Stanice techniků

Jak se připravit na nástup do školky

Aby byl nástup do školky plynulým krokem, a ne stresujícím a nejistým skokem do neznáma, je třeba nepodcenit přípravy. Asi jako na exotickou dovolenou – vybrat si včas to správné místo, vše dobře naplánovat, nechat si poradit od těch, kteří mají vlastní zkušenost, a hlavně vyrazit s pocitem, že si to všichni užijete. Názory odborníků i samotných rodičů na věkovou hranici jsou různé, ze zkušenosti se ale přikláním k tomu, že většina dětí je připravena odloučit se od matky kolem třetího roku.

Postupujte systematicky

Samostatnost ale nepřijde ze dne na den, je třeba začít s procesem odloučení dříve – dítě (rádo) stráví odpoledne s babičkou, jde si pohrát k sousedům, zkrátka je zvyklé být na chvíli bez rodičů mimo domov. Pokud tyto situace dobře zvládá a má zájem o interakci s jinými dětmi, můžete doma začít o školce mluvit. Vyprávějte si, jak to ve školce chodí, a vyzdvihujte pozitiva. Seznamte se dopředu s učitelkami a zmiňujte jejich jména, dítě je pak rychleji přijme do svého světa. Dobře si také naplánujte, kdy dítě do školky dáte. Ideální je období, kdy na dítě nejsou kladeny další nové nároky. Nástup do školky rozhodně neusnadní narození mladšího sourozence (který je doma s mámou), odvykání si od dudlíku nebo delší služební cesta jednoho z rodičů. Pokud se dítě cítí ve školce nejistě, podpořte ho svou přítomností a společně vše prozkoumejte. To může trvat den, ale také týden. Jestliže ani po čtrnácti dnech není dítě ochotné vás „propustit“, je namístě se zamyslet: možná nevysíláme správné signály nebo jednoduše ještě nedozrál ten správný čas (děti v tomto věku dělají téměř zázračné pokroky a každý den je velmi znát, někdy jen stačí odložit nástup do školky o měsíc či dva a své dítě „nepoznáte“).

Buďte sebejistí a stůjte si za svým rozhodnutím

Nedejte najevo svoje obavy, dítě nelitujte ani mu nelžete. Ujistěte ho, že být ve školce je naprosto v pořádku, vytvořte pocit bezpečí, a jakmile vycítíte, že je dítě připravené, svůj odchod déle neodkládejte. Rozlučte se a sebejistě odejděte. Rodiče, kteří zbytečně (byť s dobrým úmyslem) protahují svůj odchod, přiživují stres a napětí svého potomka. Když ho (v rozumný čas) vyzvedáváte, nevítejte se s ním, jako byste se neviděli měsíce, a překonejte nutkání vyjádřit dítěti obdiv, že to ve školce „přežilo“.

Čtěte také: Nejistí rodiče

Správně nastavený spánkový režim

První týdny v dosud neprobádaném prostředí plném nových podnětů jsou velice vyčerpávající, proto myslete na to, že než dítě do školky nastoupí, musí mít správně nastavený spánkový režim. Pokud doma svádíte boje o včasné usínání, dítě má noční běsy nebo ráno vyspává jako po večírku, nemůže být ve školce ve fyzické ani psychické pohodě.

Každodenní dětské rituály

Děláte každé ráno deset dřepů nebo si potřebujete dát po příchodu do práce kávu? I děti chtějí mít své rituály, které jim pomohou přehoupnout se přes každodenní těžkosti. Dejte dítěti do školky oblíbeného plyšáka, nechte ho, aby ve školce samo zazvonilo, zamávejte si při odchodu přes okno.

Děti jsou velmi křehké a silné zároveň, chtějí samy zvládat to, co je pro jejich vývoj přirozené. Mají v sobě zakódovanou touhu poznávat a překonávat. Stejně jako my dospělí. Důležité je, abyste malého hrdinu maximálně podpořili. Buďte si jistí sami sebou i svým přesvědčením, že bude ve školce vaše dítě šťastné a v bezpečí, a pak si to všichni opravdu užijete!

Autor: Karolina Podobová

Centrum pro předškolní děti
Nedostalo se vaše dítě do školky? Hledáte pro něj menší kolektiv? Přijďte mezi nás. U nás najdete menší skupinu dětí, ve které individuální přístup a přátelská atmosféra nejsou jen frází.
Začátek školního roku v Cipískovi, aneb hrajeme hru Překvap mě!
Školní rok začal v Cipískovi obzvlášť teplým a slunečným počasím, které všem Cipískům dodávalo mnoho energie a radosti. Adaptační období proběhlo hladce a je možné s radostí říci, že si děti rychle zvykly na nový kolektiv i program. K jednodušší adaptaci nám pomohla nová hra Překvap mě!, jenž vznikla jako součást projektu: Inovativní přístupy k inkluzi dětí s původem v jiném kulturním prostředí v předškolním vzdělávání (INEDU), kterého se naše centrum aktivně účastnilo v roce 2016–2018.
Klamovka dokořán!
Co to znamená? Že v termínu 17.–27. 9. můžete navštívit Klub Klamovka a nahlédnout "pod pokličku" jakéhokoliv kroužku. Pokud to zaměření a kapacita kroužku dovolí, můžete se aktivně zúčastnit navštívené lekce. Vstup je zdarma.
CPD Cipísek
Centrum pro předškolní děti Cipísek je zájmový útvar pro děti ve věku 3–5 let. Kapacita na školní rok 2018/19 byla naplněna. V současné chvíli přijímáme pouze náhradníky. Zájemci pište na cipisek@ddmpraha.cz.
Malý šikula
Děti ve věku 3–6 let se zde setkají s nejrůznějšími výtvarnými a řemeslnými aktivitami. Vyzkouší si mimo jiné malovat prstovými barvami, lepit, stříhat, šít, zatlouci hřebík, pracovat se dřevem a pilníkem nebo keramickou hlínou.
Zahájení pravidelné činnosti kroužků
Většina kroužků Klubu Klamovka začíná pravidelnou činnost v týdnu od 17. 9. 2018. Dopolední kroužky rodičů s dětmi budou zahájeny od října. ZÁPISY DO KROUŽKŮ PROBÍHAJÍ I V PRŮBĚHU ZÁŘÍ, DO NAPLNĚNÍ KAPACITY JEDNOTLIVÝCH AKTIVIT.
Volná místa v Centru pro předškolní děti na školní rok 2018/19
Klub Klamovka přijímá děti od 3 let, případně i ty, které dosáhnou věku 3 let do prosince 2018. Předpokládá se zvládnutí základní sebeobsluhy a komunikační schopnosti přiměřené věku. Centrum pro předškolní děti využívá Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání a na jeho základě vytváří vlastní Školní vzdělávací program.