DDM hl. m. Prahy
Středoškolská odborná činnost
Fakultní zařízení Univerzity Karlovy
Středoškolská odborná činnost

Obrovský úspěch vítěze SOČ

Vítěz krajského kola (garantem je DDM hl. m. Prahy) i celostátní soutěže SOČ ve fyzice Marco Souza de Joode dosáhl dalšího obrovského úspěchu a my mu s radostí blahopřejeme! Podařilo se mu zvítězit také v prestižní soutěži České hlavičky, a to v oboru UNIVERSUM “Člověk a exaktní vědy” s prací Parametry rotace a tvaru asteroidů: limity inverzní metody.  

Ve své práci se tento student Gymnázia Nad Štolou věnuje způsobům, jakými lze spočítat tvar a parametry rotace asteroidů, z nichž některé mohou představovat nebezpečí pro střet se Zemí. Vycházel především z databáze DAMIT, ale také z měření svých známých i z měření vlastních, velkou část práce pak představují výpočty a programování. 

Soutěž České hlavičky spadá pod soutěž Česká hlava zaměřenou na popularizaci a propagaci vědy a vědeckých pracovníků. Jedná se o program podpory nadaných studentů přírodních a technických oborů a její první ročník proběhl již v roce 2007. Snaží se podpořit mladé lidi ve studiu těchto oborů na středních a vysokých školách, případně je motivovat i k další vědecké kariéře. A nás těší, že pět z šesti udělených cen získali v tomto roce úspěšní účastníci SOČ. Všem blahopřejeme k úspěchu!   

Na slavnostní předávání cen se můžete podívat na záznamu z vysílání České televize.

Také by vás mohlo zajímat:

 • Jak na přivolání?

  VÍCE INFORMACÍ
 • Den plazů – 21. října

  VÍCE INFORMACÍ
 • Prahou křížem krážem – Golemovo tajemství

  VÍCE INFORMACÍ
 • Adventní zastavení – vánoční kvíz o ceny 16. – 23. 11. 2020

  VÍCE INFORMACÍ
 • Krmení mangusty trpasličí

  VÍCE INFORMACÍ