DDM hl. m. Prahy
Jezdecké středisko Zmrzlík
Fakultní zařízení Univerzity Karlovy
Jezdecké středisko Zmrzlík

Appaloosa

Appaloosa a jejich charakteristika

Jejich název je odvozen od řeky jménem Palouse, která protéká státy Idaho a Washington. Původ těchto koní pochází ze španělského plemena. Kolem roku 1500 se první Španělé usadili na území Mexika a začali zde chovat koně a ovce. Přestože indiáni s kolonisty spolupracovali, na jejich koních jezdit nesměli. Postupem času se několika koní zmocnili a naučili se s nimi pracovat. Kolem roku 1690 se skvrnití koně kmene Navajů dostali do vlastnictví kmene Nez Perce, který se do té doby živil především rybolovem. Tyto koně si velice oblíbili kvůli zbarvení a všestranné přizpůsobivosti. Zároveň jsou rychlí a houževnatí. Počet těchto koní rostl do tisíců. Pro indiány se koně stali nejlepšími přáteli, využívali je na lov, boj, závody a cestování. Eleganci koní využívali k přehlídkovým účelům. V boji a na lov dávali přednost jízdě bez sedla.

Nejpozoruhodnější skutečností je, že indiány nikdo neučil koně chovat, přesto se jim podařilo vyšlechtit koně, které vynikají svými charakterovými vlastnostmi nad ostatními plemeny.

Klasifikace appaloos

 1. SPOTTED BLANKET – skvrnitá deka, základní barva je tmavá, s bílou dekou přes bedra a boky. Jsou to kulaté nebo vejčité skvrny od 0,5 do 10 cm. Deka může pokrývat hřbet, ale může se i rozšiřovat ke kohoutku;
 2. WHITE BLANKET – bílá deka, tmavá základní barva s bílou dekou, ale beze skvrn
 3. MARBLE (or ROAN) – mramorový, základní barvy jsou vraná, hnědá nebo ryzá. Je nejčastěji se vyskytující u Appaloos. Tito koně se většinou narodí v základní barvě jako vraníci nebo ryzáci a během vývoje se postupně vybarvují.
 4. LEOPARD – tygrovaný, základní barva je bílá, s pravidelně rozmístěnými skvrnami po celém těle, hlavě a nohou. S tímto zabarvením se kůň už narodí a je neměnné.
 5. SNOWFLAKE – sněhová vločka, základní barva je tmavá s bílými skvrnami po celém těle. Kůň se narodí obvykle v základní barvě a skvrny se tvoří v průběhu až 3 let. Vločkování může být i přechodné, často koně přejdou do zbarvení ROAN. Toto zbarvení je raritou.
 6. FROST or SPOTTED HIP – zmrzlý nebo skvrnitý hřbet. Toto zbarvení je tmavé, se znaky podobné jinovatce. Může být patrné od narození nebo se může vytvořit během života.

Také by vás mohlo zajímat:

 • Podzimní nálada na Klamovce

  VÍCE INFORMACÍ
 • CZ 0:10 / 1:19 Antokyany – pH citlivá rostlinná barviva

  VÍCE INFORMACÍ
 • Přihlašování na kroužky jezdectví 2020/21

  VÍCE INFORMACÍ
 • Divadelní soubor Opona doplňuje členy!

  VÍCE INFORMACÍ
 • Bodový program (klientský účet)

  VÍCE INFORMACÍ