DDM hl. m. Prahy
Klub Klamovka
Klub Klamovka
přihlášení (kroužky, tábory)

Mami, chci být muzikantemMožná se právě u vás doma ozvala věta: „Já bych chtěl hrát na klavír!“ (rozuměj na kytaru, flétnu, housle).
K prohlášení jste mohli přistoupit různě. Postiženi náhlou hluchotou jste nápad potomka ignorovali s tím, že si do konce týdne najde jinou zálibu. Nebo jste v návalu nadšení hned objednali klavírní křídlo do panelákového 2+kk. Vždyť talent pětiletého budoucího virtuóza musíte podporovat, ať to stojí, co to stojí.

Možná jste ale rodiče, kteří by dítěti rozvoj talentu dopřáli. Trochu však tápáte, co to obnáší.

Právě pro vás je tu několik odpovědí na základní otázky, jež si v tuto chvíli asi pokládáte.

Jaký věk je pro začátek hry na nástroj vhodný? Obecně se dá říci, že s výukou formou hry se dá začít již v předškolním věku, mezi 4. a 5. rokem. Tady však výuku vnímáme pouze jako zábavu. Pro výuku formou pravidelného nácviku s plněním zadaných úkolů je vhodnější školní věk. Odborníci doporučují začít tehdy, když je dítě dostatečně duševně i fyzicky vyspělé, zvládne plynule číst a počítat, udrží pozornost a má vůli a čas pravidelně trénovat. Každý nástroj vyžaduje jiné dovednosti, pro nejmenší děti je vhodná flétna, v předškolním věku lze začít i s hrou na klavír. Naopak kytara je doporučována dětem až od 10 let. Záleží též na míře talentu, s kterým dítě přichází. Vždy by měl zájem o hru na hudební nástroj vycházet z dítěte. Bohužel, mnohé z dětí realizují pouze nesplněné sny rodičů…

Musíme mít doma nástroj? Možná některým přijde tato otázka úsměvná, ale opravdu je často kladena. Tedy ano, je to potřeba. Respektive můžete docházet na cvičení k sousedům, kytaru si půjčit od známých. Nemusíte kupovat klavír, pro počáteční výuku postačí i podstatně levnější elektronické klávesy. Pokud mají dynamickou klaviaturu v plném rozsahu, pak je můžeme vnímat jako dostatečnou náhradu pianina.

Je nutné, aby dítě doma cvičilo? Ano, je to naprosto nezbytné, pokud chceme dosáhnout pokroku. Úplní začátečníci musí cvičit více, nejlépe denně, ale v kratších časových úsecích. Je určitě lepší, když dítě věnuje hře 2x15 minut za den, než když ho trápíme tři hodiny každou neděli (protože si uvědomíme, že v pondělí má další lekci, ale akord „dé“ se ještě nenaučilo a tři předchozí během týdne stačilo zapomenout). Dítě potřebuje podporu rodičů – čas pro nácvik by měl být tedy společný a dítě ho má vnímat jako zábavu, ne jako další povinnost.

Musí dítě docházet i na hodiny hudební nauky? V základních uměleckých školách je to podmínkou výuky, ve volnočasovém vzdělávání (kroužky DDM) je nutná teorie většinou zařazena přímo do lekcí hry na nástroj.

Možná jsme zodpověděli otázky, které jste si pokládali. Možná máte i jiné dotazy. V tom případě nás navštivte a my vám rádi poradíme. Nebo sledujte naše webové stránky, na kterých se budeme i v následujících týdnech věnovat tématu hry na hudební nástroje. Už příště poradíme s výběrem vhodné kytary.

Podobné články

Stepařský sál
Malý taneční sál se zrcadlem, plovoucí podlahou a audiotechnikou
ZŠ A. Čermáka
Zájmová činnost Stanice techniků na ZŠ A. Čermáka. Nabídka pro školní rok 2017 / 2018
Bicí
Individuální výuka hry na bicí. Kromě pravidelných lekcí mají členové zájmového útvaru možnost využívat zkušebnu s bicí soupravou pro soukromé cvičení.
Karlínský masopust 2016
V sobotu 06.02.2016 ožilo Karlínské náměstí masopustním veselím. Od jedné hodiny zde proběhl již 13. ročník Karlínského masopustu. A jak to dopadlo? Po symbolickém odemknutí masopustu v Kaizlových sadech prošel karlínskými ulicemi slavnostní průvod, ve kterém se objevily nejen tradiční masky a postavy, ale i koňský povoz s kapelou, která se po celou dobu starala o rozjařenou náladu. Na Karlínském náměstí čekal na návštěvníky masopustu bohatý program, stánky s mnoha pochutinami, ukázky lidových řemesel a soutěže pro malé děti. Neméně zajímavý program probíhal i v Karlínském Spektru.
Flétna
Skupinová výuka hry na zobcovou flétnu. Lekce jsou přístupné dětem od čtyř let.
Hudební stavebnice
Originální propracovaná metoda jak každého od 6 let věku naučit psát a číst hudební zápis, zahrát a doprovodit píseň, vytvořit vlastní hudební dílka. Zpracovává a aplikuje zásady obsažené v díle Jana Amose Komenského pro vyučování hudby. Kolektivní vyučování u klávesového nástroje.
Naše akce
Karlínské Spektrum nabízí široké spektrum akcí pro veřejnost. Na našich akcích jsou vítání předškoláci, školáci, rodiny s dětmi i senioři.
ZŠ A. Čermáka
Zájmová činnost Stanice techniků na ZŠ A. Čermáka. Nabídka pro školní rok 2017/18
O kytaře z chalupy
„Ta kytara, co je na chalupě, ti bude stačit. Hrála na ni už babička, a pak jsem to zkoušel já. Je to tak už dvacet let…španělka i struny jsou jako nové. Počkej, jak budou všichni čubrnět!“ Právě jste se rozhodli, že nástroj – veterán – bude pro začínajícího kytaristu to nejlepší.
Volnočasové aktivity na školách
Na ZŠ A. Čermáka a ZŠ E. Destinnové nabízíme výuku v hudebních i řemeslných kroužcích. Vedle lekcí hry na kytaru, ukulele i klavír se jedná o kroužek Muzikant, v němž učíme vztahu k hudbě za pomocí hry na různé hudební nástroje (klavír, kytara, flétna, drumben). Kromě hudebních kroužků je možné přihlásit se i na kroužek nazvaný Šití, móda, tvoření.