DDM hl. m. Prahy
Stanice techniků
Stanice techniků

Jóga je jen jedna?Za zakladatele jógy je považován Pataňdžali - autor díla Jóga sútra. Nečekejte ovšem nějakou beletrii. Sútry jsou veršované a o cvičení se v nich mnoho nedozvíte. Ale Pataňdžali poskytl svým čtenářům jakési shrnutí tehdy známých poznatků o józe a vytvořil názorný „návod“ jak se jí věnovat a dojít až k samádhí - „osvícení“, tedy k samotnému cíli jógy. Jeho osmidílná stezka zahrnuje etické zásady, práci s dechem, práci s pozorností (odpoutání se od smyslů), dovednost koncentrace a následně meditace. Jednou z osmi částí, jsou také ásany – pozice těla, se kterými se Evropan většinou potká jako první a často i poslední.

K józe se dá přistupovat mnoha způsoby. Můžete se ponořit do studia jógové filosofie, nechat se okouzlit sanskrtem, přečíst si něco o čakrách, meditovat a tak dále a tak dále. Anebo jste obyčejný smrtelník 21. století, který navíc žije v moderní Evropě, a prostě si „jen“ chcete zacvičit. Protáhnout se, posílit tělo, a to vše v klidném tempu bez dunivé muziky a zrcadel všude okolo. Pak sice tradiční jogíni budou namítat, že se nejedná o jógu, ale vám to třeba prospěje i s tímto vědomím.

Dnešní podoba, řekněme tedy „jógového cvičení“, má s tou tradiční jógou pramálo společného. A to zejména pokud se věnujete opravdu „jen“ tomu fyzickému a už vás třeba nezajímá tolik to duchovní a filozofické. Údajně, jógové ásany (pozice) kdysi tvořilo jen 4–6 druhů sedů, které sloužily k meditaci jako nejvyšší jógové „disciplíně“. Dnešní ásany ve své složitosti a množství vznikly snad až někdy během 18.–19. století. A autorem klasického pozdravu Slunce je (opět údajně) neznámý Švéd, který jej jako gymnastickou rozcvičku přivezl do Indie.

Pokud vás děsí jazykolamy jako Adho mukha svadásana (přičemž to prostřední slovo téměř přesně ilustruje vaši představu o jógových pozicích) a třeba se bojíte, že vás bude na lekcích někdo nutit dát si nohu za krk, buďte v klidu. Přeci jen jóga je zejména o tom být v klidu. Na Stanici techniků vás nic podobně děsivého nečeká. Možná vám pomůže vědět, že v podstatě jakýkoliv pohyb se stává jógovým ve chvíli, kdy je vědomý, v souladu s dechem a s koncentrací. A jakákoliv pozice se stává jógovou ve chvíli, kdy je plně vědomá, maximálně uvolněná a přitom pevná.

Rozhodně vás nechci odradit od hlubšího studia jógy. I já s tím tak trochu koketuji. Ale než se do toho třeba pustíte, přijďte si nejdřív raději zacvičit. Jóga je vědomá práce s tělem, pomáhá zklidnit mysl tím, že ji učím soustředit se na tělo a dech. Jóga je zastavením běhu myšlenek.

Každý čtvrtek 18–19:30, jóga pro ty dospělé, kteří chtějí s jógou začít, Stanice techniků, stepsál

Autor: Eva Plšková

 

Podobné články

Zastávka volný čas 2013
Bohatý pódiový program, mobilní lezecká stěna, skákací loď a hlavně prezentace jednotlivých oddělení Karlínského Spektra v Kaizlových sadech – tak v kostce vypadala Zastávka volný čas.
Zahájení pravidelné činnosti kroužků
Většina kroužků Klubu Klamovka začíná pravidelnou činnost v týdnu od 17. 9. 2018. Dopolední kroužky rodičů s dětmi budou zahájeny od října. ZÁPISY DO KROUŽKŮ PROBÍHAJÍ I V PRŮBĚHU ZÁŘÍ, DO NAPLNĚNÍ KAPACITY JEDNOTLIVÝCH AKTIVIT.
Rodinný den
Den plný her a soutěží pro celou rodinu na atraktivním místě.
Atletický stadion

Původní škvárový povrch byl v roce 1999 nahrazen umělým povrchem Conipur


Zastávka volný čas
Prezentace činnosti jednotlivých pražských domů dětí a mládeže.
Divadelní a hudební vystoupení, tvořivé dílny, sportovní stanoviště, soutěž o zajímavé ceny a mnoho dalšího.
Parním vlakem na Lhotku
Velkolepý den na táborové základně Lhotka u Mělníka.
Každý rok vypravujeme historická vozidla, která dovezou rodiny přímo na místo konání.
Dlouhomladí

Na jaře 2017 byly na střediscích DDM hl. m. Prahy otevřeny kurzy pro seniory – vždy podle zaměření střediska (počítače na Stanici techniků, zahradničení na Stanici přírodovědců, cvičení na Stadionu mládeže...). V tvůrčím, komunitním prostředí bylo jen přirozené rozšířit nabídku aktivit napříč generacemi.