DDM hl. m. Prahy
Stanice techniků
Stanice techniků

Jóga je jen jedna?Za zakladatele jógy je považován Pataňdžali - autor díla Jóga sútra. Nečekejte ovšem nějakou beletrii. Sútry jsou veršované a o cvičení se v nich mnoho nedozvíte. Ale Pataňdžali poskytl svým čtenářům jakési shrnutí tehdy známých poznatků o józe a vytvořil názorný „návod“ jak se jí věnovat a dojít až k samádhí - „osvícení“, tedy k samotnému cíli jógy. Jeho osmidílná stezka zahrnuje etické zásady, práci s dechem, práci s pozorností (odpoutání se od smyslů), dovednost koncentrace a následně meditace. Jednou z osmi částí, jsou také ásany – pozice těla, se kterými se Evropan většinou potká jako první a často i poslední.

K józe se dá přistupovat mnoha způsoby. Můžete se ponořit do studia jógové filosofie, nechat se okouzlit sanskrtem, přečíst si něco o čakrách, meditovat a tak dále a tak dále. Anebo jste obyčejný smrtelník 21. století, který navíc žije v moderní Evropě, a prostě si „jen“ chcete zacvičit. Protáhnout se, posílit tělo, a to vše v klidném tempu bez dunivé muziky a zrcadel všude okolo. Pak sice tradiční jogíni budou namítat, že se nejedná o jógu, ale vám to třeba prospěje i s tímto vědomím.

Dnešní podoba, řekněme tedy „jógového cvičení“, má s tou tradiční jógou pramálo společného. A to zejména pokud se věnujete opravdu „jen“ tomu fyzickému a už vás třeba nezajímá tolik to duchovní a filozofické. Údajně, jógové ásany (pozice) kdysi tvořilo jen 4–6 druhů sedů, které sloužily k meditaci jako nejvyšší jógové „disciplíně“. Dnešní ásany ve své složitosti a množství vznikly snad až někdy během 18.–19. století. A autorem klasického pozdravu Slunce je (opět údajně) neznámý Švéd, který jej jako gymnastickou rozcvičku přivezl do Indie.

Pokud vás děsí jazykolamy jako Adho mukha svadásana (přičemž to prostřední slovo téměř přesně ilustruje vaši představu o jógových pozicích) a třeba se bojíte, že vás bude na lekcích někdo nutit dát si nohu za krk, buďte v klidu. Přeci jen jóga je zejména o tom být v klidu. Na Stanici techniků vás nic podobně děsivého nečeká. Možná vám pomůže vědět, že v podstatě jakýkoliv pohyb se stává jógovým ve chvíli, kdy je vědomý, v souladu s dechem a s koncentrací. A jakákoliv pozice se stává jógovou ve chvíli, kdy je plně vědomá, maximálně uvolněná a přitom pevná.

Rozhodně vás nechci odradit od hlubšího studia jógy. I já s tím tak trochu koketuji. Ale než se do toho třeba pustíte, přijďte si nejdřív raději zacvičit. Jóga je vědomá práce s tělem, pomáhá zklidnit mysl tím, že ji učím soustředit se na tělo a dech. Jóga je zastavením běhu myšlenek.

Každý čtvrtek 18–19:30, jóga pro ty dospělé, kteří chtějí s jógou začít, Stanice techniků, stepsál

Autor: Eva Plšková

 

Podobné články

Klub Outsider aneb I technik musí ven
Klub Outsider to jsou prázdniny uprostřed týdne. Za první měsíc jsme stihli cvrnkat kuličky na Letné, lézt po stromech i spadnout do Vltavy. Inu, čtěte ►
Parním vlakem na Lhotku
Velkolepý den na táborové základně Lhotka u Mělníka.
Každý rok vypravujeme historická vozidla, která dovezou rodiny přímo na místo konání.
Ladronkafest 2018
Ladronkafest je největším volnočasovým festivalem ve střední Evropě. DDM hl. m. Prahy je největší volnočasové středisko v Česku. Je tedy jasné, že na této akci nemůžeme chybět. Letošní 17. ročník se bude již tradičně konat v pražském parku Ladronka v sobotu 15. 9. 2018.
Rodinný den
Den plný her a soutěží pro celou rodinu na atraktivním místě.
Čáp a žába – hra na rozcvičení
Každý atletický trénink či závod začíná zahřátím organismu pomocí různých aktivit. Při závodech využíváme klasické rozklusání, ale před tréninkem si můžeme přípravu organismu na tréninkovou jednotku zpestřit. Využíváme k tomu různé hry, které jsou vhodné pro danou věkovou kategorii. Pro děti ve věku pohybových slabikářů či přípravek (5–10 let) je vhodná hra, kterou známe pod názvem: Čáp a žáby.
Den dětí aneb Cesta kolem světa za 180 minut
Přijďte s námi 31. května od 16 do 19 hodin oslavit Den dětí tentokrát v duchu cestování a poznávání zajímavých zemí a jejich výjimečností. Na děti čekají sportovní, umělecké a poznávací aktivity, za jejichž splnění získají mj. odznak Malého cestovatele. Součástí oslavy bude i doprovodná soutěž pro děti i dospělé a na závěr oblíbená tombola. Akce se koná na Stadionu mládeže a vstupné pro soutěžící je 50 Kč.
Ledová plocha zase až příští zimu!
Počasí už zimním sportům nepřeje. Ledová plocha v Karlínském Spektru právě zakončila letošní sezónu. Využijte jarního počasí na koloběžky, kola, in-line brusle nebo k procházce.