poslední době se často hovoří o návratu dílenských prací do výuky základních škol. Je pořádání DDD důsledkem této celospolečenské debaty?

Ano, při práci s dětmi se ukazuje, že školní vzdělávání se orientuje převážně na rozvoj mentálních a poznávacích schopností dětí a rozvoj manuálních a tvořivých dovedností není v centru pozornosti. Při tom se ví, že duševní schopnosti se nejlépe rozvíjejí v součinnosti s rozvojem manuálním. U nejmenších dětí je to vidět nejlépe.
Proto pořádáme v dřevodílně celoroční kroužky pro dvojice rodiče s dětmi, aby i nejmenší děti mohly poznat práci s jiným materiálem než je papír a modelovací hmota. Právě tyto kroužky mají u veřejnosti největší ohlas.

Na vaši roubenou chatku je potřeba značné množství dřeva, má chatka ještě nějaké další využití?

Chatku po skončení akce rozebereme a znovu postavíme na letním táboře. Protože je velká jako stan s podsadou, dá se v ní na táboře spát. Po táboře ji znovu rozložíme a přes zimu "spí " v DDM.

Jak se může veřejnost seznámit s výsledky práce dílen DDM?

Součástí Dejvického dne dřeva a řemesel, který se koná na prostranství před budovou Stanice techniků DDM hl. m. Prahy, je výstava výrobků, které děti v řemeslných kroužcích v uplynulém roce zhotovily.

Pokud návštěvníky některé práce zaujmou, mohou kdykoli bez ohlášení během školního roku vybraný kroužek navštívit a zúčastnit se práce.

Rozhovor vedla K. B. a J. P.

Velikonoční dílny 2016
V roce 2016 jsme na velikonočních dílnách vyráběli kromě pomlázek a vajíček také jarní věnce, které mnohým rodinám zdobily vchodové dveře do bytu.
Divadelní – hudební sál
Kinosál – víceúčelový sál s pódiem a projektorem
rozměry:
sálu: 4,8x12m, pódia: 4x4,8m, (50 míst k sezení)
cena:
200 Kč/h místnost, 50 Kč/h projektor, 100 Kč blok flipchartových papírů (25 ks)

Zažít Karlín jinak
Jsme rádi, že jsme součástí Karlína. Jsme na to hrdí. Podporujeme iniciativy na území naší městské části, které zvyšují kvalitu života pro obyvatele Karlína.
Čarodějnice v Loděnici Vltava 2016
Ročník 2016 přinesl malým čarodějům a čarodějkám pokusy s vlastnoručně vyrobeným slizem či pohádkové pexeso. Samozřejmě nechyběla pohádka, upálení čarodějnice ani lanové a vodní překážky.
Oživte svůj kabát barevnou květinou
Podrobný fotopostup na výrobu originální brože do klopy. Nic náročného – vystačíte si s nůžkami, lepidlem a kolíčky. A materiál, ze kterého budeme tvořit? Filc – neboli slisované ovčí rouno.
Bodový program
Bodový program je založen na principu sbírání bodů za využívané volnočasové a zájmové aktivity v DDM hl. m. Prahy. Jeho čerpání podporuje účastníky v dalších volnočasových aktivitách, pobytových akcích a příměstských táborech DDM hl. m. Prahy. Body lze čerpat též za reklamní předměty podporující zdravý životní styl, bezpečnost a rozvoj osobnosti.
Zahájení pravidelné činnosti kroužků
Většina kroužků Klubu Klamovka začíná pravidelnou činnost v týdnu od 17. 9. 2018. Dopolední kroužky rodičů s dětmi budou zahájeny od října. ZÁPISY DO KROUŽKŮ PROBÍHAJÍ I V PRŮBĚHU ZÁŘÍ, DO NAPLNĚNÍ KAPACITY JEDNOTLIVÝCH AKTIVIT.