DDM hl. m. Prahy
Jezdecké středisko Zmrzlík
Jezdecké středisko Zmrzlík

Když se narodí hříběPřed porodem ve většině případů poukazují některé jasné známky na to, kdy se klisna přibližně ohřebí. V posledních týdnech březosti je klisna nervózní, často si lehá a pak zase rychle vstává. Zdá se, že se jí nedaří moc dobře, vyhýbá se svým druhům a vůči ostatním koním se někdy chová vysloveně agresivně. Jeden nebo dva týdny před porodem je její břicho obzvlášť kulaté.

Mléko se objevuje asi čtrnáct dní před ohřebením, klisně vemeno silně naběhne. Mezi sedmým a posledním dnem před porodem oteče ještě víc a začne kapat mléko. V tuto chvíli musíme dbát o čistotu, a tak předejít možnému zánětu. 

Porod většinou proběhne hladce, bez pomoci druhých, klisna ráda rodí v klidu a sama v noci, kolem půlnoci. Hříbě jde na svět napřed předníma nohama, hlavou a poté zbytkem těla.

Po porodu se hříbě s pomocí své matky osvobodí z plodového obalu. Kobyla své hříbě olíže dosucha a vyčistí nozdry a hubu. Pupeční šňůra se oddělí sama od sebe. 

Již několik okamžiků po porodu si hříbě samo začne stoupat a sát mlezivo své matky (mlezivo – látka, která hříbě chrání před nemocemi a infekcemi). Během 6 dnů po porodu přechází mlezivo v normální mléko. 

Na rozdíl od mnoha jiných savců je hříbě při narození velmi vyvinuté. Krátce poté, co přijde na svět, dokáže již stát a je schopné svou matku následovat. 

Podobné články

Zima u koní
Koně jsou stvoření pro život v chladném klimatu, jsou k dlouhodobému pobytu v nízkých teplotách velmi dobře vybaveni a je jim takto dokonce lépe, než v počasí výrazně teplém. To však neznamená, že je necháme během zimních měsíců napospas přírodě. Naopak. To, co jim vezmeme na skutečně přirozených podmínkách, musíme nahradit rozumným umělým vybavením, aby se koním neuškodilo.