Stanice techniků

Setkání s hudebním skladatelem Otomarem Kvěchem

Otomar Kvěch se narodil v roce 1950 v rodině rozhlasového technika a prodavačky. Přestože nikdo z rodiny nebyl nikterak hudebně nadán, talent Otomara Kvěcha se projevil poměrně záhy. V pěti letech začal hrát na klavír a od třinácti let pravidelně skládá hudbu. Vystudoval varhanní obor na pražské konzervatoři a skladbu na AMU. Jeho umělecká tvorba zahrnuje zejména symfonie a orchestrální hudbu, několik skladeb pro zpěv nebo sólový nástroj s doprovodem, dále pak skladby pro sbor a několik dětských písní a oper. S písničkou Kuchyňská kapela (1983, text Jan Krůta) vyhrál skladatelskou soutěž v Llangolenu ve Velké Británii.

V současné době se Otomar Kvěch věnuje nejen činnosti skladatelské, ale také pedagogické. Vyučuje na pražské konzervatoři a na AMU. Sám říká, že přes veškerou náročnost této práce zahrnující pečlivé přípravy, vyučuje velice rád. Předávání poznatků z oblasti hudby jej naplňuje a ve společnosti mladých lidí pookřává. Vedle komponování hudby a pedagogické práce se též věnuje interpretační činnosti, koncertuje na varhany, a to nejen jako sólový hráč, ale také jako korepetitor.

Mezi oblíbené koníčky Otomara Kvěcha patří železniční modelářství a cestování.

Poslechněte si Karneval světa od Otomara Kvěcha.

Autor: Eva Pavelková

Prosincové akce Karlínského Spektra
I v prosinci se můžete těšit na několik akcí, kterými si zpříjemníte čekání na Vánoce.
Těšit se můžete na návštěvu Mikuláše, Vánoční koncert, další setkání Desky – klubu deskových her a Vánoční Roztančené Spektrum.
Sborový zpěv – relaxace po náročném dni
Sborový zpěv může, mezi mnoha jinými nabídkami odpočinku po náročném dni, sloužit jako relaxace po únavné psychické práci. Člověk se najednou ocitá v pozici, která přináší jak duševní, tak fyzické uvolnění. Jak vědci dokázali, hudba léčí...
Street happening of Karlín 2015
Street Happening 2015 byl velkou výzvou. O překonání rekordu v počtu kytaristů na jednom místě se pokusili kytaristé ze širého okolí společně s Petrem Jandou.
ŠESTKAfest
Divadelní ŠESTKAfest je víkend plný divadla. Program pro účastníky se skládá z několik částí: – návštěva výstavy Zámecké imaginárium bratří Formanů a jejich přátel – divadelní představení z dílny dětských a studentských souborů – divadelní
Malý hudebník
Hudební kroužek pro děti ve věku 3–6 let. Děti se seznámí se základy rytmiky, naučí se zajímavé písničky, vyzkouší si hraní na Orffovy hudební nástroje, drumbeny apod.
Adventní koncert
V pondělí 18. 12. je na programu adventní koncert žáků hudebního oddělení. Představí se vám děti, jež se učí zpěvu, hře na klavír, kytaře, flétně či hře na ukulele. Na závěr vystoupí lektoři jednotlivých nástrojů se společným vystoupením. Předpokládaná délka koncertu je 60 minut.
Zastávka volný čas 2015
Kaizlovy sady začátkem září 2015 ožily tradiční akcí Zastávka volného času. Pedagogové Karlínského Spektra zde ukazovali část činnosti ze svých oddělení a ochotně pomohli s výběrem kroužků.