Jaké oblečení ke koním

Jako skoro ve všem co děláme, je i v jezdectví důležité to, co máme na sobě. I když ani ne tak kvůli okouzlování opačného pohlaví, jako spíš kvůli vlastnímu pohodlí a bezpečnosti. I ten nejklidnější kůň se někdy může splašit a zkušenost ukazuje, že nejčastěji padají nejpokročilejší jezdci.

Z hlediska bezpečnosti je nejdůležitější helma a bezpečnostní vesta (umožníme i chránič páteře, ale až od 15 let!). V našem oddíle ji musí mít při jízdě na koni všechny osoby mladší 18 let, ale vřele ji doporučujeme i dospělým. Pro úplně první seznámení s koněm přimhouříme oko i nad helmou cyklistickou, ale pokud se chcete jezdectví věnovat častěji, určitě si pořiďte helmu jezdeckou – je navržená přesně na typy úrazů při pádu z koně. Hlavně musí dobře sedět – ani rozepnutá by se na hlavě neměla hýbat. U nás si můžete helmu i půjčit, ale je nutné počítat s tím, že máme jenom omezený počet kusů nemnoha velikostí.

I když se to možná nezdá, pro bezpečnost jsou zásadní i boty. Pokud se budete snažit nacpat do třmenu pohorku
s traktorovou podrážkou, možná budete muset přetrpět celou hodinovou jízdu bez třmenů – ohromná bota se prostě do třmenu nevejde. Nehledě na to, že při případném pádu existuje reálná možnost, že si vyzkoušíte středověké mučení vláčením za koněm. Takže si rozhodně vyberte boty s hladkou podrážkou. Vážní zájemci o jezdectví můžou investovat buď do perek (to jsou kotníčkové jezdecké boty, doplňují se minichapsy, viz dál), případně gumových jezdeckých holínek, opravdoví profíci jezdí ve vysokých kožených jezdeckých botách, na zimu se osvědčují zateplené termoboty.

Pro pohodlí jezdce jsou nejdůležitější kalhoty. Rozhodně a za každého počasí musí být dlouhé, pokud možno
z elastických materiálů. Zvlášť pánové by si neměli vybírat kalhoty moc úzké. Pokud netoužíte po odřeninách
a modřinách na vnitřní straně stehen, nechte ve skříni kalhoty se silnými švy na vnitřní straně nohavice – například většina džín je proto pro jízdu naprosto nevhodná. Jezdíte-li často, vyplatí se investovat do rajtek – to jsou speciální kalhoty bez švů na vnitřní straně stehen, kolenní partie a někdy i celý sed bývají z kůže, takže jezdec drží v sedle jako přilepený. Poměrně často se stává, že si jezdec odře nohu o třmenový řemen nebo vytahující se kalhoty – proto se jezdí buď ve vysokých botách, nebo se přes nízké boty navlékají minichapsykožené chrániče dolní části nohy.

Pokud není vyloženě tropické počasí, je dobré jezdit v dlouhém rukávu. Na vyjížďkách se člověk nepoškrábe o větve, a když náhodou spadne do písku (třeba na jízdárně), neodře si ruce. V zimě, ale i v létě, když se potí ruce, se vyplatí používat rukavice. Ty jezdecké na sobě mají gumové čudlíky, takže v nich otěže neprokluzují. Krom toho jsou v místě vedení otěží zesílené, tudíž se hned neprodřou. 

A malá rada na závěr – počítejte s tím, že jdete za přírodou, tudíž se můžete zašpinit. Na to je třeba myslet obzvlášť, pokud cestou k nám využíváte MHD.

Veškeré speciální jezdecké vybavení koupíte v prodejnách jezdeckých potřeb, kterých je dnes opravdu hodně (Equiservis, Decathlon...).