DDM hl. m. Prahy
Stanice techniků
Fakultní zařízení Univerzity Karlovy
Stanice techniků

Soutěž robotů v režii Stanice techniků

Jako každý rok se soutěžilo ve čtyřech kategoriích: Robotgame – soutěž robotů, Robot Design – funkčnost a naprogramování robota, Týmová spolupráce a Prezentace výzkumného úkolu. Tématem letošní soutěže bylo hospodaření se sladkou vodou – „Hydro Dynamics“, které bylo pojato poměrně volně. Děti se mohly zaměřit na jakoukoliv oblast či problematiku ohledně sladké vody, ať už jde o přirozené procesy v přírodě nebo hospodaření člověkem. Týmy v rámci Prezentací výzkumného úkolu přišly s mnoha zjištěními a návrhy, jak nakládání se sladkou vodou zefektivnit tak, aby byl zajištěn trvale udržitelný rozvoj. Tým Stanice techniků DDM hl. m. Prahy – R2D2 – například na jednoduchém pokusu prokázal, jak může člověk svým podílem na uspořádání krajiny ovlivnit zadržování vody v půdě.

V kategorii Robotgame vždy dva týmy současně vypouští na herní stůl své roboty, kteří mají za úkol v limitu 2,5 minuty splnit co nejvíce úkolů, za něž získávají body. Záleží na týmu, jakého robota do soutěže postaví a jakou zvolí strategii – pro které úkoly svého robota naprogramuje.

Všechny čtyři kategorie mají pro výsledek soutěže stejnou váhu. Nejde tedy zdaleka jen o to sestrojit nejlepšího robota. V kategorii Týmová spolupráce měli soutěžící tento rok za úkol vytvořit z vlastních těl sochu, která se smí podlahy dotýkat jen přesně určeným počtem nohou a rukou. V této disciplíně se nehodnotí jen splnění úkolu, ale také spolupráce členů týmu, jejich soudržnost a způsob komunikace. Soutěž má tedy velmi široké zaměření – technické, vzdělávací, environmentální. Učí děti spolupracovat a komunikovat v týmu i prezentovat své názory a práci.

Video z ročníku 2017/18

Fotogalerie z ročníku 2017/18

Také by vás mohlo zajímat:

 • Programování her na PC (Scratch) – úvod

  VÍCE INFORMACÍ
 • Krmení mangusty trpasličí

  VÍCE INFORMACÍ
 • Deissy slaví 29

  VÍCE INFORMACÍ
 • Soutěž "Cesta kolem světa za 7 dní"

  VÍCE INFORMACÍ
 • Klientské účty a přihlašování do kroužků a na tábory

  VÍCE INFORMACÍ