DDM hl. m. Prahy
Jezdecké středisko Zmrzlík
Fakultní zařízení Univerzity Karlovy
Jezdecké středisko Zmrzlík

Když přijede kovář

Kopyta koním rostou jako nám nehty, neustále, proto je důležité se o ně dobře starat a pravidelně je upravovat, stejně jako si i my pravidelně stříháme nehty. Taková úprava kopyt se provádí každých 6–8 týdnů a provádí jí zkušený certifikovaný podkovář, který ví, co dělá. Kopyta rostou v zimě pomaleji než v létě, a proto se kovář volá po delší době, než po zbytek roku. 

Při čistění kopyt našim koním, jste si jistě všimli, že někteří (třeba Dolly) podkovy nemají žádné, zatímco další (Sesi) mají hned čtyři. To je proto, že poníci mají obvykle pevnější kopyta, a tak podkovy nepotřebují, protože se jim dobře chodí i bez nich. Naopak větší koně, kteří bývají více vyšlechtěni, mají kopyta měkčí, a pokud chodí na tvrdším povrchu, který je bohužel i v okolí Zmrzlíku, nebo po kamínkách, musí se jim pomoci skrze podkovy. Všechny čtyři podkovy kůň potřebuje, pokud má hodně měkká kopyta a také když hodně pracuje.

Když přijede kovář, musí nejprve sundat staré podkovy, ty může použít znovu, pokud ještě nejsou hodně ošoupané. Poté kopyta očistí a podkovářským nožem vyřeže přebytečnou rohovinu na chodidle a upraví ho do odpovídajícího tvaru. Dále oštípe přebytečnou rohovinu z kopytní stěny a celé kopyto ještě dotvaruje rašplí a tento postup se opakuje u všech čtyř kopyt. Když jsou všechna kopyta upravená, musí vybrat nové podkovy, ty se liší velikostmi, a poté je ještě upravit přesně na kopyto daného koně, protože každé je trochu jiné. U některých koní se úprava podkovy na kopyto dělá "za tepla", kdy se podkova nahřeje v peci a horká se přiloží k rohovině a ta se vypálí dle tvaru podkovy, kovář tak lépe vidí, kde podkova nesedí a jak je jí potřeba upravit, některým koním však tato metoda vadí a bojí se, proto se u nich neprovádí. Teplou podkovu kovář upraví, a poté jí ochladí ve vodě. Hotové podkovy poté musí kovář koni přibít na kopyta, to se dělá pomocí podkovářských hřebíků. U přibíjení musí dát kovář dobrý pozor, aby hřebík přibil správně a koně tak "nezakoval" do živé části kopyta, ale jen do rohoviny kopytní stěny. Přibité hřebíky je poté potřeba oštípat, začistit nýtovacími kleštěmi a následně ještě rašplí upravit naposledy kopyto i hřebíky, aby tak nikde nezůstal hřebík ostrý a nikdo se o něj nemohl zranit. 

Také by vás mohlo zajímat:


  Notice: Undefined variable: _i in /home/ddmpraha/web/ddmpraha.cz/modul/stranka/hl.php on line 197
 • Nekrmte cizí koně

  VÍCE INFORMACÍ
 • KAZ – Klub anonymních záškoláků

  VÍCE INFORMACÍ
 • AKTUÁLNÍ STAV PROVOZU BUDOVY KARLÍNSKÉHO SPEKTRA

  VÍCE INFORMACÍ
 • Přikrmování ptáků – výstava na plotě SP

  VÍCE INFORMACÍ
 • Pozastavení pravidelné zájmové činnosti od 4. 1. 2021 do odvolání

  VÍCE INFORMACÍ