DDM hl. m. Prahy
Stanice techniků
Fakultní zařízení Univerzity Karlovy
Stanice techniků

Soutěž robotů v režii Stanice techniků

Jako každý rok se soutěžilo ve čtyřech kategoriích: Robotgame – soutěž robotů, Robot Design – funkčnost a naprogramování robota, Týmová spolupráce a Prezentace výzkumného úkolu. Tématem letošní soutěže bylo hospodaření se sladkou vodou – „Hydro Dynamics“, které bylo pojato poměrně volně. Děti se mohly zaměřit na jakoukoliv oblast či problematiku ohledně sladké vody, ať už jde o přirozené procesy v přírodě nebo hospodaření člověkem. Týmy v rámci Prezentací výzkumného úkolu přišly s mnoha zjištěními a návrhy, jak nakládání se sladkou vodou zefektivnit tak, aby byl zajištěn trvale udržitelný rozvoj. Tým Stanice techniků DDM hl. m. Prahy – R2D2 – například na jednoduchém pokusu prokázal, jak může člověk svým podílem na uspořádání krajiny ovlivnit zadržování vody v půdě.

V kategorii Robotgame vždy dva týmy současně vypouští na herní stůl své roboty, kteří mají za úkol v limitu 2,5 minuty splnit co nejvíce úkolů, za něž získávají body. Záleží na týmu, jakého robota do soutěže postaví a jakou zvolí strategii – pro které úkoly svého robota naprogramuje.

Všechny čtyři kategorie mají pro výsledek soutěže stejnou váhu. Nejde tedy zdaleka jen o to sestrojit nejlepšího robota. V kategorii Týmová spolupráce měli soutěžící tento rok za úkol vytvořit z vlastních těl sochu, která se smí podlahy dotýkat jen přesně určeným počtem nohou a rukou. V této disciplíně se nehodnotí jen splnění úkolu, ale také spolupráce členů týmu, jejich soudržnost a způsob komunikace. Soutěž má tedy velmi široké zaměření – technické, vzdělávací, environmentální. Učí děti spolupracovat a komunikovat v týmu i prezentovat své názory a práci.

Video z ročníku 2017/18

Fotogalerie z ročníku 2017/18

Také by vás mohlo zajímat:

 • Den dětí ve Stanici přírodovědců

  VÍCE INFORMACÍ
 • Podzimní nálada na Klamovce

  VÍCE INFORMACÍ
 • Moderna: Velikonoční tančení

  VÍCE INFORMACÍ
 • Deissy slaví 29

  VÍCE INFORMACÍ
 • 25. dubna – Světový den tučňáků

  VÍCE INFORMACÍ
Zemřel Oto Maget
Ve věku 85 let zemřel bývalý ředitel DDM hl. m. Prahy pan PhDr. Oto Maget. Poslední rozloučení se koná 28. 5. ve 13 hodin v Ústřední obřadní síni na hřbitově Olšany.