DDM hl. m. Prahy
Stanice techniků
Stanice techniků

Jóga je jen jedna?Za zakladatele jógy je považován Pataňdžali - autor díla Jóga sútra. Nečekejte ovšem nějakou beletrii. Sútry jsou veršované a o cvičení se v nich mnoho nedozvíte. Ale Pataňdžali poskytl svým čtenářům jakési shrnutí tehdy známých poznatků o józe a vytvořil názorný „návod“ jak se jí věnovat a dojít až k samádhí - „osvícení“, tedy k samotnému cíli jógy. Jeho osmidílná stezka zahrnuje etické zásady, práci s dechem, práci s pozorností (odpoutání se od smyslů), dovednost koncentrace a následně meditace. Jednou z osmi částí, jsou také ásany – pozice těla, se kterými se Evropan většinou potká jako první a často i poslední.

K józe se dá přistupovat mnoha způsoby. Můžete se ponořit do studia jógové filosofie, nechat se okouzlit sanskrtem, přečíst si něco o čakrách, meditovat a tak dále a tak dále. Anebo jste obyčejný smrtelník 21. století, který navíc žije v moderní Evropě, a prostě si „jen“ chcete zacvičit. Protáhnout se, posílit tělo, a to vše v klidném tempu bez dunivé muziky a zrcadel všude okolo. Pak sice tradiční jogíni budou namítat, že se nejedná o jógu, ale vám to třeba prospěje i s tímto vědomím.

Dnešní podoba, řekněme tedy „jógového cvičení“, má s tou tradiční jógou pramálo společného. A to zejména pokud se věnujete opravdu „jen“ tomu fyzickému a už vás třeba nezajímá tolik to duchovní a filozofické. Údajně, jógové ásany (pozice) kdysi tvořilo jen 4–6 druhů sedů, které sloužily k meditaci jako nejvyšší jógové „disciplíně“. Dnešní ásany ve své složitosti a množství vznikly snad až někdy během 18.–19. století. A autorem klasického pozdravu Slunce je (opět údajně) neznámý Švéd, který jej jako gymnastickou rozcvičku přivezl do Indie.

Pokud vás děsí jazykolamy jako Adho mukha svadásana (přičemž to prostřední slovo téměř přesně ilustruje vaši představu o jógových pozicích) a třeba se bojíte, že vás bude na lekcích někdo nutit dát si nohu za krk, buďte v klidu. Přeci jen jóga je zejména o tom být v klidu. Na Stanici techniků vás nic podobně děsivého nečeká. Možná vám pomůže vědět, že v podstatě jakýkoliv pohyb se stává jógovým ve chvíli, kdy je vědomý, v souladu s dechem a s koncentrací. A jakákoliv pozice se stává jógovou ve chvíli, kdy je plně vědomá, maximálně uvolněná a přitom pevná.

Rozhodně vás nechci odradit od hlubšího studia jógy. I já s tím tak trochu koketuji. Ale než se do toho třeba pustíte, přijďte si nejdřív raději zacvičit. Jóga je vědomá práce s tělem, pomáhá zklidnit mysl tím, že ji učím soustředit se na tělo a dech. Jóga je zastavením běhu myšlenek.

Každý čtvrtek 18–19:30, jóga pro ty dospělé, kteří chtějí s jógou začít, Stanice techniků, stepsál

Autor: Eva Plšková

 

Podobné články

Sportovní všestrannost
Klub Klamovka je všeobecně vnímán jako volnočasové středisko, kde se zaměřujeme především na umělecké aktivity. Málokoho by proto napadlo, že nabízíme i sportovní kroužky. Ať už třeba populární kendó anebo v posledních letech velmi oblíbený kroužek Sporťáček, který je určen těm nejmenším a jeho hlavním cílem je v dětech probudit zájem o pohyb a sport jako takový. O to, jak se k nám tento kroužek dostal, se s vámi podělí sama jeho lektorka.
Sázavské pádlo 2018
Měli jste jako děti nějakou akci, na kterou jste se těšili celý rok dopředu, a když skončila už jste se nemohli dočkat dalšího roku? Většina mých přátel se takto těšila na letní tábor, kde zase uvidí své kamarády, či na Vánoce a kupu nových dárků. Samozřejmě tábory a pečení cukroví s mamkou jsou fajn, ale já se vždy těšila na Sázavské pádlo.
Rodinný den
Den plný her a soutěží pro celou rodinu na atraktivním místě.
Volnočasové aktivity na školách
Na ZŠ A. Čermáka a ZŠ E. Destinnové nabízíme výuku v hudebních i řemeslných kroužcích. Vedle lekcí hry na kytaru, ukulele i klavír se jedná o kroužek Muzikant, v němž učíme vztahu k hudbě za pomocí hry na různé hudební nástroje (klavír, kytara, flétna, drumben). Kromě hudebních kroužků je možné přihlásit se i na kroužek nazvaný Šití, móda, tvoření.
Core trénink
Pod tímto novým názvem je prezentován relativně nový kondiční program pro posilování svalů tělesného jádra. Relativita jeho novosti spočívá v používání osvědčených zpevňovacích gymnastických cviků, ale to jeho funkci nikterak nesnižuje. Nesporným přínosem tohoto přístupu je teoretická osvěta, resp. to, že se opírá o konkrétní fyziologické zdůvodnění, což napomohlo jeho propagaci a rozšíření do oblasti fitness, rehabilitace i vrcholového sportu.
Stíhačky – pohybová hra
Tréninkový prostředek zábavnou formou rozvíjí rychlost i vytrvalost v rychlosti. Podle toho, v které fázi tréninkového cyklu se právě nacházíme. Metodu můžeme použít, jak u malých, začínajících, tak i u starších atletů a atletek.
Týden sportu zdarma
Jako každý rok, tak i letos můžete využít naše sportoviště v rámci Týdne sportu zdarma. K dispozici je přetlaková hala a dvě hřiště ve víceúčelové hale (hřiště 40 x 20 m a 20 x 10 m) a posilovna. Pro veřejnost jsme k dispozici od 27.–29. 12. v časech od 10.00–19.00. Rezervaci sportoviště lze zřídit online na tomto odkazu: http://bohemia365.cz/RegSport. Krásné a sportovní Vánoce
Ledová plocha zase až příští zimu!
Počasí už zimním sportům nepřeje. Ledová plocha v Karlínském Spektru právě zakončila letošní sezónu. Využijte jarního počasí na koloběžky, kola, in-line brusle nebo k procházce.
Dlouhomladí

Na jaře 2017 byly na střediscích DDM hl. m. Prahy otevřeny kurzy pro seniory – vždy podle zaměření střediska (počítače na Stanici techniků, zahradničení na Stanici přírodovědců, cvičení na Stadionu mládeže...). V tvůrčím, komunitním prostředí bylo jen přirozené rozšířit nabídku aktivit napříč generacemi.