Jezdecké středisko Zmrzlík

Anglický plnokrevník

Na britských ostrovech se koně chovali už od dob Keltů. Po válce růží byl na konci 15. století v Anglii kritický nedostatek koní, tak jejich vývoz král Jindřich VII. zakázal. Jeho syn Jindřich VIII. začal podporovat dovoz zahraničních koní, především španělských, dokonce nařídil šlechtě a církevním hodnostářům, aby – podle hodnosti – musela vlastnit určitý počet jezdeckých koní. Také založil hřebčín v Elthamu, kde choval nejen těžké a pomalé rytířské koně, ale i koně poštovní a lovecké. Na začátku 17. století byl rychlý a ovladatelný kůň chovatelskou prioritou, hlavně kvůli kočárové dopravě. Velmi žádaní (ale těžko dostupní a drazí) byli orientální koně (arabský plnokrevník).

Za vlády Karla II. byl pro chov plnokrevníků velmi významný vrchní podkoní John Fenwick, který přímo od beduínů přivezl celé stádo arabských klisen, tzv. Royal Mares, které se staly nejdůležitějšími pramatkami anglického plnokrevníka.

Na konci 17. století byla Evropa napadána Turky, jejich hřebec Byerley Turc, ukořistěný Robertem Byerleyem v roce 1687, se stal prvním z hřebců – zakladatelů anglického plnokrevníka (značka A1/1). Druhým je Darley Arabian, dovezený v roce 1704 ze Sýrie, a třetím Godolphin Barb, darovaný francouzskému králi, ale později prodaný do Anglie. Z těchto tří praotců pochází všichni dnešní plnokrevníci.

Anglický plnokrevník je kůň vysoký, štíhlý s dlouhým, nízko nasazeným krkem a výrazným kohoutkem. Tělo je svalnaté, silné, a přesto jemné. Hlava je ušlechtilá s rovným profilem
a s bystrým okem. Hřbet je kratší a pevný. Záď je silná a bývá rovná nebo mírně sražená. Pod jemnou kůží jsou zřetelně znát cévy, samotná srst je hedvábně jemná a krátká. Výška nesmí přesáhnout 170 cm. Anglický plnokrevník (A1/1) se vyskytuje ve všech základních barvách. Anglický plnokrevník se hodí i do terénu pro delší vyjížďky. Jeho cval je velmi pohodlný
a rychlý. Řadí se mezi velice inteligentní koně a dokáže být věrný.

Nejobdivovanější kůň
Dostih je závod koní, ve kterém se účastníci snaží dostat do cíle jako první a prokázat tak výkonnost koně, která je následně důležitá pro případné zařazení do chovu. Od počátku 18. století se na popud britského krále Jakuba I. konaly první soutěže nejlepších koní. Kvůli nim nechal založit roku 1711 první moderní dostihové závodiště v Ascotu.
Irský cob
O vznik tohoto atraktivně skrvnitého typu koně se zasloužili irští cikáni již ve středověku. Tinker v překladu znamená dráteník, což bylo právě povolání cikánů a chudých kočovníků. Koně s nestálou barvou ve formě velkých barevných ploch střídající bílou barvu s hnědou, černou i rezavou. Byli bez výjimky mezi tehdejšími, často vznešenými, chovateli zcela opomíjeni a nežádáni.
Co musíme znát!
Kdo chce jezdit na koni, musí se naučit jej správně nauzdit a nasedlat. Přinášíme základní informace o tom, z čeho se sedlo i uzdečka skládají. Dále také každý jezdec musí vědět dle jakých pravidel se pohybovat na jízdárně a orientovat se v základních cvicích.
Hafling
Hafling pochází z tyrolských Alp (Itálie, Rakousko), kde vznikl pravděpodobně křížením malých horských plemen a koní orientálního typu. Existuje více názorů, z kterých plemen byl vyšlechtěn, ale převládá domněnka, že v haflingovi koluje krev huculů, noriků a také arabských koní. Za zakladatele plemene je považován hřebec Folie – narozen roku 1874 horské klisně a arabskému plnokrevníkovi.
Český teplokrevník
Český teplokrevník je nejrozšířenější plemeno koní v České republice. Toto plemeno si našlo široké využití ve všech odvětvích sportu i práce. Mnoho koní tohoto plemene je zařazeno do rekreačního ježdění, avšak najdeme i jedince postavené na vysokých příčkách ve sportu. Čeští teplokrevníci se využívají pro parkurový a drezurní sport. Výškově se pohybují od 150 cm–180 cm KHV.
Dostihy v Čechách
Dostih je závod koní, ve kterém se účastníci snaží dostat do cíle jako první, a prokázat tak výkonnost koně, která je následně důležitá pro případné zařazení do chovu. Dostihy se pořádají i klusácké, ale tento článek se věnuje pouze dostihům cvalovým. Dostihy se v dnešní době pořádají na dostihových závodištích, každý dostih má určité propozice. Dostihový sport je samostatné sportovní odvětví, které se odlišuje od jezdeckého sportu.
Rekreační jízdy pro veřejnost
Jednotlivé jízdy, vodění, lekce na jízdárně, vyjížďky a narozeninové oslavy. Tato nabídka platí pro všechny zájemce o jezdectví. Můžete nás navštívit o víkendech a státních svátcích. Na všechny aktivity, které nabízíme, je třeba se předem objednat prostřednictvím našeho mailu.
Oldenburský kůň
Oldenburg je teplokrevné německé plemeno koně, které pochází z okolí města Oldenburgu a provincie Východní Frísko. Jeho předky byli starofríští koně, kteří byli chováni v oblasti mezi řekou Vezerou a holandskou hranicí. Anton Günther dovezl španělské a neapolské koně s berberskou krví, které následně křížil mezi sebou. Ke šlechtění používal i koně Kranicha, který měl pravděpodobně v rodokmenu i starokladrubského koně.
Jaké oblečení ke koním
Při výběru správného obleční pro jízdu na koni je třeba dbát na praktičnost, pohodlnost a bezpečnost. Kromě dlouhého rukávu, přiléhavých kalhot a vysokých bot je nedílnou součástí vybavení jezdce jezdecká helma a vesta. Vhodně zvolené oblečení je důležité.