Jezdecké středisko Zmrzlík

Kolik stojí kůň?

Je třeba počítat i s měsíčními náklady za ustájení koně, s pravidelnou korekturou kopyt a s pravidelným očkováním a odčervením.
Není tedy tolik podstatné, kolik kůň stojí, ale jaké jsou na něj celkové náklady!

Kolik stojí kůň?

Koupě rekreačního koně je na první pohled poměrně velký jednorázový finanční výdaj. Přesto se, vzhledem k nákladům, které kůň bude stát svého majitele po zbytek života, jedná o částku skoro směšnou. Odstavené hříbě českého teplokrevníka lze pořídit za 10–20 000 Kč. Dospělého přiježděného staršího koně k rekreačnímu využití, seženeme v částce 20–90 000 Kč. Obvykle platí, že čím lepší (ovladatelnější, pohodlnější, exteriérově hezčí…) kůň bude, tím vyšší cenu zaplatíme. Levná koupě s sebou může nést riziko v podobě zvířete zatíženého zdravotními problémy, případně koně s pro jezdce nebezpečnými povahovými vlastnostmi (vysoká lekavost, agresivita, zlozvyky). Nejlevněji pořídíme odstavená hříbata s nimiž je ale spousta práce s výchovou i obsedáním. Jezdit na nich půjde až za dva či tři roky. Pokud nás bude zajímat původ (rodokmen) koně a jeho budoucí i současná sportovní kariéra, budeme muset uvolnit částku významně vyšší. Velmi kvalitní hříbě do sportu může stát klidně přes 50 000 Kč (neobsednuté). Částka za přiježděného nadějného koně s dobrými výsledky a zajímavým rodokmenem obvykle přesahuje 100 000 korun, dosáhnout ale může i víc než půl milionu korun. Kromě samotného koně potřebujeme též nezbytné vybavení. Základní sedlo s dečkou pořídíme mezi 3 500–40 000 Kč, uzdečku, lonž, ohlávky a vodítka cca do 3 500 Kč, kamaše za 1 000–2 000 Kč. Pravděpodobně budeme též potřebovat několik dek (zimní, pláštěnku a fleecovou odpocovací deku), případně síťovku proti hmyzu. Počítejme opět tak 1 000–2 000 Kč za kus. Měsíční výdaje za ustájení se v Praze pohybují okolo 10 000 Kč. Dalšími náklady je péče o kopyta, která se provádí 1x za 6–8 týdnů (cca 1000 Kč). Základní veterinární péče (očkování, odčervení) přijde majitele na 2000 Kč/rok. Nesmíme ale zapomínat na náklady spojené s veterinárními zákroky při úrazu či nemoci (řádově desítky tisíc). Další náklady se týkají tréninků (cca 200–600 Kč/trénink).

Je tedy třeba očekávat, že jednorázový výdej spojený s nákupem koně vyjde budoucího majitele přibližně na 50–100 000 korun. Může být však také násobně vyšší.

Poznámka: Nejdražší kůň světa se jmenoval Fusaichi Pegasus a byl prodán jako roční za $4.000.000, což je v přepočtu takřka 100 miliónů. Jako čtyřletý byl prodán znovu a to již za $60.000.000 (což je neuvěřitelných miliarda a půl korun českých).

Český teplokrevník
Český teplokrevník je nejrozšířenější plemeno koní v České republice. Toto plemeno si našlo široké využití ve všech odvětvích sportu i práce. Mnoho koní tohoto plemene je zařazeno do rekreačního ježdění, avšak najdeme i jedince postavené na vysokých příčkách ve sportu. Čeští teplokrevníci se využívají pro parkurový a drezurní sport. Výškově se pohybují od 150 cm–180 cm KHV.
Dostihy v Čechách
Dostih je závod koní, ve kterém se účastníci snaží dostat do cíle jako první, a prokázat tak výkonnost koně, která je následně důležitá pro případné zařazení do chovu. Dostihy se pořádají i klusácké, ale tento článek se věnuje pouze dostihům cvalovým. Dostihy se v dnešní době pořádají na dostihových závodištích, každý dostih má určité propozice. Dostihový sport je samostatné sportovní odvětví, které se odlišuje od jezdeckého sportu.
Nejstarší kůň
Koně jsou na první pohled nádherná a vznešená stvoření, průměrný věk koně se liší u jednotlivých plemen. Obecně platí, že nejdéle žijí malá plemena – poníci, islandští koně (25–30 let), chladnokrevní koně (14–18 let), teplokrevní koně (16–25 let), arabští koně (25–30 let). Nejpřesněji se věk koně odhaduje podle koňského chrupu. Zuby se obrušují a mění své postavení.
Jezdecký areál
Náš areál se nachází v Praze 5 - Řeporyjích, dostanete se k nám autobusem 246 z metra Luka nebo vlastním vozem. Poznáte nás díky našemu barevnému logu DDM hl. m. Prahy.
Jaké oblečení ke koním
Při výběru správného obleční pro jízdu na koni je třeba dbát na praktičnost, pohodlnost a bezpečnost. Kromě dlouhého rukávu, přiléhavých kalhot a vysokých bot je nedílnou součástí vybavení jezdce jezdecká helma a vesta. Vhodně zvolené oblečení je důležité.
Ary
Ary Hafling, nar. 4. 6. 2007 Na Zmrzlík přišel na přelomu léta a podzimu 2011, kdy mu bylo 5 let.
Irský cob
O vznik tohoto atraktivně skrvnitého typu koně se zasloužili irští cikáni již ve středověku. Tinker v překladu znamená dráteník, což bylo právě povolání cikánů a chudých kočovníků. Koně s nestálou barvou ve formě velkých barevných ploch střídající bílou barvu s hnědou, černou i rezavou. Byli bez výjimky mezi tehdejšími, často vznešenými, chovateli zcela opomíjeni a nežádáni.
Nejvyšší a nejdelší skok
Parkúrové skákání je jezdecký sport, ve kterém se jezdec na koni snaží buďto v co nejkratším čase a s co nejmenším počtem chyb projet trasu s překážkami nebo se trefit do časového limitu či hodnocení na styl. Za svůj vznik vděčí nejvíce důstojníkům britské kavalerie, kteří skoky přes různé překážky považovali za vynikající trénink jak jezdce, tak i koně.
Skijöring
Skijöring je zimní sport, při kterém je člověk na lyžích připoután tažným lanem ke koni, psu (nebo více psům) či motorovému vozidlu. Název pochází z norského slova skikjøring, které znamená doslova "řízení na lyžích".