DDM hl. m. Prahy
Jezdecké středisko Zmrzlík
Jezdecké středisko Zmrzlík

Americký miniaturní kůň

Popis plemene
Miniaturní kůň je zmenšenina velkých plemen koní – včetně jejich tělesných proporcí. Je proto sporné zařazovat toto plemeno mezi poníky, protože kromě výšky nemá žádné jiné znaky ponyů.
Miniaturní koně jsou vzorem dokonalosti – hlava je úměrná krku a tělu, vyznačuje se širokým čelem a delšíma ušima umístěnýma dostatečně daleko od sebe. Nejvyšší bod osvalené zádi má ležet ve stejné úrovni jako kohoutek. Velká pozornost a péče se věnuje kopytům a hedvábné hřívě. Ocas by měl kopírovat tvar zádi. Celkový dojem má být harmonický a vyvážený. Zvířata s vrozenými či získanými vadami nebo s vyšší KVH nejsou do chovu zařazeni. Jsou povoleny všechny barevné odstíny srsti.

Charakteristika
Tito malí koníci jsou nesmírně přítulní, milí, dobrosrdeční, společenští a inteligentní, proto si snadno získají srdce nejen dětí, ale i dospělých.

Využití
V miniaturních koních našla řada Američanů (a v současné době postupně i Evropanů) společníka, jehož přítulná povaha jim pomáhá překonávat stres. Díky jejich malé velikosti je mohou vozit ve větších autech jako psy. Děti na nich mohou jezdit, ale mnohem častěji se využívají do zápřahu, na výlet vyvezou bez problémů dvě dospělé osoby – utáhnou dvojnásobek svojí váhy. Využívají se také při hipoterapii – hendikepovaní lidé na nich samozřejmě nejezdí, ale samotný kontakt s nevelkými koníky jim pomáhá překonávat některé psychické problémy.
Konají se také výstavy a soutěže a přehlídky těchto koní – miniaturní koníci jsou předváděni buď na ruce nebo v zápřahu.
Miniaturní koně jsou chováni především pro radost, v tomto připomínají psy, jejich potřeby se ale v mnohém neliší od velkých koní – i když spotřeba krmení je malá a postačí jim i menší výběh.

Také by vás mohlo zajímat:

 • Potvrzování elektronických přihlášek do kroužků na rok 2019/20

  VÍCE INFORMACÍ
 • Lhotka 2019 v obrazech

  VÍCE INFORMACÍ
 • Celoroční kurzy jezdectví

  VÍCE INFORMACÍ
 • Dvě volná místa na paleo příměšťáku!

  VÍCE INFORMACÍ
 • Bodový program

  VÍCE INFORMACÍ